nieuczciwa praktyka rynkowa

Nieuczciwa praktyka rynkowa – forma działalności przedsiębiorców wobec konsumentów, która polega na takim działaniu lub zaniechaniu przedsiębiorcy w stosunku do konsumenta, które jest niezgodne z wymogami staranności zawodowej oraz w sposób istotny zniekształca lub może zniekształcać zachowanie gospodarcze względem produktu przeciętnego konsumenta.


 • CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  W sierpniu 2014 r. zakończyły się negocjacje w sprawie CETA - kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej. W grudniu 2015 roku Komisja Europejska podała do wiadomości publicznej swój mandat do negocjacji, a 23 września 2016 roku w Bratysławie, podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu, padły wstępne deklaracje na temat jej przyjęcia. Ministrowie byli „za”. Protestujące w Bratysławie organizacje pozarządowe – „przeciw”. Ale z nimi ani teraz, ani wcześniej nie rozmawiano, podobnie jak w przypadku ACTA i TTIP. 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada, może dojść do parafowania umowy CETA. Czy i w jakim stopniu decyzja ta może wpłynąć na obywateli? Czy ta umowa będzie korzystna także dla nich, czy wyłącznie dla wielkich firm ponadnarodowych?

  czytaj więcej

 • Uwaga na oszustów: Nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy od chorych

  Uwaga na oszustów: Nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy od chorych

  Zaproszenie na bezpłatne konsultacje może skończyć się podpisaniem umowy na usługi warte kilka tysięcy złotych. Oszuści wykorzystując naiwność konsumentów oferują pomoc w załatwieniu formalności oraz uzyskaniu kredytu na pakiet prostych badań, zamiast obiecanych specjalistycznych. Federacja Konsumentów przestrzega przed takimi praktykami.

  czytaj więcej

 • Przestępcy podatkowi będą musieli pójść do więzienia za puste faktury

  Przestępcy podatkowi będą musieli pójść do więzienia za puste faktury

  Projekt zmian kodeksu karnego, który zakłada zaostrzenie kar za puste faktury, jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Nowelizacja ma uderzyć w przestępców czerpiących zyski z wyłudzania zwrotu VAT. Jednak obawiają się jej też zwykli przedsiębiorcy, którzy często padają ofiarą oszustów. Maksymalną karą ma być 25 lat pozbawienia wolności. To oznacza, że zagrożony nią czyn będzie zbrodnią, tak jak są nią zabójstwo, przestępstwo przeciwko pokojowi lub ludzkości czy przestępstwa wojenne.

  czytaj więcej

 • Podstępne wyprzedaże mogą sporo kosztować

  Podstępne wyprzedaże mogą sporo kosztować

  Ostatnie decyzje prezesa UOKiK dają wyraźny sygnał. Ci sprzedawcy, którzy oszukują konsumentów, przedstawiając swoją ofertę jako lepszą, niż jest w rzeczywistości, poniosą dotkliwą karę.

  czytaj więcej

 • Najstarszy żyjący noblista ekonomiczny: Demokracja to utopia, a państwo to kij na rynki [WYWIAD]

  Najstarszy żyjący noblista ekonomiczny: Demokracja to utopia, a państwo to kij na rynki [WYWIAD]

  Nasze jednostkowe preferencje są tak złożone, że żaden kandydat nie spełnia ich w całości. Może być tylko im bliski. W związku z tym nigdy nie wybieramy kandydata, który nam odpowiada, ale wybieramy tego, który najmniej nam nie odpowiada - mówi Kenneth Arrow.

  czytaj więcej

 • Suwerenność podatkowa to mit. O czym teraz przekonuje się Polska

  Suwerenność podatkowa to mit. O czym teraz przekonuje się Polska

  Coraz więcej niechęci budzą w państwach członkowskich plany Brukseli dotyczące ujednolicenia danin płaconych fiskusowi.

  czytaj więcej

 • Znaki towarowe: Thermomix nie jest z Lidla. I nie chce być

  Znaki towarowe: Thermomix nie jest z Lidla. I nie chce być

  Producent znanego urządzenia kuchennego robi wszystko, by jego produkt nie podzielił losu adidasów czy pampersów.

  czytaj więcej

 • UOKiK: Seniorzy szczególnie narażeni na zakazane praktyki handlowe

  UOKiK: Seniorzy szczególnie narażeni na zakazane praktyki handlowe

  Osoby starsze stanowią grupę szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie zakazanych praktyk handlowych stosowanych przez przedsiębiorców – ocenia UOKiK. Działania Urzędu chroniące konsumentów–seniorów dotyczą m.in. domów opieki i sprzedaży na pokazach.

  czytaj więcej

 • Oszuści żerują na seniorach. Sprawdź, jak nie stać się ofiarą oszustwa

  Oszuści żerują na seniorach. Sprawdź, jak nie stać się ofiarą oszustwa

  Pojawił się stosunkowo nowy pomysł na wyciąganie pieniędzy od osób starszych. Naciągacze żerują na potrzebie sprawnej i szybkiej opieki zdrowotnej, jaką odczuwa każdy z nas, a która nasila się w podeszłym wieku. Za słone opłaty (roczny wydatek sięgać może nawet 8000 zł) proponują namiastkę opieki, złudzenie spokojnej starości.

  czytaj więcej

 • Lidl strzelił sobie w stopę. Odwołał promocję, ale zapomniał o zapisach w swoim regulaminie

  Lidl strzelił sobie w stopę. Odwołał promocję, ale zapomniał o zapisach w swoim regulaminie

  Niemiecka sieć dyskontów, która 8 listopada zakończyła głośną akcję promocyjną „Sprytnie i tanio”, może mieć większe kłopoty prawne, niż się to jeszcze niedawno wydawało. Akcję zakończono z dnia na dzień. Tymczasem – jak zauważają eksperci – z pkt 10 regulaminu promocji wynikało, że „zasady mogą ulec zmianie, o czym Lidl poinformuje z 7-dniowym wyprzedzeniem”. Piszemy w czasie przeszłym, bo także 8 listopada ze strony WWW zniknął regulamin promocji, co utrudniło tym konsumentom, którzy zakupili produkty w terminie trwania akcji, zapoznanie się z zasadami zwrotu towarów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że przygląda się sprawie. Zdaniem ekspertów są podstawy, by uznał on, że Lidl naruszył swoimi działania zbiorowe interesy konsumentów. Cała sprawa może być zaś przestrogą dla innych handlowców, by staranniej konstruowali regulaminy promocji.

  czytaj więcej

 • Konstytucja dla przedsiębiorców to wielka nadzieja firm

  Konstytucja dla przedsiębiorców to wielka nadzieja firm

  To krok w dobrą stronę, ale najważniejsze, jak zostanie wdrożona – mówią przedsiębiorcy o nowej ustawie o działalności gospodarczej.

  czytaj więcej

 • Oto nowe Amber Gold: Piramida finansowa rośnie pod bokiem PiS

  Oto nowe Amber Gold: Piramida finansowa rośnie pod bokiem PiS

  Pay Trade International Club to zdaniem właścicieli klub biznesowy. Jego poprzednika Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na listę ostrzeżeń. Są już pierwsi poszkodowani. Podobnie jak w przypadku Amber Gold KNF i prokuratura są bezsilne wobec oszustów. A ofiary są zastraszane przez firmę.

  czytaj więcej

 • Kongres 590: Sól polskiej ziemi to mały biznes, a nie zagraniczne korporacje

  Kongres 590: Sól polskiej ziemi to mały biznes, a nie zagraniczne korporacje

  - Przez wiele lat w Polsce było tak, że najlepiej w biznesie radzili sobie ci, którzy mieli kontakty, a nie ci z najlepszymi pomysłami – wskazywał podczas trwającego właśnie Kongresu 590 prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem czas wreszcie skończyć z postrzeganiem przedsiębiorczości przez pryzmat dwóch grup: nomenklatury, która po 1989 roku doskonale się odnalazła w nowych realiach, i pozostałych.

  czytaj więcej

 • Polski nie stać na wyższe podatki. Ale widmo nowych danin krąży nad podatnikami

  Polski nie stać na wyższe podatki. Ale widmo nowych danin krąży nad podatnikami

  Bliski ideału byłby system, w którym podatek dochodowy pobiera się tylko od wysokich dochodów, reszta płaci VAT. A wszystkie te dziwne podatki, z obrotowym na czele, powinny trafić do kosza,

  czytaj więcej

 • Cena na ulotce musi zawierać VAT

  Cena na ulotce musi zawierać VAT

  Niedopuszczalne jest, by przedsiębiorca oferujący energię elektryczną w swoich materiałach informacyjnych podawał kwoty nieuwzględniające podatku od towarów i usług. Stwierdził tak Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w głośnej sprawie dotyczącej praktyk spółki Energa-Obrót.

  czytaj więcej

 • Czy rządowi uda się ochronić drobnych polskich producentów? [DEBATA DGP]

  Czy rządowi uda się ochronić drobnych polskich producentów? [DEBATA DGP]

  Projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nowe regulacje miały w założeniu chronić mniejszych producentów przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez wielkie sieci handlowe. Jak się jednak okazuje, to, co zaproponował rząd, nie spełnia oczekiwań żadnej ze stron sporu

  czytaj więcej

 • Apteka ma być tylko dla aptekarza. A co zostanie dla pacjenta? [DEBATA]

  Apteka ma być tylko dla aptekarza. A co zostanie dla pacjenta? [DEBATA]

  Czy planowane przez posłów ograniczenia zakładania nowych placówek mogą wpłynąć na ceny medykamentów? Czy sprzedaż leków to misja, czy biznes? Jak projektowane zmiany przełożą się na sytuację farmaceutów? Na te pytania odpowiadali uczestnicy debaty pt. „ Koniec rozwoju aptek sieciowych: jak planowane zmiany mogą wpłynąć na rynek i pacjentów”

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników