cechy podatku

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu cechy podatku. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące cechy podatku.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Będzie klauzula obejścia prawa podatkowego

  Będzie klauzula obejścia prawa podatkowego

  ZMIANA PRAWA. Ministerstwo Finansów zgodnie z zapowiadanymi działaniami mającymi na celu zwiększenie wpływów do budżetu podejmuje wiele inicjatyw legislacyjnych. Jedną z nich jest projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw przewidujący m.in. wprowadzenie tzw. ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Nowe przepisy będą dotyczyć transakcji i czynności mających na celu uniknięcie zapłaty podatku lub uzyskanie nadpłaty. Projekt jest obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych.

  czytaj więcej

 • MF: Nie ma żadnego ryzyka związanego z upadłością banków w Polsce

  MF: Nie ma żadnego ryzyka związanego z upadłością banków w Polsce

  Nie ma żadnego ryzyka związanego z upadłością banków w Polsce - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Leszek Skiba. Zapewnił ponadto, że instrumenty nadzoru nad sektorem finansowym funkcjonują dobrze.

  czytaj więcej

 • NIK: Administracja państwowa też zatrudniała na "śmieciówkach"

  NIK: Administracja państwowa też zatrudniała na "śmieciówkach"

  Administracja państwowa powszechnie korzystała z usług firm zatrudniających na umowy cywilnoprawne, nawet tzw. śmieciówki, niekiedy obok etatu. To niegospodarność - uważa NIK. Izba wątpi też w kwalifikacje części tak zatrudnionych i dodaje, że koszty operacji były większe od oszczędności.

  czytaj więcej

 • Doraźna praca w gospodarstwie rolnym nie liczy się do wysługi lat

  Doraźna praca w gospodarstwie rolnym nie liczy się do wysługi lat

  Jestem policjantką. Komendant powiatowy odmówił mi przyznania prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za czas pracy w gospodarstwie rolnym moich rodziców. W uzasadnieniu stwierdził, że praca w gospodarstwie nie miała charakteru pracy stałej, a wykonywanie w nim czynności było tylko doraźną pomocą, jaką zwyczajowo świadczą dzieci rolników. Powołał się przy tym na fakt, iż byłam uczennicą technikum oraz że od miejsca zamieszkania do szkoły dojeżdżałam 21 km. Stwierdził, że gospodarstwo było stosunkowo małe (1,6 ha), a pracowało w nim sześć osób. Czy to rozstrzygnięcie jest prawidłowe?

  czytaj więcej

 • Długofalowe plany zagranicznych inwestorów znad Sekwany dla polskiej gospodarki

  Długofalowe plany zagranicznych inwestorów znad Sekwany dla polskiej gospodarki

  O zainteresowaniu francuskich inwestorów Polską opowiada Joanna Jaroch-Pszeniczna, wicedyrektor Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej

  czytaj więcej

 • Nie każdy kontener powinien być traktowany jak budowla

  Nie każdy kontener powinien być traktowany jak budowla

  O podatkowej kwalifikacji obiektu budowlanego powinny decydować jego przeznaczenie i parametry techniczne – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Karuzela nowelizacyjna w sprawie reemisji

  Karuzela nowelizacyjna w sprawie reemisji

  Nie mam wątpliwości, że planowana nowelizacja art. 211 prawa autorskiego jest korzystna dla wielkich organizacji oferujących programy na platformach cyfrowych.

  czytaj więcej

 • Kowalczyk: Nie zabierzemy pieniędzy z OFE jak PO. Każdy musi jednak wiedzieć, ile pieniędzy idzie na emeryturę

  Kowalczyk: Nie zabierzemy pieniędzy z OFE jak PO. Każdy musi jednak wiedzieć, ile pieniędzy idzie na emeryturę

  Ubezpieczeni powinni być poinformowani o realnych skutkach członkostwa w OFE. Dobry byłby kalkulator pokazujący, ile ze składki idzie na zarządzanie, a ile jest odkładane na emeryturę - mówi w wywiadzie dla DGP Minister Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu RM.

  czytaj więcej

 • Główny Geolog Kraju: Ułatwimy inwestorom życie

  Główny Geolog Kraju: Ułatwimy inwestorom życie

  - Jedną z opcji jest to, że będziemy chcieli być udziałowcem. Udział będzie zależał od rodzaju złoża i konkretnej sytuacji - uważa prof. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska, główny geolog kraju.

  czytaj więcej

 • Marcinkiewicz: Gilowska była "Żelazną Damą" polskich finansów i polityki

  Marcinkiewicz: Gilowska była "Żelazną Damą" polskich finansów i polityki

  Zyta Gilowska była polską Margaret Thatcher, "Żelazną Damą" polskich finansów i polskiej polityki - wspomina b. premier Kazimierz Marcinkiewicz; w jego gabinecie Gilowska była ministrem finansów. Była osobą bardzo twardą, a jednocześnie kobiecą - podkreślił.

  czytaj więcej

 • Centralizacja VAT: Wyrok TSUE i jego konsekwencje

  Centralizacja VAT: Wyrok TSUE i jego konsekwencje

  Początkowo sądownictwo administracyjne oraz organy podatkowe prezentowały pogląd, że w świetle art. 15 ust. 1 i 2 w zw. z ust. 6 ustawy o VAT gminne jednostki organizacyjne mogą być podatnikami podatku od towarów i usług. Podejście to zanegował Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Kiedyś nawet Polska znajdowała się na liście rajów podatkowych

  Kiedyś nawet Polska znajdowała się na liście rajów podatkowych

  - Niewątpliwie z przepisów prawnych wynika możliwość korzystania z rajów podatkowych. Można więc się zastanawiać, czy jest coś złego w tym, że podatnicy do nich uciekają. Wydaje się, że ograniczenie tego procederu jest rolą państwa - uważa dr Karolina Tetłak, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

  czytaj więcej

 • Zakończył się European Excutive Forum w Warszawie

  Zakończył się European Excutive Forum w Warszawie

  Zakończyła się czwarta edycja „European Executive Forum”, która w tym roku odbyła się w Warszawie pod hasłem „Age of innovations”. Podczas 6 paneli dyskusyjnych wybitni przedstawiciele biznesu i nauki z Polski i z zagranicy debatowali nad kierunkiem dla polskich przedsiębiorstw w dobie rewolucji technologicznej. Wśród partnerów wydarzenia były firmy takie jak Totalizator Sportowy, BMW i Pfizer. Po raz pierwszy zostały też przyznane prestiżowe statuetki „European Leadership Awards”, by uhonorować najlepsze przedsiębiorstwa, wybitnych menedżerów i liderów biznesu, którzy wyróżniają się zaangażowaniem w rozwój gospodarczy kraju oraz przestrzegają zasad etyki prowadzenia biznesu. Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in. PKN Orlen, Michał Sołowow i Google Polska.

  czytaj więcej

 • Wiceminister finansów: Będą zmiany w projekcie podatku handlowego zgodnie z uwagami KE

  Wiceminister finansów: Będą zmiany w projekcie podatku handlowego zgodnie z uwagami KE

  Projekt podatku handlowego zostanie znacznie przebudowany względem wersji z 2 lutego - poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Dodał, że przy tworzeniu nowego dokumentu pod uwagę wzięte zostaną zastrzeżenia Komisji Europejskiej oraz resortowe.

  czytaj więcej

 • Oto nowa ideologia: Wszyscy jesteśmy kapitalistami

  Oto nowa ideologia: Wszyscy jesteśmy kapitalistami

  Mówisz „Uber”, myślisz „protesty taksówkarzy”. Słusznie, ale nie do końca. „Uberyzacja” to znacznie szersze zjawisko, które już od dawna rozlewa się na inne branże. Wkrótce zainfekuje także twoją. Czy należy się tego obawiać?

  czytaj więcej

 • Spółdzielnie pracy przetrwały. Jeszcze niejednemu mogą dać pracę

  Spółdzielnie pracy przetrwały. Jeszcze niejednemu mogą dać pracę

  Stałe zatrudnienie i równe zyski. Spółdzielnie pracy przetrwały. I chociaż można się z nich śmiać, to jeszcze mogą niejednemu z nas dać pracę. Czy działają w branży spożywczej, kosmetycznej, czy porządkowej, spółdzielnie pracy pozostają najstabilniejszymi pracodawcami na rynku. Niektóre spośród 560 istniejących działają niemal bez przerwy od ponad stu lat.

  czytaj więcej

 • Eksperci podatkowi z zagranicy: Optymalizacja podatkowa obniża szanse rozwojowe

  Eksperci podatkowi z zagranicy: Optymalizacja podatkowa obniża szanse rozwojowe

  Na optymalizacji podatkowej, stosowanej przez międzynarodowe koncerny kraje rozwijające się tracą miliardy dolarów - wynika z wystąpień ekspertów podatkowych z Zambii, Nigerii i Argentyny podczas piątkowego seminarium, zorganizowanego przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności.

  czytaj więcej

 • Sos musztardowy to nie musztarda, sorbet to nie lód

  Sos musztardowy to nie musztarda, sorbet to nie lód

  Mamy do czynienia z absurdem opodatkowania różnymi stawkami VAT podobnych towarów spożywczych. Najnowszym tego przykładem jest opisywany przez DGP wyrok NSA z 13 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I FSK 1533/141). Dotyczył on mrożonych ciastek, ale podobne przykłady można mnożyć.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników