nieuczciwa praktyka rynkowa

Nieuczciwa praktyka rynkowa – forma działalności przedsiębiorców wobec konsumentów, która polega na takim działaniu lub zaniechaniu przedsiębiorcy w stosunku do konsumenta, które jest niezgodne z wymogami staranności zawodowej oraz w sposób istotny zniekształca lub może zniekształcać zachowanie gospodarcze względem produktu przeciętnego konsumenta.


 • Należyta staranność w VAT przed ETPC. Krawczyk: Wyczerpałem już wszystkie możliwości obrony

  Należyta staranność w VAT przed ETPC. Krawczyk: Wyczerpałem już wszystkie możliwości obrony

  Może jest to bardzo uproszczone spojrzenie, ale głęboko wierzę, że jeżeli państwo chce czegoś od obywatela, to musi mu to napisać. Nie w formie np. listy przesłanek należytej staranności, tylko ustawy - mówi w wywiadzie dla DGP Ireneusz Krawczyk, radca prawny.

  czytaj więcej

 • Pożyczki bez nieuczciwej reklamy

  Pożyczki bez nieuczciwej reklamy

  Spoty, które żadnego konsumenta nie wprowadzą w błąd. Przewidują to obowiązujące od wczoraj przepisy. Przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę, że nie są one idealne.

  czytaj więcej

 • Jasiński: Z rozwoju Orlenu musi korzystać gospodarka [WYWIAD]

  Jasiński: Z rozwoju Orlenu musi korzystać gospodarka [WYWIAD]

  - Nie wycofamy się ani z Litwy, ani z Czech. Ropę kupujemy także w USA. Nowe regulacje skutecznie ograniczyły szarą strefę - mówi w wywiadzie dla DGP Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen.

  czytaj więcej

 • Wiceminister finansów: My, jako fiskus, naprawdę nie chcemy więcej niż 19 proc. z realnego zysku przedsiębiorstw

  Wiceminister finansów: My, jako fiskus, naprawdę nie chcemy więcej niż 19 proc. z realnego zysku przedsiębiorstw

  Są dowody, że uczciwy podatkowo rynek oznacza większe dochody firm. Myślę, że każda branża odczuje w niedalekiej przyszłości lepsze, równiejsze boisko do rynkowej gry – zapowiada wiceminister finansów w rozmowie z przedstawicielem przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Oszukiwanie siebie też jest karane

  Oszukiwanie siebie też jest karane

  Pięć filmów o oszustwach potrafi ustawić człowiekowi myślenie o kłamstwie. Czy potrafią ustawić coś szczególnego w głowie prawnika? Zgodnie z kodeksem karnym oszustwo to doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania (art. 286. par. 1 k.k.).

  czytaj więcej

 • Nie wiemy co jemy: Co piąty produkt zawiera coś, czego być w nim nie powinno

  Nie wiemy co jemy: Co piąty produkt zawiera coś, czego być w nim nie powinno

  Co piąty produkt kupowany przez Polaków w sklepie nie zawiera składnika, który jest podany na etykiecie, lub zawiera coś, czego być w nim nie powinno.

  czytaj więcej

 • 3 największe problemy sprzedawców przy płatności kartą

  3 największe problemy sprzedawców przy płatności kartą

  Transakcje z użyciem kart płatniczych stają się coraz bardziej popularne i coraz bardziej wypierają gotówkowe. Świadczą o tym m.in. dane NBP: w II kwartale 2017 r. liczba kart płatniczych w obiegu była rekordowa – 37,8 mln, o 28 tys. wyższa niż w marcu. Rekordowa była też liczba terminali POS obsługujących płatności – 584 tys., a zainstalowane były łącznie w 430 tys. placówek. Od kwietnia do czerwca przeprowadzono za ich pośrednictwem 955,5 mln transakcji – także najwięcej w historii. Pomimo upowszechnienia kart przepisy związane z korzystaniem z nich nie zawsze są znane sprzedawcom i konsumentom. Świadczą o tym m.in. liczne opisywane w prasie i internecie przypadki sporów, np. w sytuacji odmowy przyjęcia karty od klienta albo gdy sprzedawca prosi o przedstawienie dowodu osobistego przy określonej wysokości transakcji. Jak się okazuje, w tym ostatnim przypadku sprzedawcy często czynią to bezprawnie. Dziś odpowiadamy zatem na wybrane pytania przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Konwencja MLI opublikowana. A zmiany w PIT, ordynacji i akcyzie na ostatniej prostej

  Konwencja MLI opublikowana. A zmiany w PIT, ordynacji i akcyzie na ostatniej prostej

   Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii i mający rodziny w kraju wyczekują regulacji, które zwolnią ich z obowiązków administracyjnych w PIT. Polska przeprowadziła już całą procedurę związaną z ratyfikacją Konwencji MLI (w ubiegłym tygodniu ustawa została ogłoszona w Dz.U. – poz. 2104).

  czytaj więcej

 • Klient banku musi wiedzieć o podwyżkach opłat i prowizji

  Klient banku musi wiedzieć o podwyżkach opłat i prowizji

  Trzy kolejne banki będą musiały zrekompensować swoim klientom nieprawidłowe informowanie o podwyżkach opłat i prowizji. Jak szacuje UOKiK, całkowity koszt operacji może wynieść nawet 80 mln zł.

  czytaj więcej

 • Prokuratorzy coraz częściej zajmują majątek firmowy

  Prokuratorzy coraz częściej zajmują majątek firmowy

  PROBLEM: Organy ścigania chwalą sobie nowe narzędzie, jakim jest konfiskata rozszerzona, i wprost przyznają, że nie obawiają się po nie sięgać. Jak poinformował resort sprawiedliwości, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów prokuratury w całym kraju wydały ok. 400 postanowień o zastosowaniu tego nowego narzędzia walki z przestępczością gospodarczą. W ocenie ekspertów – niewykluczone jednak, że w praktyce mogą się zdarzać sytuacje, że przed widmem zastosowania takiego instrumentu stanie przedsiębiorca, którego mienie mogło zostać wykorzystane przez sprawcę, np. przez nielegalnie działającego wspólnika. Jak w takiej sytuacji się bronić? Jak wygląda procedura odwoławcza?

  czytaj więcej

 • Patrick deWitt: Jeśli chcesz sprzedać czytelnikom moralizującą gadkę, to znaczy, że traktujesz ich jak kretynów

  Patrick deWitt: Jeśli chcesz sprzedać czytelnikom moralizującą gadkę, to znaczy, że traktujesz ich jak kretynów

  Jestem podejrzliwy wobec wielkich amerykańskich powieści. Uważam, że z reguły to, co mniejsze, jest lepsze od tego, co większe

  czytaj więcej

 • Naganiacze na oszustwa finansowe pod pręgierzem

  Naganiacze na oszustwa finansowe pod pręgierzem

  Aby skutecznie walczyć z piramidami finansowymi, trzeba wytoczyć wojnę nie tylko ich twórcom, lecz także tym, którzy w zorganizowany sposób pozyskują kolejne osoby do systemu. Uznał tak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  czytaj więcej

 • Kiedy nadejdzie recesja? Czy konieczność wypłaty emerytur zatrze gospodarcze silniki

  Kiedy nadejdzie recesja? Czy konieczność wypłaty emerytur zatrze gospodarcze silniki

  Po 1989 r. nie zaliczyliśmy jeszcze ani jednej recesji. Politycy uznali, że to ich zasługa, i zaczęli balować na koszt tych, którzy ją napędzają.

  czytaj więcej

 • Kiedy prezes UOKiK pyta, odpowiedź jest obowiązkowa

  Kiedy prezes UOKiK pyta, odpowiedź jest obowiązkowa

  Korespondencji od organu nadzoru nie wolno lekceważyć. Nawet gdy przedsiębiorca jest przekonany, że sprawa jest nieistotna. W przeciwnym razie naraża się na dotkliwe sankcje.

  czytaj więcej

 • Klient może fotografować ceny i skanować kody kreskowe. UOKiK żąda wyjaśnień od sklepów

  Klient może fotografować ceny i skanować kody kreskowe. UOKiK żąda wyjaśnień od sklepów

  UOKiK wystąpił do 25 przedsiębiorców, prowadzących duże sieci handlowe, z prośbą o wyjaśnienia w związku ze skargami klientów, że sprzedawcy nie pozwalają im fotografować cen produktów i skanować kodów kreskowych - podał Urząd. Dodano, że można to uznać za nieuczciwą praktykę rynkową.

  czytaj więcej

 • Fotografowanie cen w sklepach zgodne z prawem

  Fotografowanie cen w sklepach zgodne z prawem

  – Sklepy nie mogą zakazywać takich praktyk. Jednym z podstawowych praw konsumenta jest możliwość swobodnego wyboru oferty, która mu najbardziej odpowiada pod względem ceny czy właściwości produktu. Musi mieć więc możliwość porównania, co może zrobić na różne sposoby, także poprzez aplikacje czy zdjęcia – stwierdził Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, cytowany na urzędowej stronie internetowej.

  czytaj więcej

 • Prawo autorskie: Narzędzie walki z konkurentami

  Prawo autorskie: Narzędzie walki z konkurentami

  Niedawno media obiegła informacja o postawieniu Klaudii Jachirze przez policję we Wrocławiu zarzutów karnych z art. 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych za bezprawne rozpowszechnianie utworu w postaci logo TVP1. Sprawa dotyczyła opublikowanych w internecie serii filmików, w których Jachira wciela się w dziennikarza TVP1 trzymającego mikrofon z charakterystycznym oznaczeniem stacji. Filmiki stanowią swoisty performance autorki, znanej ze swoich kontrowersyjnych antyrządowych i antyklerykalnych wystąpień.

  czytaj więcej

 • Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa na nowych zasadach

  Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa na nowych zasadach

  W zasadzie każdy przedsiębiorca posiada informacje, które mogą stanowić tajemnice przedsiębiorstwa – choć niestety nie każdy podmiot rynkowy ma tego świadomość i podejmuje odpowiednie działania, by informacje te chronić. Skuteczna ochrona nie jest zaś możliwa bez znajomości obowiązujących przepisów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników