cechy podatku

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu cechy podatku. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące cechy podatku.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Dlaczego kwalifikacja nieruchomości ma znaczenie

  Dlaczego kwalifikacja nieruchomości ma znaczenie

  Przedsiębiorca rozwija działalność gospodarczą. Dla celów zwiększenia produkcji postawił wiatę, którą zamierza przystosować do swojej aktywności biznesowej. Podatnik zdaje sobie sprawę, że od zakupionej nieruchomości będzie musiał opłacać podatek od nieruchomości. Czy powinien zacząć od klasyfikacji, czy ta nieruchomość jest budynkiem czy budowlą?

  czytaj więcej

 • Utrwalona praktyka interpretacyjna, czyli ryzykowny sposób obrony

  Utrwalona praktyka interpretacyjna, czyli ryzykowny sposób obrony

  Stałym elementem polskiej rzeczywistości podatkowej są spory z organami. Na tym gruncie wprowadzono zarówno klauzulę interpretacji wątpliwych przepisów na korzyść podatników, jak i klauzulę obejścia prawa podatkowego. Teraz przyszedł czas na kolejne zmiany: możliwość powołania się w sporze na utrwaloną praktykę interpretacyjną. Ma być ona wprowadzona od 1 stycznia 2017 r. przez ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. W tej chwili nad ustawą trwają końcowe prace w parlamencie.

  czytaj więcej

 • Uchwały reklamowe w gminach oznaczają ograniczenia dla firm

  Uchwały reklamowe w gminach oznaczają ograniczenia dla firm

  Obowiązująca od 11 września 2015 r. ustawa krajobrazowa (czyli ustawa z 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu; Dz.U. poz. 774) pozwala m.in. radom gmin określić w formie uchwał lokalne zasady umieszczania reklam. W uchwałach samorządy mogą decydować nie tylko, gdzie i jakie reklamy można umieszczać, lecz także, jaka będzie wysokość opłat za nie. Do tego gminy mogą karać grzywną za niestosowanie lokalnych przepisów.

  czytaj więcej

 • VAT: Łatwiej będzie rozstrzygnąć, gdzie powinna być danina

  VAT: Łatwiej będzie rozstrzygnąć, gdzie powinna być danina

  W 2017 r. usługi związane z nieruchomością w dalszym ciągu będą opodatkowane w miejscu jej położenia. Pojawi się jednak definicja takich usług.

  czytaj więcej

 • Bezwarunkowy dochód podstawowy: Tak czy nie?

  Bezwarunkowy dochód podstawowy: Tak czy nie?

  Bezwarunkowość dochodu podstawowego sprawia, że ludzie będą bardziej skłonni podjąć się pracy, także dorywczej, krótkoterminowej.

  czytaj więcej

 • Umowy o dzieło: oskładkowania nie będzie, ale PIP zaostrzy kontrole

  Umowy o dzieło: oskładkowania nie będzie, ale PIP zaostrzy kontrole

  Zamiast ustawy wprowadzającej oskładkowanie wszystkich umów o dzieło ZUS oraz Państwowa Inspekcja Pracy mają zaostrzyć kontrole pracodawców. Firmy są na przegranej pozycji, bo sądy powtarzają argumenty zakładu.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż online poza Polską. Na co uważać otwierając e-sklep za granicą?

  Sprzedaż online poza Polską. Na co uważać otwierając e-sklep za granicą?

  Dostosowanie stron www dla klientów z innych państw. Jakie problemy czekają na polskich przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć e-sklep za granicą?

  czytaj więcej

 • Szykują się duże zmiany na rynku usług audytorskich

  Szykują się duże zmiany na rynku usług audytorskich

  Spółki giełdowe, banki i inne jednostki zainteresowania publicznego będą musiały zmieniać audytora nie później niż po 5 latach – zakłada rządowy projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach. Część ekspertów uważa, że będzie to szkodliwe zarówno dla przedsiębiorców, jak i małych firm audytorskich.

  czytaj więcej

 • Księgowość internetowa przydatna dla małych firm

  Księgowość internetowa przydatna dla małych firm

  Nowoczesne technologie zrewolucjonizowały rynek usług księgowych. Sprawiły, że prowadzenie dokumentów związanych z działalnością biznesową, takich jak wystawianie faktur, prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów czy środków trwałych, jest możliwe z dowolnego miejsca, do tego w prosty sposób.

  czytaj więcej

 • Wychowuję bez 500+. Czy są tacy, którzy nie biorą pieniędzy od państwa?

  Wychowuję bez 500+. Czy są tacy, którzy nie biorą pieniędzy od państwa?

  Kiedy PiS obiecywał w kampanii wyborczej 500 zł na każde dziecko, krytycy tego pomysłu oburzali się, że to niemoralne rozdawnictwo zrujnuje budżet państwa. Dzisiaj kto może, korzysta z tych pieniędzy.

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo dokonać potrącenia z wynagrodzenia chorobowego i zasiłku na przełomie lutego i marca

  Jak prawidłowo dokonać potrącenia z wynagrodzenia chorobowego i zasiłku na przełomie lutego i marca

  PROBLEM: Nasz pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 25 stycznia do 5 marca. Początkowo wypłacane jest mu wynagrodzenie chorobowe (za styczeń i 26 dni lutego), a na przełomie lutego i marca przysługuje mu zasiłek chorobowy (za 2 dni lutego i 5 dni marca). Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 3451,60 zł i stanowi ją – po odliczeniu 13,71 proc. – pensja zasadnicza 4000 zł brutto. Pracownik ma zajęcie komornicze niealimentacyjne na łączną kwotę 8000 zł. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Jak dokonać potrącenia, jeżeli należności za luty i marzec zostaną wypłacone 10 marca?

  czytaj więcej

 • Kiedy wypłata całości lub części ceny przed realizacją świadczenia stanowi zapłatę zaliczki

  Kiedy wypłata całości lub części ceny przed realizacją świadczenia stanowi zapłatę zaliczki

  Świadczę usługi promocji, doradcze oraz pośrednictwa przy wynajmie powierzchni w centrach handlowych na rzecz osób trzecich. Moje wynagrodzenie zależy od wykonania poszczególnych etapów całej usługi. To m.in. koordynowanie i podejmowanie działań promocyjnych – 40 proc., prezentowanie centrów, przekazywanie informacji, przygotowanie ofert najmu – 40 proc. – oraz raportowanie – 20 proc. Każda część wynagrodzenia staje się należna wyłącznie w przypadku zakończenia danego etapu usług. Zdarza się, że niektórzy kontrahenci płacą mi za pierwszy etap przed wykonaniem jakichkolwiek czynności. Czy płatność ma wówczas formę zapłaty za usługę częściową, czy zaliczki? Jakie konsekwencje powoduje otrzymanie zapłaty? W którym momencie VAT staje się wymagalny?

  czytaj więcej

 • Sądy nie są zgodne, czy muzycy są twórcami

  Sądy nie są zgodne, czy muzycy są twórcami

  WSA w Olsztynie uznał, że muzycy podczas prób wykonują pracę artystyczną . SN wcześniej stwierdził, że nawet podczas koncertu są tylko odtwórcami.

  czytaj więcej

 • VAT: Nie ma podatnika, nie ma odwrotnego obciążenia

  VAT: Nie ma podatnika, nie ma odwrotnego obciążenia

  Nie wiadomo, kto ma płacić VAT w transakcjach objętych odwrotnym obciążeniem, gdy fiskus wykreśli nabywcę z rejestru VAT. Walka z oszustwami staje przez to pod znakiem zapytania.

  czytaj więcej

 • Polacy mieli przepić 500 plus. Nie sprawdziło się

  Polacy mieli przepić 500 plus. Nie sprawdziło się

  Sceptycznie do efektów programu „Rodzina 500 plus” była nastawiona nawet część Polaków. Krótko przed jego startem, w sondażu zrobionym na zlecenie DGP, 12 proc. ankietowanych twierdziło, że pieniądze na wsparcie dzieci w rzeczywistości zostaną wydane na używki. Przed negatywnymi skutkami ostrzegali przeciwnicy programu, jak prof. Magdalena Środa, która mniej więcej rok temu w wywiadzie dla Krytyki Politycznej mówiła, że dodatki „będą trafiały do mężów, na ich potrzeby” i że „te pieniądze będą w większości przepijane”.

  czytaj więcej

 • Skutek reformy KAS: Więcej spornych spraw będzie teraz trafiać do sądów

  Skutek reformy KAS: Więcej spornych spraw będzie teraz trafiać do sądów

  Organy drugiej instancji uwzględniły w 2016 r. jedną czwartą odwołań od decyzji pokontrolnych – wynika z danych MF. Zdaniem ekspertów odejście od dwuinstancyjności to błąd.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników