nieuczciwa praktyka rynkowa

Nieuczciwa praktyka rynkowa – forma działalności przedsiębiorców wobec konsumentów, która polega na takim działaniu lub zaniechaniu przedsiębiorcy w stosunku do konsumenta, które jest niezgodne z wymogami staranności zawodowej oraz w sposób istotny zniekształca lub może zniekształcać zachowanie gospodarcze względem produktu przeciętnego konsumenta.


 • Martwe płody szokują w Chojnicach. Usunięcie bulwersującego billboardu nie jest łatwe

  Martwe płody szokują w Chojnicach. Usunięcie bulwersującego billboardu nie jest łatwe

  PROBLEM: Wkrótce Chojnice mogą kojarzyć się wszystkim z krucjatą antyaborcyjną. A to za sprawą kontrowersyjnych billboardów z martwymi płodami tuż przy ruchliwej trasie wojewódzkiej. Ustawione są jednak na prywatnej działce, poza pasem drogowym. Zdaniem włodarzy miasta i powiatu to wiąże ręce samorządowi. I choć reklamy są w odbiorze drastyczne dla mieszkańców i rozpraszają kierowców, to nie ma podstaw prawnych do ich usunięcia. Prawnicy twierdzą, że zadanie faktycznie jest trudne, ale posłużyć się można różnymi przepisami – poczynając od prawa budowlanego, przez ustawę o drogach publicznych, po zgłoszenie do prokuratury i... regulacje o immisjach. Kłopotów przysporzyć może natomiast próba skorzystania z ustawy krajobrazowej. Opisywana przez nas sytuacja to tylko punkt wyjścia do rozważań na temat tego, jak samorządy mogą walczyć z banerami o kontrowersyjnych treściach oraz reklamą audiowizualną, która umieszczona przy drogach często rozprasza kierowców animacją świetlną.

  czytaj więcej

 • Sprawa podwójnych standardów w produkcji żywności trafi do Rady UE

  Sprawa podwójnych standardów w produkcji żywności trafi do Rady UE

  Unijni ministrowie odpowiedzialni za rolnictwo zajmą się w poniedziałek sprawą podwójnych standardów w produkcji żywności. Z informacji PAP ze źródeł w Brukseli wynika, że Polska podchodzi do tej kwestii ostrożnie.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo zamyka furtkę oszustom: SMS-y premium pod większym nadzorem

  Ministerstwo zamyka furtkę oszustom: SMS-y premium pod większym nadzorem

  SMS-y premium będą pod ściślejszym nadzorem. Rynkowa samoregulacja w usługach typu premium rate, czyli dodatkowo płatnych, jak loterie czy konkursy SMS, zawiodła. Resort cyfryzacji postanowił sięgnąć po bardziej radykalne środki. Jak wynika z naszych informacji, gotowe są wstępne założenia nowych regulacji w prawie telekomunikacyjnym.

  czytaj więcej

 • Konfiskata rozszerzona: Kłopotliwe mienie przestępców

  Konfiskata rozszerzona: Kłopotliwe mienie przestępców

  Konfiskata rozszerzona to obecnie standard niemal we wszystkich krajach zachodnich. Cała procedura jest jednak kosztowna, a efekty jej stosowania nie napawają optymizmem.

  czytaj więcej

 • Kolejne zmiany w prawie: Nowe zasady odpowiedzialności. Odwrócony ciężar dowodu

  Kolejne zmiany w prawie: Nowe zasady odpowiedzialności. Odwrócony ciężar dowodu

  23 marca 2017 roku Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw w sprawie przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa w tym m.in. przedsiębiorstwa, które służyło jego popełnieniu bez względu na to czyją jest własnością. Ponadto zgodnie z nowelizacją, która w obecnej chwili oczekuje na podpis prezydenta, dokonano odwrócenia ciężaru dowodu przerzucając na oskarżonego, konieczność wykazania, że majątek, który posiada, nie pochodzi bezpośrednio ani pośrednio z przestępstwa i to już na etapie jedynie podejrzenia wyłudzenia podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Prezes UOKiK: KRRiT powinna zająć się prasą [WYWIAD]

  Prezes UOKiK: KRRiT powinna zająć się prasą [WYWIAD]

  - My możemy wyznaczyć niemalże linijką udziały w rynku na podstawie wielkości nakładów czy sprzedaży, ale nie badamy treści. A to kontent jest kluczowy - uważa Marek Niechciał, prezes UOKiK.

  czytaj więcej

 • Realne widmo konfiskaty rozszerzonej. Na wojnie z oszustami ucierpią też niewinni

  Realne widmo konfiskaty rozszerzonej. Na wojnie z oszustami ucierpią też niewinni

  Walka z firmami wykorzystywanymi do prania pieniędzy i wielkich oszustw finansowych pociągnie za sobą niewinne ofiary. Wśród nich znajdą się także uczciwi, ale niefrasobliwi biznesmeni.

  czytaj więcej

 • Rejestracja znaku towarowego "cyberpunk". CD Projekt zastrzegł dla siebie kawałek pola kultury

  Rejestracja znaku towarowego "cyberpunk". CD Projekt zastrzegł dla siebie kawałek pola kultury

  Polski producent gier zarejestrował znak towarowy o nazwie „Cyberpunk”. To słowo od 34 lat określające podgatunek w sztuce. Część ekspertów twierdzi, że urząd rejestrujący popełnił błąd.

  czytaj więcej

 • VAT: Można wygrać z fiskusem, ale udaje się to nielicznym

  VAT: Można wygrać z fiskusem, ale udaje się to nielicznym

  Sądy i organy kontroli skarbowej niezwykle rzadko przyznają, że podatnik dochował dobrej wiary i należytej staranności. A jednak się to zdarza. Najtrudniej jest wtedy, gdy transakcja dotyczy wrażliwych towarów, takich jak stal, złom, elektronika, paliwa.

  czytaj więcej

 • Rekrutacja ustawiczna czyli lista grzechów agencji zatrudnienia

  Rekrutacja ustawiczna czyli lista grzechów agencji zatrudnienia

  Szukasz pracy? Ona znajdzie ciebie. Agencje zatrudnienia cały czas tropią pracowników dla swoich klientów. Nikt nie dzwoni? Pewnie znaleźli kogoś lepszego albo przestali szukać, bo pracodawca wstrzymał rekrutację, żeby nie płacić kilku firmom za tego samego kandydata

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Państwo na rynku usług finansowych w interesie konsumentów i biznesu

  Debata DGP: Państwo na rynku usług finansowych w interesie konsumentów i biznesu

  Organy państwa muszą być aktywne na rynku usług finansowych, by nie dochodziło do naruszeń zbiorowych interesów klientów. Rzecz w tym, by pomagały biznesowi w prewencji oraz zwalczaniu nieuczciwych przedsiębiorców, a nie czyhały na potknięcia tych, którzy działają uczciwie – zgodzili się uczestnicy debaty zorganizowanej przez DGP.

  czytaj więcej

 • Zbiorowe korzystanie z twórczości. Szansa na dobre zmiany?

  Zbiorowe korzystanie z twórczości. Szansa na dobre zmiany?

  Czekająca nas implementacja jest szansą na uporządkowanie zbiorowego korzystania z twórczości autorskiej. Oby nie doprowadziła do głębokiego kryzysu wynikającego z próby zadowolenia jednocześnie wszystkich lub chęci uniknięcia odpowiedzialności za kształt zasad dostępu i korzystania z dorobku kulturalnego.

  czytaj więcej

 • Jak przedsiębiorca może skłonić zamawiającego do podziału przetragu

  Jak przedsiębiorca może skłonić zamawiającego do podziału przetragu

  Nowelizacja prawa zamówień publicznych, która weszła w życie w połowie 2016 r., ma zdopingować zamawiających do częstszego dzielenia zamówień na części. Chodzi to, żeby szerszy dostęp do przetargów zyskały małe i średnie firmy. Obciążono zamawiających obowiązkiem pisemnego uzasadnienia powodów, dla których danego zamówienia nie podzielono na części. A to w praktyce oznacza, że zamawiający nie ma już zupełnej swobody przy podejmowaniu decyzji. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wskazał wprost, że uzasadnieniem nie mogą być wyłącznie korzyści organizacyjne po stronie zamawiającego.

  czytaj więcej

 • Fałszywi eksperci na celowniku UOKiK

  Fałszywi eksperci na celowniku UOKiK

  Przedsiębiorcy wykorzystujący w reklamach wizerunki i opinie rzekomych naukowców nie mogą czuć się bezkarnie. Są na celowniku organu nadzoru.

  czytaj więcej

 • Nowy priorytet UOKiK: Walka z piramidami finansowymi

  Nowy priorytet UOKiK: Walka z piramidami finansowymi

  - Żywot piramidy nie jest zbyt długi, przeważnie 2-3 lata. Nawet gdybyśmy błyskawicznie zareagowali, i tak potrzebujemy zebrać odpowiedni materiał dowodowy, by doprowadzić do wydania decyzji. Zaś po uprawomocnieniu tej decyzji i tak może się okazać, że nie będzie co z tej piramidy zbierać - mówi Dorota Karczewska, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  czytaj więcej

 • Pięć lat więzienia za pożyczone pieniądze

  Pięć lat więzienia za pożyczone pieniądze

  Nowy pomysł firm pożyczkowych na pozyskanie kapitału może źle się dla nich skończyć. KNF twierdzi, że to działalność grożąca odpowiedzialnością karną

  czytaj więcej

 • Wyłudzenia VAT. Jak zarządzać ryzykiem w przedsiębiorstwie?

  Wyłudzenia VAT. Jak zarządzać ryzykiem w przedsiębiorstwie?

  Skala zjawiska wyłudzeń podatku VAT zagraża stabilności budżetu państwa, a dotychczasowy stan prawny i praktyka organów wymiaru sprawiedliwości na gruncie stosowania obowiązujących przepisów są nieudolne i niewystarczające. Proces uszczelniania systemu podatkowego skutkuje w ostatnim czasie wzmożonymi kontrolami skarbowymi.

  czytaj więcej

 • Boom na sygnalistów w prawie ochrony konkurencji

  Boom na sygnalistów w prawie ochrony konkurencji

  W UE systematycznie zwiększa się ochrona osób, które informują anonimowo o niedozwolonych praktykach. Wprowadzane są też kolejne zachęty do przekazywania sygnałów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników