działalność gospodarcza vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu działalność gospodarcza vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące działalność gospodarcza vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Podatnik VAT też płaci czasem PCC

  Podatnik VAT też płaci czasem PCC

  Bycie podatnikiem VAT to za mało, aby nie musieć płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie ma go wtedy, gdy konkretna transakcja jest objęta podatkiem od towarów i usług jako zrealizowana w ramach działalności gospodarczej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Brak likwidacji nie oznacza, że firma wciąż działa

  Brak likwidacji nie oznacza, że firma wciąż działa

  Były przedsiębiorca może rozliczać przychody poza działalnością gospodarczą, nawet wtedy, gdy formalnie jej nie zlikwidował ani nie zawiesił – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Zgon nie przekreśli dalszych rozliczeń z urzędem

  Zgon nie przekreśli dalszych rozliczeń z urzędem

  Eksperci dobrze oceniają propozycje zmian dotyczące sukcesji przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Zastrzegają jednak, że trzeba poczekać na szczegółowe rozwiązania.

  czytaj więcej

 • Banaś: Stworzenie KAS od 1 stycznia 2017 roku nie jest zagrożone

  Banaś: Stworzenie KAS od 1 stycznia 2017 roku nie jest zagrożone

  Zaplanowany na 1 stycznia 2017 r. termin wejścia w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej nie jest zagrożony - powiedział w środę PAP wiceminister finansów Marian Banaś.

  czytaj więcej

 • 5 rzeczy, których nie wiecie o Jednolitym Pliku Kontrolnym

  5 rzeczy, których nie wiecie o Jednolitym Pliku Kontrolnym

  Jednolity Plik Kontrolny (JPK) dla części przedsiębiorstw zacznie obowiązywać już od 1 lipca. Wprowadzone we wrześniu 2015 roku zmiany w ordynacji podatkowej przewidują nową metodę kontroli skarbowej zobowiązującą podatników do przekazywania fiskusowi danych w formie elektronicznej.

  czytaj więcej

 • Dylemat: Usługa na powierzonym materiale czy dostawa towarów

  Dylemat: Usługa na powierzonym materiale czy dostawa towarów

  Podatnicy odpowiedzi mogą szukać w praktyce organów podatkowych. Pomocne jest też orzecznictwo sądów administracyjnych i Trybunału Sprawiedliwości UE.

  czytaj więcej

 • Czy budynek z umowami najmu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w VAT

  Czy budynek z umowami najmu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w VAT

  Zgodnie z przepisami wspólnotowymi przy zbyciu całości lub części majątku państwa członkowskie UE mogą uznać, że dostawa towaru nie nastąpiła, a nabywca będzie traktowany jako następca prawny przekazującego. Jednak czy taka wykładnia prowspólnotowa usuwa wątpliwości dotyczące pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z ustawy o VAT?

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć wypoczynek letni dla dzieci pracowników sfinansowany ze środków obrotowych pracodawcy

  Jak rozliczyć wypoczynek letni dla dzieci pracowników sfinansowany ze środków obrotowych pracodawcy

  W ABC sp. z o.o. działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Dodatkowo spółka zdecydowała się dofinansować wypoczynek letni dla niepełnoletnich dzieci pracowników. Wprowadziła stosowne zapisy w regulaminie wynagradzania. Dofinansowaniem objęty został wypoczynek w formach zorganizowanych (kolonie, obozy) przez podmioty prowadzące działalność w zakresie organizowania wypoczynku dzieci na zasadach określonych w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, posiadające stosowne akredytacje kuratora oświaty. Kwota dofinansowania wynosi 500 zł (bez względu na liczbę dzieci danego pracownika korzystających z wypoczynku). Przyznanie dofinansowania nie jest uzależnione od statusu materialnego (dochodowego) pracownika ani nie jest różnicowane w zależności od tego statusu. Wypłaty pierwszych dofinansowań spółka dokona w okresie 18–20 lipca 2016 r. Dotyczyć one będą dzieci korzystających z wypoczynku w okresie od 27 czerwca do 8 lipca 2016 r. Łączna kwota dofinansowań za ten okres wynosi 4000 zł (otrzyma je 8 pracowników). Dofinansowania zostaną przelane na rachunek bankowy uprawnionych pracowników w dniach 18–20 lipca 2016 r. Zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownik powinien złożyć wniosek o dofinansowanie wraz z dokumentami potwierdzającymi wydatek na wypoczynek i jego charakter w terminie 7 dni od dnia zakończenia wypoczynku, a pracodawca ma 7 dni na przelanie dofinansowania na rachunek bankowy pracownika. Jak prawidłowo spółka powinna rozliczyć przedmiotowe dofinansowanie na gruncie CIT i VAT? Czy na spółce ABC jako płatniku ciążą jakieś obowiązki w zakresie PIT? VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie.

  czytaj więcej

 • Kowalczyk: Podatek od sklepów zacznie obowiązywać najpóźniej od 1 września

  Kowalczyk: Podatek od sklepów zacznie obowiązywać najpóźniej od 1 września

  Wejście w życie podatku od handlu detalicznego od 1 sierpnia może być kłopotliwe, ale najpóźniej zacznie on obowiązywać od 1 września - mówi szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Pod koniec roku zapadnie decyzja, czy będzie nowelizowany podatek bankowy - dodaje.

  czytaj więcej

 • Jak przygotować firmę do wdrożenia JPK

  Jak przygotować firmę do wdrożenia JPK

  Małe i średnie firmy będą przesyłać ewidencję VATw formie JPK co miesiąc od 1 stycznia 2017 r., a mikroprzedsiębiorcy rok później.O tym, jak przygotować firmę do wdrożenia jednolitego pliku kontrolnego opowiada Robert Łuszczyna, ekspert PwC.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż ferrari bez związku z działalnością gospodarczą

  Sprzedaż ferrari bez związku z działalnością gospodarczą

  O prowadzeniu profesjonalnego obrotu samochodami nie decyduje sama deklaracja, lecz jej faktyczne wykonywanie – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Limit 15 000 złotych w transakcjach gotówkowych będzie miał skutki także w VAT

  Limit 15 000 złotych w transakcjach gotówkowych będzie miał skutki także w VAT

  Obniżenie od 1 stycznia 2017 r. limitu dozwolonych płatności gotówkowych w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami będzie miało wpływ na rozliczenia nie tylko w podatkach dochodowych, lecz także w VAT. Wiele firm nie zdaje sobie z tego sprawy.

  czytaj więcej

 • Spór o VAT: WSA za komornikami, Sąd Najwyższy za dłużnikami

  Spór o VAT: WSA za komornikami, Sąd Najwyższy za dłużnikami

  Według SN opłaty komornicze zawierają w sobie VAT. Sądy administracyjne twierdzą, że egzekucja to nie działalność gospodarcza i o VAT nie ma mowy.

  czytaj więcej

 • POHID: Podatek od handlu najmocniej uderzy w najmniej rentowne sieci

  POHID: Podatek od handlu najmocniej uderzy w najmniej rentowne sieci

  Podatek od handlu najmocniej uderzy w hipermarkety, ale także małe indywidualne sklepy kupieckie - uważa Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Spodziewa się skargi na podatek do Trybunału Sprawiedliwości UE ze strony organizacji EuroCommerce.

  czytaj więcej

 • W sprawie komorników powinien rozstrzygnąć Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Sąd Najwyższy

  W sprawie komorników powinien rozstrzygnąć Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Sąd Najwyższy

  Mówiąc obrazowo: komornicy wygrywają ważne potyczki, natomiast wynik całej kampanii nie został jeszcze definitywnie przesądzony. Zdecydują o tym dopiero rozstrzygnięcia NSA - mówi Jakub Marusik, doradca podatkowy w Kancelarii Adwokacko-Podatkowej prof. dr. hab. Henryka Dzwonkowskiego.

  czytaj więcej

 • Znak towarowy w prezencie z podatkiem

  Znak towarowy w prezencie z podatkiem

  Ojciec pani Agaty zapowiedział, że podaruje jej znak handlowy. Kobieta rozważa przekazanie prezentu innej osobie. Obawia się jednak rozliczeń z fiskusem. Czy przy okazji tych transakcji będzie musiała płacić podatki.

  czytaj więcej

 • TSUE: Zagraniczne firmy mogły odzyskiwać VAT w Polsce

  TSUE: Zagraniczne firmy mogły odzyskiwać VAT w Polsce

  TSUE wydał w tej sprawie postanowienie zamiast wyroku, co oznacza, że jej rozstrzygnięcie nie budziło żadnych wątpliwości. Powinno też położyć kres rozbieżnościom w orzecznictwie polskich sądów administracyjnych

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników