
Każda z sześciu czołowych firm tego sektora miała w ostatnim kwartale 2017 r. większe obroty niż rok wcześniej. Ale nie udało się uniknąć kłopotów.
czytaj więcej
![Gruza: Nie ma możliwości naprawy ustaw o CIT i PIT [WYWIAD]](http://g9.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3133000/3133184-pawel-gruza-145-107.jpg)
Uszczelnianie VAT jest już na ostatnim etapie i teraz czas uprościć przepisy. W przypadku podatków dochodowych prawdopodobnie konieczne będzie napisanie prawa od nowa - powiedział w wywiadzie dla DGP Paweł Gruza, wiceminister finansów.
czytaj więcej

Przepisy planowanej ustawy o pracowniczych planach kapitałowych powinny zostać dostosowane do obecnie istniejących instytucji III filaru emerytalnego. Tymczasem zapowiadane w doniesieniach medialnych „wygaszenie” PPE po wejściu w życie systemu PPK nie leży w interesie ani pracodawców, ani tym bardziej pracowników.
czytaj więcej

Przepisy nie określają dziś jasno, kto jest przedsiębiorcą. Resort jest gotowy wypracować definicję, choć nie będzie to łatwe.
czytaj więcej

Można pobierać daninę zarówno od budynku, jak i od znajdujących się w nim budowli (urządzeń) – uważają niektóre gminy. Ich zdaniem niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego tego nie wykluczył.
czytaj więcej
![Rasmussen: Adam Smith? A co wy o nim wiecie... [WYWIAD]](http://g5.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3248000/3248632-adam-smith-145-107.jpg)
- Bogata myśl szkockiego filozofa została sprowadzona do kilku banałów i przeinaczeń. I jeszcze dorobiono mu gębę promotora egoizmu - wyjaśnia Dennis Rasmussen politolog i filozof
ekonomii z Tufts University.
czytaj więcej
![Zakaz geoblokowania: Ułatwienie dla kupujących, kłopot dla firm [WYWIAD]](http://g3.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/1589000/1589911-.jpg)
- Dzięki zakazowi geoblokowania kupujący uzyskają większą swobodę dokonywania zakupów przez internet. W efekcie przedsiębiorcy będą musieli np. zrezygnować z oprogramowania automatycznie blokującego transakcje z klientem pochodzącym z danego kraju UE - mówi Joanna Affre w rozmowie z DGP.
czytaj więcej

O stawce VAT decyduje skład surowcowy produktów, a nie ich wygląd, ekspozycja na półkach sklepowych ani okoliczności, w jakich się je spożywa – orzekł wczoraj NSA.
czytaj więcej

W przypadku umowy o dzieło to zlecający pobiera zaliczki na podatek
dochodowy od osób fizycznych i przekazuje je do urzędu. Osoba, która
pracowała na podstawie umowy o dzieło w danym roku podatkowym, po
zakończeniu roku (maksymalnie do końca lutego) powinna otrzymać
informację podatkową PIT-11, na podstawie której może się rozliczyć z
fiskusem. Deklaracja ta zawiera informacje o wysokości: osiągniętego
przychodu z tytułu umowy o dzieło, kosztów uzyskania przychodów,
zaliczek pobranych na podatek dochodowy oraz w niektórych przypadkach o
wysokość pobranych składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie
zdrowotne.
czytaj więcej

Do wydatków poniesionych na ulepszenie starych – zapisanych w ewidencji w latach poprzednich – stosujemy wciąż 3500 zł. Interpretacja MF zdaje się przeczyć celowi nowelizacji.
czytaj więcej

Przedsiębiorca, który zainwestuje z myślą o preferencji podatkowej, zostanie jej pozbawiony. Skarbówka będzie mogła uznać, że kierowała nim wątpliwa pobudka – unikania albo uchylania się od opodatkowania.
czytaj więcej

W ramach preferencji nie można odliczyć suplementów diety, preparatów ziołowych czy pieluchomajtek.
czytaj więcej

Jeżeli doradca, związany tajemnicą zawodową, nie będzie mógł poinformować o międzynarodowych optymalizacjach, zrobią to jego klienci.
czytaj więcej
!["Nie dziękuj. Pamiętaj". Kim był zamordowany dziennikarz Ján Kuciak [REPORTAŻ]](http://g5.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3285000/3285988-debata-pe-kuciak-145-107.jpg)
Jána znaleziono w kotłowni z przestrzeloną klatką piersiową. Martina leżała w kuchni z kulą w głowie.
czytaj więcej

Na paragonie należy umieścić nazwę towaru wraz z podstawą opodatkowania
tej dostawy zawierającą w sobie wszystkie elementy, tj. również koszty
opakowania i transportu. Dopiero jako element dodatkowy, w części
informacyjnej paragonu, może się znaleźć informacja, jakie elementy
kalkulacyjne składają się na cenę dostawy.
czytaj więcej

Zwrot za dojazd członków rady nadzorczej na jej posiedzenia nie jest
zwolniony z podatku. Nie jest też kosztem dla tego, kto go wypłaca –
stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
czytaj więcej

- Osoby o wyższych zarobkach będą mogły skorzystać nie tylko z dopłat państwa do PPK, ale także z ulg oferowanych w IKE czy IKZE, i wreszcie dopłat do minimalnej emerytury - mówi Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS, były minister finansów
czytaj więcej

Od 2018 r. obowiązują ograniczenia w odliczaniu wydatków usług niematerialnych. Przepis jest jednak nieprecyzyjny, a w dodatku inaczej rozumie go Ministerstwo Finansów, inaczej dyrektor KIS.
czytaj więcej

Oto wyróżnieni eksperci z zakresu akcyzy, sporów sądowych, PIT i międzynarodowego prawa podatkowego.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników