nowe stawki vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu nowe stawki vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące nowe stawki vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Uproszczenia dla podatników już w 2018 roku

  Uproszczenia dla podatników już w 2018 roku

  Będzie ulga na złe długi w PIT i CIT. Prędzej będzie można rozliczyć stratę, a od przychodu da się odliczyć wynagrodzenia małżonka i małoletnich dzieci.

  czytaj więcej

 • Jak skutecznie i sensownie usprawnić system podatkowy

  Jak skutecznie i sensownie usprawnić system podatkowy

  Najważniejsze elementy planu uszczelniania podatków już działają i przynoszą efekty, ale przedsiębiorcy chcieliby szerszej dyskusji o wprowadzanych kolejnych – to wnioski z debaty „Uszczelnianie podatków – wyzwanie dla Polski, wyzwanie międzynarodowe”. Resort finansów deklaruje otwartość na postulaty biznesu

  czytaj więcej

 • Wiceminister finansów: My, jako fiskus, naprawdę nie chcemy więcej niż 19 proc. z realnego zysku przedsiębiorstw

  Wiceminister finansów: My, jako fiskus, naprawdę nie chcemy więcej niż 19 proc. z realnego zysku przedsiębiorstw

  Są dowody, że uczciwy podatkowo rynek oznacza większe dochody firm. Myślę, że każda branża odczuje w niedalekiej przyszłości lepsze, równiejsze boisko do rynkowej gry – zapowiada wiceminister finansów w rozmowie z przedstawicielem przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Narodziny PiSonomiki. Oto wszystkie skutki wyższej pensji minimalnej

  Narodziny PiSonomiki. Oto wszystkie skutki wyższej pensji minimalnej

  Czy inflacja eksploduje i za towary i usługi zapłacimy więcej? Firmy zaczną uciekać z wynagrodzeniami w szarą strefę? Jak poradzą sobie z tym samorządy, szkoły i szpitale?

  czytaj więcej

 • Informatyzacja ledwo nadąża za zmianami w podatkach [DEBATA PODATKOWA]

  Informatyzacja ledwo nadąża za zmianami w podatkach [DEBATA PODATKOWA]

  Informatyzacja zmienia sposób rozliczania podatków niezależnie od działań fiskusa. Jednocześnie działania fiskusa wkraczają w te rozliczenia i zmieniają systemy. Jak informatyzacja zmienia postrzeganie podatków w firmach?

  czytaj więcej

 • Bettman: Tarcza nam nie wystarczy [WYWIAD]

  Bettman: Tarcza nam nie wystarczy [WYWIAD]

  Lokowanie produkcji w odległych krajach zawsze budziło wiele wątpliwości. Teraz ten model biznesowy się rozpada – mówi Dominika Bettman.

  czytaj więcej

 • Nowa matryca VAT: Artykuły higieniczne mogą podrożeć, ceny leków dla zwierząt bez zmian

  Nowa matryca VAT: Artykuły higieniczne mogą podrożeć, ceny leków dla zwierząt bez zmian

  Media społecznościowe rozgrzała wiadomość, że od 1 lipca br. wraz z wejściem w życie matrycy VAT do 23 proc. wzrosła stawka podatku na leki weterynaryjne. Internauci informują, że niektóre schroniska już podwyższyły ceny za swoje usługi. Problem w tym, że podwyżki podatku nie było.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z 13 lipca 2020. Jaka stawka VAT na obrane i pokrojone warzywa

  Poradnia podatkowa z 13 lipca 2020. Jaka stawka VAT na obrane i pokrojone warzywa

  Jaka stawka VAT na obrane i pokrojone warzywa. Czy na fakturach trzeba podawać kody CN.

  czytaj więcej

 • Jaki VAT i CIT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie do Niemiec

  Jaki VAT i CIT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie do Niemiec

  Spółka z o.o. Y. (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE w Polsce) dokonała 1 lipca 2020 r. dostawy towarów (ręczników) na rzecz firmy niemieckiej (podatnik VAT UE w Niemczech), która nie jest z nią powiązana w żaden sposób. Spółka Y. ma wydruk z VIES potwierdzający status kontrahenta jako podatnika VAT UE w Niemczech. Wartość sprzedanych towarów wyniosła 20 000 euro i na taką kwotę 1 lipca 2020 r. została wystawiona faktura. W wyniku dostawy towary zostały przewiezione z magazynu spółki w Polsce do siedziby kontrahenta w Niemczech. Towary przewiozła firma transportowa na zlecenie Y. Na udokumentowanie tej dostawy spółka ma fakturę oraz oryginał listu przewozowego CMR podpisanego przez nabywcę. Ponadto dysponuje ona: korespondencją handlową (e-mailową) z klientem dotyczącą szczegółów zamówienia oraz potwierdzeniem zapłaty za dostarczony towar (przelew bankowy), przy formie płatności po dostawie. Spółka zebrała te dokumenty 13 lipca 2020 r. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT płaci za okresy miesięczne. Spółka ma status średniego przedsiębiorcy. Dla Y. właściwa jest stawka CIT w wysokości 19 proc. Jak spółka powinna rozliczyć tę dostawę na gruncie CIT oraz VAT? 

  czytaj więcej

 • SLIM VAT: Ministerstwo Finansów prezentuje pakiet zmian w podatku od towarów i usług

  SLIM VAT: Ministerstwo Finansów prezentuje pakiet zmian w podatku od towarów i usług

  SLIM VAT to pakiet zmian, których zarys przedstawił w czwartek minister finansów Tadeusz Kościński. Główne obszary zmian to uproszczenia w fakturowaniu, eksporcie i w kursach walut.

  czytaj więcej

 • MF nie wyklucza zmian w matrycy VAT

  MF nie wyklucza zmian w matrycy VAT

  Od lipca stawka podstawowa miała objąć m.in. komputery przystosowane do pisma Braille’a. W odpowiedzi na pytania DGP resort finansów zapewnił jednak, że nie ma mowy o całkowitej likwidacji 8-proc. stawki VAT dla sprzętu używanego przez niewidomych.

  czytaj więcej

 • Kiedy mamy do czynienia z WDT, a kiedy z dostawą krajową w transakcjach łańcuchowych

  Kiedy mamy do czynienia z WDT, a kiedy z dostawą krajową w transakcjach łańcuchowych

  20 lipca 2020 r. Y. spółka z o.o. (zarejestrowana jako podatnik VAT UE w Polsce) dokonała dostawy krzeseł na rzecz niemieckiej firmy X. (zarejestrowanej jako podatnik VAT UE w Polsce i w Niemczech). Z kolei niemiecki kontrahent sprzedał nabyte krzesła czeskiej firmie (zarejestrowanej jako podatnik VAT UE w Czechach). Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Y. i X. transport towarów miała zorganizować polska firma, bezpośrednio z Polski do magazynu czeskiej firmy w Czechach. Fizycznego przewozu towarów dokonał przewoźnik wynajęty przez polski podmiot. Faktura dokumentująca dostawę została wystawiona 20 lipca 2020 r. Spółka przed dokonaniem dostawy nie otrzymała żadnej zaliczki. Zgodnie z umową z niemieckim kontrahentem za sprzedane meble polskiej firmie przysługuje wynagrodzenie w wysokości 40 000 zł powiększone o należny VAT. Spółka Y. jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT rozlicza ona na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Dla Y. właściwa jest stawka CIT w wysokości 19 proc. Jak polska firma powinna rozliczyć VAT i CIT od sprzedaży mebli firmie niemieckiej, w sytuacji gdy:wariant I: firma X. poda niemiecki numer VAT UEwariant II: firma X. poda polski numer VAT UE?

  czytaj więcej

 • Kaczmarek: Dla celów VAT nie trzeba ustalać aż ośmiu cyfr kodu CN [WYWIAD]

  Kaczmarek: Dla celów VAT nie trzeba ustalać aż ośmiu cyfr kodu CN [WYWIAD]

  Rozmowa z Pawłem Kaczmarkiem, doradcą podatkowym w Grant Thornton

  czytaj więcej

 • Estoński CIT albo niemiecka rezerwa inwestycyjna

  Estoński CIT albo niemiecka rezerwa inwestycyjna

  Przedsiębiorcy, którzy obawiają się utraty ulg podatkowych po wyborze estońskiego CIT, będą mogli wybrać inne rozwiązanie. Będą odliczać specjalne odpisy jeszcze przed zakończeniem inwestycji.

  czytaj więcej

 • NSA po stronie podatnika: Urząd nie może sztucznie wstrzymywać przedawnienia

  NSA po stronie podatnika: Urząd nie może sztucznie wstrzymywać przedawnienia

  Nie wolno wszczynać postępowań karnoskarbowych tylko po to, by nie dopuścić do przedawnienia, zwłaszcza gdy podatnik działał w zaufaniu do organów, mając w ręku dziewięć interpretacji indywidualnych – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Przegląd auta będzie potwierdzony zdjęciem

  Przegląd auta będzie potwierdzony zdjęciem

  Ministerstwo Infrastruktury wznawia prace nad zwiększeniem nadzoru na stacjami kontroli pojazdów (SKP). Szykowana zmiana przepisów wynika z konieczności dostosowania prawa do unijnej dyrektywy 2014/45/UE, która określa minimalne wymagania badań technicznych aut. Termin na uchwalenie regulacji minął już trzy lata temu, a od dwóch powinniśmy je stosować.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy fakturze korygującej do sprzedaży sprzed zmiany stawek

  Jaki CIT i VAT przy fakturze korygującej do sprzedaży sprzed zmiany stawek

  X spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) jest dystrybutorem przypraw. 2 czerwca 2020 r. sprzedała niepowiązanej firmie Y pieprz mielony o wartości netto 4000 zł (plus VAT według stawki 23 proc. w wysokości 920 zł). Na udokumentowanie tej sprzedaży spółka X wystawiła 2 czerwca 2020 r. fakturę, którą przekazała nabywcy (za jego zgodą) w formie elektronicznej.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu refakturowanej usługi

  Poradnia podatkowa. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu refakturowanej usługi

  Czy można refakturować na inne firmy usługi, do świadczenia których nie ma się odpowiednich zezwoleń lub koncesji. W jaki sposób obciążyć podwykonawcę opłatą za zajęcie pasa drogowego. Czy w przypadku doliczenia marży konieczne jest wystawienie dodatkowej faktury za pośrednictwo w transakcji. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu refakturowanej usługi.

  czytaj więcej

 • Jakie zapisy w księgach dla pojazdu demonstracyjnego

  Jakie zapisy w księgach dla pojazdu demonstracyjnego

  Firma prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. handel samochodami nowymi i używanymi. Nabywane samochody, dla których są dokumenty zakupu, wprowadzane się na magazyn firmy jako towar handlowy do dalszej odsprzedaży. Część z nich to samochody osobowe demonstracyjne służące do jazd próbnych. Jakie operacje gospodarcze powinny znaleźć odzwierciedlenie w księgach rachunkowych?

  czytaj więcej

 • Piwa smakowe czeka podwyżka akcyzy

  Piwa smakowe czeka podwyżka akcyzy

  Od 2022 r. dosłodzenie gotowego piwa cukrem lub miodem zwiększy podstawę opodatkowania. To, o co z takim zapałem i skutecznie walczyły polskie browary, straci wkrótce na znaczeniu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników