darowizna pieniężna podatek

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu darowizna pieniężna podatek. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące darowizna pieniężna podatek.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Kiedy można unieważnić akt notarialny

  Kiedy można unieważnić akt notarialny

  Osoby, które sprzedały nieruchomość pod wpływem błędu co do skutków zawieranej umowy lub zostały podstępem namówione do dokonania transakcji, mogą się ubiegać o unieważnienie transakcji. W pozwie muszą wykazać, że u notariusza złożyły wadliwe oświadczenie woli

  czytaj więcej

 • Wakacyjne oddawanie krwi może wpłynąć na roczny PIT

  Wakacyjne oddawanie krwi może wpłynąć na roczny PIT

  Tego lata brałem udział w akcjach honorowego oddawania krwi. Słyszałem, że dzięki temu będę mógł skorzystać z ulgi w podatkach – pisze pan Krzysztof. – Czy to prawda – pyta w e-mailu do redakcji

  czytaj więcej

 • Jak rozpoznać i rozliczać działalność sponsoringową w podatkach

  Jak rozpoznać i rozliczać działalność sponsoringową w podatkach

  Spółka Radkow zajmuje się produkcją mebli i jest jednym z większych pracodawców w regionie. Prezes zarządu, a jednocześnie główny udziałowiec spółki, jest dość mocno zaangażowany w rozwój i wspieranie lokalnej społeczności, co kształtuje pozytywny wizerunek firmy. Spółka niejednokrotnie przekazywała darowizny na różne przedsięwzięcia kulturalne odbywające się w mieście. Oczywiście najczęściej organizatorzy nie szczędzili spółce podziękowań, a uczestnicy doskonale wiedzieli, że to ta firma i jej właściciele w istotny sposób przyczynili się do tego, aby dana impreza w ogóle się odbyła. Środki pieniężne oraz inne świadczenia przekazywane w ramach takich działań nie były nigdy rozliczane podatkowo po stronie kosztów. W przypadku gdy spółka w ramach darowizny przekazywała towary (np. produkty spożywcze serwowane następnie przez organizatorów jako poczęstunek w czasie festynów), wydanie było opodatkowywane VAT.

  czytaj więcej

 • Umowa darowizny – praktyczny poradnik

  Umowa darowizny – praktyczny poradnik

  Któż z nas nie chciałby zostać nieodpłatnie wzbogacony? Jedną z najczęściej stosowanych form przekazania części swego majątku jeszcze za życia jest umowa darowizny. W związku z tym w dzisiejszym Poradniku przedstawimy istotę wyżej wskazanej czynności prawnej, typowe postanowienia zamieszczane w treści umowy oraz powiemy czym jest polecenie i kto może żądać jego wykonania, a ponadto omówimy kwestie zwolnienia darowizny od podatku.

  czytaj więcej

 • Kiedy darowiznę trzeba zgłosić fiskusowi

  Kiedy darowiznę trzeba zgłosić fiskusowi

  Chcę przekazać swojej pełnoletniej, ale jeszcze niepracującej córce darowiznę w wysokości 16 tys. zł na start w dorosłe życie. Wcześniej nigdy tego nie robiłam, dlatego zastanawiam się, w jaki sposób powinnam dać jej pieniądze, by pozostać w zgodzie z przepisami i by było to dla nas obu najkorzystniejsze podatkowo – z ręki do ręki czy na konto, jednorazowo czy w transzach. Czy muszę zgłosić taką kwotę do urzędu skarbowego i – najważniejsze – czy zapłacę od darowizny podatek – pyta pani Małgorzata.

  czytaj więcej

 • Zamówienie za zero złotych - sytuacja nie do przyjęcia

  Zamówienie za zero złotych - sytuacja nie do przyjęcia

  Dopuszczenie odpłatności nie tylko w pieniądzu może ograniczyć krąg potencjalnych wykonawców. Nie uwzględnia też wymogów ustawy o gospodarce nieruchomościami czy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć pracownika odchodzącego na emeryturę

  Jak rozliczyć pracownika odchodzącego na emeryturę

  Nasz wieloletni pracownik przechodzi na emeryturę. Umowa o pracę rozwiąże się z końcem grudnia 2015 r. Oprócz odprawy emerytalnej otrzyma upominek rzeczowy od firmy w ramach podziękowania za współpracę.

  czytaj więcej

 • PIT: Opodatkowanie wigilijnego spotkania. Jak to zrobić?

  PIT: Opodatkowanie wigilijnego spotkania. Jak to zrobić?

  Prowadzę niewielką firmę i chciałabym zorganizować spotkanie opłatkowe dla moich pracowników – pisze pani Weronika. – Przy okazji postaram się każdemu z nich podarować drobny upominek. W jaki sposób mam potraktować przyjęcie firmowe oraz podarunki? Jakich obowiązków muszę dopełnić – pyta czytelniczka

  czytaj więcej

 • Konkubenci powinni zbierać dokumenty potwierdzające współwłasność

  Konkubenci powinni zbierać dokumenty potwierdzające współwłasność

  Lepiej, żeby osoby niespokrewnione miały dowody świadczące o tym, że są współwłaścicielami rzeczy należących do partnera. To na wypadek, gdyby doszło do sporu, np. o podatek od spadku.

  czytaj więcej

 • Od 2016 roku część organizacji non profit bez ksiąg rachunkowych

  Od 2016 roku część organizacji non profit bez ksiąg rachunkowych

  Od 2016 r. niektóre jednostki mogą zrezygnować z pełnej rachunkowości. W zamian jednak zobowiązano je do prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Jest ona zbliżona do PKPiR.

  czytaj więcej

 • Chcesz, aby rozliczył cię pracodawca? Czas na złożenie PIT-12 tylko do 11 stycznia

  Chcesz, aby rozliczył cię pracodawca? Czas na złożenie PIT-12 tylko do 11 stycznia

  Podatnik może skorzystać z pomocy pracodawcy przy rozliczeniu z fiskusem - w tym celu do 11 stycznia musi złożyć w firmie PIT-12.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa: Podatek od czynności cywilnoprawnych

  Poradnia podatkowa: Podatek od czynności cywilnoprawnych

  Na jakich zasadach przysługuje zwrot pobranego podatku; Kiedy spółka zapłaci PCC przy pożyczce odnawialnej; Jaka forma transakcji nie powoduje opodatkowania; Jakie grunty uprawniają do skorzystania ze zwolnienia; Jak rozliczyć zamianę rzeczy ruchomej; Czy zakup w postępowaniu upadłościowym skutkuje zapłatą podatku; Jak uniknąć zapłaty PCC przy pożyczce od rodziny; W którym urzędzie złożyć rozliczenie zakupu mieszkania i garażu;  Czy przy częściowym zniesieniu współwłasności konieczny jest PCC - na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź na najnowszej poradni podatkowej DGP.

  czytaj więcej

 • Kontrole podatkowe: Zmiany w stosunku do osób nieobecnych. Wada goni wadę

  Kontrole podatkowe: Zmiany w stosunku do osób nieobecnych. Wada goni wadę

  Od 1 stycznia na podatniku może spoczywać także ciężar prostowania nieprawidłowości wynikających z działań i zaniechań niewykwalifikowanego tymczasowego pełnomocnika szczególnego.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć z fiskusem dochody małoletniego

  Jak rozliczyć z fiskusem dochody małoletniego

  Rodzice powinni co do zasady doliczać zarobki swoich dzieci do własnych i wykazać całość w urzędzie skarbowym. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki.

  czytaj więcej

 • Darowizny: Fiskus ponosi konsekwencje błędnych informacji

  Darowizny: Fiskus ponosi konsekwencje błędnych informacji

  Sprawy darczyńców, którzy niesłusznie odpisali darowizny od podatku, kierując się przy rozliczeniu rocznym błędnymi zapisami w broszurze Ministerstwa Finansów, powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Dla kogo nowy, tańszy sposób rozliczeń?

  Dla kogo nowy, tańszy sposób rozliczeń?

  Na zastosowanie uproszczenia ustawodawca nie zezwolił organizacjom pożytku publicznego prowadzącym działania finansowane ze środków pochodzących z 1 proc.

  czytaj więcej

 • Organizacje pozarządowe: Mija termin na rezygnację z prowadzenia pełnych ksiąg

  Organizacje pozarządowe: Mija termin na rezygnację z prowadzenia pełnych ksiąg

  Prowadzę księgi rachunkowe malutkiego stowarzyszenia, jest to dość uciążliwe. Przeczytałam, że mogę przejść na uproszczoną ewidencję, ale czy decyzji w tej sprawie nie trzeba było podjąć w ubiegłym roku?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne