indie gospodarka

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu indie gospodarka. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące indie gospodarka.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Lucas van der Velde: Gdy poniedziałek nadchodzi w niedzielę

  Lucas van der Velde: Gdy poniedziałek nadchodzi w niedzielę

  czytaj więcej

 • Minister Emilewicz powołała Radę Programową ds. Kompetencji

  Minister Emilewicz powołała Radę Programową ds. Kompetencji

  Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wręczyła w środę w Warszawie akty powołania członkom Rady Programowej ds. Kompetencji. Celem Rady ma być m.in. stworzenie nowego systemu współpracy szkolnictwa z gospodarką.

  czytaj więcej

 • Król Julian, czyli o potykaniu się o ten sam kamień

  Król Julian, czyli o potykaniu się o ten sam kamień

  W mieście jest nowy król. Rzuca liczbami, porywa gestami, zachwyca hojnością. Tu 10 proc., tam 25 proc., na Wschód trzaśnie odwetem. Jak któryś doradca niebacznie się sprzeciwi, następnego dnia w mediach wita go komunikat, że „zgodził się odejść”. Słowem: zasady gry uległy zmianie. W tej sytuacji może nie być takim złym pomysłem przypomnienie, dlaczego kraje rozwinięte na ogół mają niskie cła dla wszystkich i na wszystko.

  czytaj więcej

 • Wskaźnik statystycznej wartości życia istnieje. Ile kosztuje nasze życie?

  Wskaźnik statystycznej wartości życia istnieje. Ile kosztuje nasze życie?

  Nie uratujesz wszystkich, ale ocal tylu, ilu możesz – to podstawowa lekcja płynąca z ekonomicznej wyceny ludzkiego istnienia. Medialne dramaty żyją bardzo krótko. Niewiele już się pisze o himalaiście Tomaszu Mackiewiczu i jego tragicznej wyprawie na Nanga Parbat, dziewiąty pod względem wysokości ośmiotysięcznik świata, chociaż jeszcze w styczniu żyła tym cała Polska.

  czytaj więcej

 • Japonia, Chiny i Korea Południowa chcą całkowitego rozbrojenia nuklearnego Korei Północnej

  Japonia, Chiny i Korea Południowa chcą całkowitego rozbrojenia nuklearnego Korei Północnej

  Przywódcy Japonii, Chin i Korei Płd. planują ogłosić w przyszłym tygodniu wspólny dokument poświęcony trójstronnej współpracy w zakresie denuklearyzacji Korei Płn. "w sposób kompletny, weryfikowalny i nieodwracalny" - podały w sobotę źródła w japońskim rządzie.

  czytaj więcej

 • Azja wyznacza tempo rozwoju współczesnego świata [OPINIA]

  Azja wyznacza tempo rozwoju współczesnego świata [OPINIA]

  Truizmem jest stwierdzenie, że wiek XXI będzie wiekiem Azji, wydaje się jednak, że nie dotarł on jeszcze do polskich decydentów. Choć nastąpiła intensyfikacja relacji z państwami azjatyckim – zwłaszcza z Chinami – ma to niewielki wpływ na politykę – zwłaszcza gospodarczą – Polski.

  czytaj więcej

 • Imigranci mile widziani w pracy

  Imigranci mile widziani w pracy

  Zasoby kadrowe maleją, a popyt na pracowników jest rekordowy. Czy rozwiązaniem może być przyjmowanie cudzoziemców? Część samorządów doszła do wniosku, że tylko tak można zapewnić przedsiębiorstwom dalszy rozwój.

  czytaj więcej

 • Otwierać się na Chiny czy się ich obawiać?

  Otwierać się na Chiny czy się ich obawiać?

  W 2013 roku prezydent Chin XI Jinping zaproponował projekt nazwany Nowym Jedwabnym Szlakiem. Rok temu odbył się w Pekinie specjalny szczyt w tej sprawie, w którym wzięło udział 29 szefów rządów i państw, w tym Polski. Szlak ma połączyć Chiny z ponad 60 krajami siecią dróg, linii kolejowych i morskich oraz gazociągów. O tym, co oznacza on dla naszego kontynentu i dla naszego kraju, dyskutowano w redakcji DGP podczas debaty „Nowy Jedwabny Szlak” 

  czytaj więcej

 • Baca-Pogorzelska: Dywersyfikacja po polsku

  Baca-Pogorzelska: Dywersyfikacja po polsku

  Polska jest największym w Unii Europejskiej i drugim co do wielkości w Europie po Rosji producentem węgla kamiennego i jednym z głównych graczy na rynku węgla brunatnego. Tego pierwszego wydobywamy rocznie ok. 65 mln ton, tego drugiego ok. 60 mln ton. Oba są podstawą naszej gospodarki – 85 proc. energii elektrycznej produkujemy właśnie z węgla. Jeszcze kilka lat temu poziom ten przekraczał 90 proc., teraz powoli maleje m.in. na rzecz odnawialnych źródeł energii (OZE) i gazu.

  czytaj więcej

 • Polska nie zbuduje innowacyjnej gospodarki? Za mało inwestujemy w nowoczesne rozwiązania

  Polska nie zbuduje innowacyjnej gospodarki? Za mało inwestujemy w nowoczesne rozwiązania

  17-18 proc. udziału inwestycji w PKB to zbyt mało, by zbudować innowacyjną gospodarkę; trzeba nie tylko zwiększyć inwestycje, ale skoncentrować je na nowoczesnych technologiach, robotyzacji, badaniach i rozwoju - wynika z raportu zaprezentowanego w poniedziałek przez Konfederację Lewiatan i Orange Polska.

  czytaj więcej

 • Tejchman: W obronie Krzysztofa Bosaka

  Tejchman: W obronie Krzysztofa Bosaka

   Właśnie minął mnie kierowca Uber Eats – Hindus w turbanie, pedałujący na rowerze. Czy to, żeby pewna grupa ludzi miała zawiezione jedzenie, zamiast pójść samodzielnie do baru lub sklepu, jest tak istotną potrzebą gospodarczą, że chcemy iść w multikulti? Czy ta sprawa nie wymaga debaty?”. Ten tweet stał się materiałem do niekończących się kpin. Mimo że od jego autora dzieli mnie w zasadzie wszystko, a szczególnie moja ocena społeczeństwa wielokulturowego – które uważam za wartość samą w sobie – to chciałbym stanąć w obronie Krzysztofa Bosaka.

  czytaj więcej

 • G7: Donald najpierw pochwalił, a potem zganił

  G7: Donald najpierw pochwalił, a potem zganił

  Po szczycie G7 jedno jest pewne: pęknięcia między USA a resztą członków grupy najbardziej uprzemysłowionych krajów są coraz poważniejsze. I raczej szybko nie znikną.

  czytaj więcej

 • Ceny ropy zachowują się różnie po "maratonie naftowym" OPEC w Wiedniu

  Ceny ropy zachowują się różnie po "maratonie naftowym" OPEC w Wiedniu

  Notowania ropy naftowej w USA zniżkują tylko nieznacznie po "maratonie naftowym" OPEC w Wiedniu. Za to Brent bardzo mocno traci na wartości - podają maklerzy.

  czytaj więcej

 • Prezes Hermes Energy Group: Europa potrzebuje gazu ze wszystkich kierunków [WYWIAD]

  Prezes Hermes Energy Group: Europa potrzebuje gazu ze wszystkich kierunków [WYWIAD]

  Wzrost gospodarczy Chin i Indii sprawia, że popyt na gaz rośnie w tak zawrotnym tempie, że amerykańskie czy australijskie LNG może do nas w ogóle nie dotrzeć, bo w Azji osiągnie lepszą cenę. Zostaniemy wtedy z gazem z Norwegii i z Rosji – przewiduje Piotr Kasprzak, prezes Hermes Energy Group SA, firmy handlującej gazem i największego prywatnego sprzedawcy błękitnego paliwa - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Kasprzak prezes Hermes Energy Group SA.

  czytaj więcej

 • Ceny ropy rosną. OPEC zdecydował o zwiększeniu dostaw

  Ceny ropy rosną. OPEC zdecydował o zwiększeniu dostaw

  Notowania ropy naftowej w USA rosną. Wprawdzie OPEC zdecydował w Wiedniu w ub. tygodniu, że zwiększy dostawy ropy na globalne rynki paliw, ale wśród inwestorów jest niepewność, jak to w rzeczywistości będzie wyglądało - podają maklerzy.

  czytaj więcej

 • Chiny: Eksporterzy szykują się na amerykańskie karne cła

  Chiny: Eksporterzy szykują się na amerykańskie karne cła

  Nastawieni na eksport do USA chińscy producenci mogą boleśnie odczuć karne cła prezydenta Donalda Trumpa; część myśli nawet o przeniesieniu działalności poza Chiny – podał we wtorek hongkoński dziennik „South China Morning Post” po rozmowie z eksporterami.

  czytaj więcej

 • Wojna handlowa: Nie tylko Harley, inni także uciekną z USA

  Wojna handlowa: Nie tylko Harley, inni także uciekną z USA

  Wprowadzane przez administrację Donalda Trumpa cła importowe przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych.

  czytaj więcej

 • Real Madryt z Pekinu. Wielkie kluby mogą zostać przeniesione do Chin, jeśli tam przyniosą większy dochód [WYWIAD]

  Real Madryt z Pekinu. Wielkie kluby mogą zostać przeniesione do Chin, jeśli tam przyniosą większy dochód [WYWIAD]

  Jeśli jest nadzieja dla piłki nożnej, to w kibicach. Muszą protestować, bo za 15 lat będzie za późno. Wtedy wielkie europejskie kluby piłkarskie mogą być przenoszone do Chin czy Indii, jeśli będą tam przynosić większy dochód - mówi w wywiadzie dla DGP James Montaguebrytyjski, pisarz i dziennikarz.

  czytaj więcej

 • Ranking mocy: Polska dwudziestym szóstym imperium [OPINIA]

  Ranking mocy: Polska dwudziestym szóstym imperium [OPINIA]

   Polska jest 26. krajem na świecie, a siódmym w Europie pod względem mocy na arenie międzynarodowej. W globalnym rankingu mocy Instytutu InEuropa nasz kraj uplasował się obok Tajlandii, Kazachstanu i Norwegii. Ranking mocy jest publikowany corocznie i pokazuje drogę 168 krajów od 1991 r. Uwzględnia czynniki takie jak wojsko, produkcja broni, wielkość gospodarki, kraju, populacji i starzenie się, rating długu krajowego czy skuteczność dyplomacji.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników