nowe przepisy vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu nowe przepisy vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące nowe przepisy vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Czy kierowcy Ubera lub ogłaszający się w BlaBlaCar muszą pamiętać o fiskusie?

  Czy kierowcy Ubera lub ogłaszający się w BlaBlaCar muszą pamiętać o fiskusie?

  Pan Michał kupił niedawno nowoczesne auto. Znajomi pochwalili zakup i wspomnieli o czymś, co nie daje mu teraz spokoju. Podobno nie trzeba już być taksówkarzem, aby móc dorobić na przewozie ludzi. – Sprawdziłem informacje na ten temat w internecie. Okazało się, że mogę wykorzystywać w ten sposób auto zarówno w mieście, jak i poza jego granicami, gdy np. wybieram się w dłuższą trasę. Pomagają w tym internetowe aplikacje Uber i BlaBlaCar. Chciałbym skorzystać z takiej możliwości, szybciej zwróci mi się zakup, ale czy nie będą mnie czekały problemy z fiskusem – martwi się czytelnik.

  czytaj więcej

 • Centralizacja VAT: Wyrok TSUE i jego konsekwencje

  Centralizacja VAT: Wyrok TSUE i jego konsekwencje

  Początkowo sądownictwo administracyjne oraz organy podatkowe prezentowały pogląd, że w świetle art. 15 ust. 1 i 2 w zw. z ust. 6 ustawy o VAT gminne jednostki organizacyjne mogą być podatnikami podatku od towarów i usług. Podejście to zanegował Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Szałamacha: PO dopuściło do sytuacji, w której unikanie podatków stało się sportem

  Szałamacha: PO dopuściło do sytuacji, w której unikanie podatków stało się sportem

  W przyszłym roku raczej nie będzie powrotu do niższych stawek VAT. Nie zarekomenduję takiego rozwiązania. Najpierw musimy odbudować dochody podatkowe. Przez kilka miesięcy nie da się tego zrobić. Nie da się odwrócić procesów, które trwały 8 lat – mówi minister finansów Paweł Szałamacha.

  czytaj więcej

 • JPK dotyczy tylko nowych faktur

  JPK dotyczy tylko nowych faktur

  Wchodzący w życie od lipca 2016 r. jednolity plik kontrolny nie obejmie okresów rozliczonych wcześniej –potwierdził resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP

  czytaj więcej

 • JPK: Ochrona danych wymaga doprecyzowania

  JPK: Ochrona danych wymaga doprecyzowania

  Zmiany wprowadzone ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1649 ze zm.) w zakresie przekazywania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych w postaci elektronicznej, odpowiadającej określonej strukturze logicznej (dalej: jednolity plik kontrolny) już teraz budzą wiele wątpliwości i generują wiele pytań wśród przedsiębiorców. Na niecałe 3 miesiące przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów wiele zagadnień wciąż jest niejasnych, a podmioty aktualizujące systemy księgowe dostrzegają niespójności techniczne wewnątrz struktur JPK. Dziś staramy się opisać niektóre obawy i wskazać, jak w praktyce nowe przepisy będą funkcjonować, a także jak na swoją korzyść mogą je wykorzystać podatnicy.

  czytaj więcej

 • Samorządy już nie odmówią przyjęcia e-faktury za zamówienie publiczne

  Samorządy już nie odmówią przyjęcia e-faktury za zamówienie publiczne

  Eksperci szacują, że dostosowanie systemów finansowo-księgowych jednostek samorządu terytorialnego do faktur elektronicznych wyniesie od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Po wdrożeniu pojawią się jednak oszczędności. Projekt założeń ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych przedstawiło właśnie Ministerstwo Rozwoju. Przewiduje on m.in., że wykonawcy i zamawiający będą mogli wystawiać, wysyłać i odbierać drogą elektroniczną dokumenty związane z realizacją zamówień publicznych. Ponadto wykonawcy będą mogli wystawiać i wysyłać, a zamawiający będą musieli przyjmować ustrukturyzowane faktury elektroniczne związane z realizacją zamówień publicznych. Chodzi o takie, które będzie można automatycznie przekazywać i przetwarzać w systemach finansowo-księgowych. Jednym z głównych adresatów projektu założeń są jednostki samorządu terytorialnego jako zamawiający w przetargach. ©?

  czytaj więcej

 • Sejm przystąpi do prac nad klauzulą obejścia prawa podatkowego

  Sejm przystąpi do prac nad klauzulą obejścia prawa podatkowego

  Wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego, która ma przeciwdziałać unikaniu przez firmy opodatkowania, przewiduje rządowy projekt noweli Ordynacji podatkowej, którego pierwsze czytanie zaplanowano w Sejmie w środę.

  czytaj więcej

 • Zamiast kilku danin jeden podatek dla małych firm

  Zamiast kilku danin jeden podatek dla małych firm

  Przedsiębiorca, którego roczne obroty nie przekroczą 30 tys. zł, płaciłby państwu 15 proc. To pokryłoby wszystkie jego należności z tytułu składek ZUS, NFZ oraz PIT i VAT.

  czytaj więcej

 • Ekspert: Propozycje KE pomogą ograniczyć wyłudzenia VAT

  Ekspert: Propozycje KE pomogą ograniczyć wyłudzenia VAT

  Nowe propozycje KE ws. VAT mogą rzeczywiście ograniczyć wyłudzenia tego podatku w UE. Żeby jednak było to skuteczne w naszym kraju, musi równocześnie zniknąć tzw. odwrotne obciążenie w handlu niektórymi towarami - mówi PAP Mariusz Cieśla z Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

  czytaj więcej

 • Po kłamliwej reklamie nawet cztery bezsenne lata

  Po kłamliwej reklamie nawet cztery bezsenne lata

  Od 17 kwietnia okres przedawnienia w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów wydłużył się z jednego roku do trzech lat – teoretycznie. W praktyce bowiem może być jeszcze dłuższy.

  czytaj więcej

 • Ważą się losy opłat komorniczych

  Ważą się losy opłat komorniczych

  Sąd Najwyższy będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, czy komornicy mogą doliczać VAT do stawek egzekucyjnych. To kwestia nie tylko interesów tej grupy zawodowej, lecz kosztów postępowań w ogóle.

  czytaj więcej

 • NSA: Rośnie liczba skarg kasacyjnych, a wraz z nimi zaległości

  NSA: Rośnie liczba skarg kasacyjnych, a wraz z nimi zaległości

  W ciągu roku liczba spraw w Naczelnym Sądzie Administracyjnym zwiększyła się niemal o jedną dziesiątą. A przez minione pięć lat się podwoiła.

  czytaj więcej

 • Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa. Rząd chce poprawić ściągalność podatków

  Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa. Rząd chce poprawić ściągalność podatków

  W walce o poprawę ściągalności podatków obecny rząd przejął część propozycji poprzedniej ekipy, niektóre twórczo rozwijając. Autorski pomysł gabinetu Beaty Szydło to m.in. utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Wyłudzenia VAT. Ekspert: Kluczowa propozycja KE ws. transakcji wewnątrz UE

  Wyłudzenia VAT. Ekspert: Kluczowa propozycja KE ws. transakcji wewnątrz UE

  Propozycja Komisji Europejskiej o opodatkowaniu transakcji wewnątrzunijnych jest kluczowa w walce z wyłudzeniami tego podatku; w przeciwnym razie za kilka lub kilkanaście lat system VAT w UE przestanie istnieć - uważa partner w Crido Taxand Roman Namysłowski.

  czytaj więcej

 • Prawnicy ws. wyłudzania VAT: Konfiskata majątku to ostatni etap, ważniejsze wykrycie sprawcy

  Prawnicy ws. wyłudzania VAT: Konfiskata majątku to ostatni etap, ważniejsze wykrycie sprawcy

  Konfiskata majątku to ostatni etap w postępowaniu, ważniejsze jest skuteczne wykrywanie sprawców przestępstw związanych z wyłudzaniem VAT i szybkie postępowania w takich sprawach - powiedział prawnik Business Centre Club Michał Jaskólski.

  czytaj więcej

 • Wyłudzanie VAT przestanie się opłacać. Majątek przejdzie na rzecz Skarbu Państwa

  Wyłudzanie VAT przestanie się opłacać. Majątek przejdzie na rzecz Skarbu Państwa

  Majątek pochodzący z przestępstwa będzie przechodził na rzecz Skarbu Państwa. Projekt dotyczący konfiskaty rozszerzonej jest już gotowy – zadeklarowała wczoraj premier Beata Szydło. Na wspólnej konferencji z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą zapewniała, że ma to być skuteczne uderzenie w przestępców gospodarczych, którzy w ostatnich latach m.in. wyłudzają miliardy złotych VAT z budżetu państwa. Zdaniem resortu sprawiedliwości budżet może tracić z tego tytułu nawet 80 mld zł. Firmy doradcze są jednak ostrożniejsze: ubiegłoroczna różnica między faktycznymi a potencjalnymi wpływami do budżetu z tytułu VAT szacowana była na 53 mld zł. Cierpią na tym uczciwi obywatele, a państwo traci pieniądze, które mogłoby zainwestować w poprawę ich losu.

  czytaj więcej

 • Kwota wolna może rosnąć co roku o 1000 zł

  Kwota wolna może rosnąć co roku o 1000 zł

  Kwota dochodu wolnego od PIT nie wzrośnie jednorazowo z obecnych 3091 zł do 8 tys. zł, jak zakłada prezydencki projekt nowelizacji ustawy o PIT. Wzrośnie natomiast limit zwolnienia podmiotowego w VAT ze 150 tys. zł do 200 tys. zł.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników