obliczanie pkb

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu obliczanie pkb. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące obliczanie pkb.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Obronność sukcesem Komorowskiego

  Obronność sukcesem Komorowskiego

  Prezydentowi Komorowskiemu udały się przede wszystkim kwestie związane z obronnością naszego kraju - uważa Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta. Gość Radiowej Trójki podkreślił, że Bronisław Komorowski dużą uwagę poświęcił trosce o bezpieczeństwo, kontaktom z wojskiem i pilnowaniu budżetu obronnego.

  czytaj więcej

 • Szef ZBP: Wyliczenia KNF ws. ustawy o frankowiczach są niedoszacowane

  Szef ZBP: Wyliczenia KNF ws. ustawy o frankowiczach są niedoszacowane

  Zgodnie z wyliczeniami Komisji Nadzoru Finansowego ws. skutków ustawy o frankowiczach wartość umorzeń związana z przewalutowaniem wraz z kosztami zmiany finansowania i pozostałymi kosztami może wynieść ok. 21,9 mld zł (w tym 18,2 mld zł dotyczyłoby kredytów udzielonych w latach 2007-2008). Eksperci Komisji wyliczyli, że tyle wyniosłaby skumulowana strata banków związana z przewalutowaniem.

  czytaj więcej

 • Grecja: Wskaźniki gospodarcze cofnęły się do okresu drachmy

  Grecja: Wskaźniki gospodarcze cofnęły się do okresu drachmy

  Podstawowe wskaźniki gospodarcze w Grecji cofnęły się do poziomu z 2001 roku, kiedy w obiegu znajdowała się jeszcze grecka waluta - drachma. Największy spadek dotknął depozyty bankowe i rynek nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Likwidacja progów PIT: Stawka jednolita, czyli dla każdego inna

  Likwidacja progów PIT: Stawka jednolita, czyli dla każdego inna

  Zastąpienie trzech danin jedną – jak chce tego PO – oznacza też koniec ulg w PIT i nowy kształt administracji zajmującej się zbieraniem dochodów do państwowej kasy. Propozycja PO oznacza likwidację stałych progów w PIT, ale rzeczywisty podatek wahałby się między 10 a 39,5 proc.

  czytaj więcej

 • Marcin Król: W Polsce nie ma prawdziwej demokracji i wyrazistych poglądów ideowych

  Marcin Król: W Polsce nie ma prawdziwej demokracji i wyrazistych poglądów ideowych

  W Polsce od dawna nie ma prawdziwej demokracji. Nie ma wyraziście zarysowanych poglądów ideowych, nikt nie mówi o radykalnej zmianie. Jest wiele ostrych sformułowań nastawionych wyłącznie na najniższe namiętności - mówi Marcin Król, filozof i historyk idei, jeden z najaktywniejszych polskich publicystów. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego i niegdyś redaktor naczelny „Res Publiki”. Autor wielu książek, najnowsza z nich to „Pora na demokrację” (Znak 2015)

  czytaj więcej

 • Bankowy problem centralny

  Bankowy problem centralny

  Banki centralne miały zapobiegać kryzysom, którym można zapobiec. Miały łagodzić skutki tych kryzysów, których nadejście jest nieuniknione. Miały dbać o to, by naszych portfeli nie pożerała inflacja, a przedsiębiorców – strach przed nieprzewidzianymi wahaniami kursów walut. Miały, ale czy to im się udaje?

  czytaj więcej

 • Hawala: Parabank uchodźców

  Hawala: Parabank uchodźców

  Sekretny i skomplikowany – tak zwykło się pisać o nieformalnym systemie bankowym Trzeciego Świata. Hawala przez wieki służyła kupcom, przez dziesięciolecia – migrantom, przez kilkanaście lat – terrorystom. Dziś służy uciekinierom

  czytaj więcej

 • Nowa ulga badawczo-rozwojowa wsparciem dla innowacyjnych firm?

  Nowa ulga badawczo-rozwojowa wsparciem dla innowacyjnych firm?

  Od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać nowa ulga na badania i rozwój. Zlikwidowana zaś zostanie dotychczasowa ulga na nabycie nowych technologii. Z analizy porównawczej obu ulg wynika, że są to całkowicie inne zachęty podatkowe. Stara ulga nie sprawdziła się w praktyce. Czy nowa zyska popularność u przedsiębiorców? Opinie ekspertów są podzielone.

  czytaj więcej

 • Ekonomiści: Zmiana reguły wydatkowej po to, by PiS mogło spełnić obietnice

  Ekonomiści: Zmiana reguły wydatkowej po to, by PiS mogło spełnić obietnice

  Przygotowany przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych przewiduje zwiększenie limitu wydatkowego "w przypadku przewidywanej realizacji w roku budżetowym istotnych dochodów z działań jednorazowych i tymczasowych" oraz modyfikuje formułę reguły. Znajdujący się w niej wskaźnik inflacji (CPI) wraz z korektą błędów jej prognoz ma zostać zastąpiony sztywnym celem inflacyjnym NBP (obecnie 2,5 proc.).

  czytaj więcej

 • Jankowiak: Budżet 2015 i jego wrażliwe okolice

  Jankowiak: Budżet 2015 i jego wrażliwe okolice

  Kiedy na stronach Ministerstwa Finansów ukazała się zapowiedź skierowania do prac rządowych projektu nowelizacji tegorocznego budżetu z propozycją wzrostu deficytu o 3–4 mld zł, zapanowała konsternacja. Na miesiąc przed końcem roku? W sytuacji braku merytorycznego uzasadnienia dla konieczności zmiany deficytu? Skąd w ogóle taki pomysł?

  czytaj więcej

 • RPP(iS), czyli rada polityki Prawa i Sprawiedliwości

  RPP(iS), czyli rada polityki Prawa i Sprawiedliwości

  PiS bierze pod uwagę obecność w nowej Radzie Polityki Pieniężnej kandydata wskazanego przez opozycję, ale i tak to jego ludzie będą decydowali o obowiązujących zasadach gry.

  czytaj więcej

 • Nierówne zasady płacy minimalnej: Stawka godzinowa na zleceniu wyższa niż na umowie o pracę

  Nierówne zasady płacy minimalnej: Stawka godzinowa na zleceniu wyższa niż na umowie o pracę

  Zleceniobiorcom ma przysługiwać wyższe wynagrodzenie niż pracownikom. Ale nie będzie ono corocznie waloryzowane.

  czytaj więcej

 • Statystyka, sojusznik ekonomicznego kłamstwa

  Statystyka, sojusznik ekonomicznego kłamstwa

  Chciałbym napisać artykuł obalający narosłe wokół statystyk mity. Udowodnić, że – wbrew rzucanym od lat kalumniom – statystyczne dane są wiarygodne, nikt nimi nie manipuluje, że używa się ich do słusznych celów i na ich podstawie formułuje pożyteczne wnioski. Chciałbym, ale nie mogę

  czytaj więcej

 • Od lat sprawiamy wrażenie państwa, które bardziej czuje się w UE gościem niż jej członkiem

  Od lat sprawiamy wrażenie państwa, które bardziej czuje się w UE gościem niż jej członkiem

  Gdy w Sejmie zaczęto bezkarnie szydzić z flagi Unii Europejskiej, a z rządowych pomieszczeń ją wręcz usunięto, pomyślałem sobie, że niektórzy z nas spadli do poziomu kiboli niszczących wszelkie symbole przeciwnych drużyn. To nie podoba się prawie nikomu i to niezależnie od tego, jaki mamy stosunek do innych klubów, a tym bardziej do UE jako organizacji międzynarodowej. Nasze społeczeństwo różnie ocenia członkostwo Polski w Unii, bowiem nie zrobiono zbyt wiele, aby Polacy mogli lepiej poznać ideę integracji europejskiej. Przed referendum w sprawie wejścia do UE ukazano przynajmniej korzyści płynące z naszego członkostwa, ale i tak polska wieś była mu przeciwna. Wystarczyło, że miejscowy kler postraszył rolników perspektywą utraty ziemi otrzymanej w ramach reformy rolnej lub nabytej w wyniku upadku PGR-ów – grunty zabrać lub wykupić mieli, a jakże, Niemcy.

  czytaj więcej

 • Nowa szefowa ZUS: Prezydencka emerytura obniży świadczenia [WYWIAD]

  Nowa szefowa ZUS: Prezydencka emerytura obniży świadczenia [WYWIAD]

  - W żadnej z przygotowanych przez nas prognoz nie ma informacji, czy i o ile może wzrosnąć składka emerytalna. Jeśli otrzymamy zalecenie przygotowania takiego szacunku, to je wykonamy - mówi Gertruda Uścińska.

  czytaj więcej

 • Początek roku przyniósł spadek inwestycji, ale nastroje w przemyśle poszły w górę

  Początek roku przyniósł spadek inwestycji, ale nastroje w przemyśle poszły w górę

  Inwestycje pod kreską. PKB Polski w I kw. 2016 r. wzrósł o 3 proc. rok do roku wobec 4,3 proc. wzrostu w IV kw. 2015 r. Wynik był zgodny z szacunkiem przyspieszonym opublikowanym przez GUS w połowie maja. Na początku roku mieliśmy do czynienia ze spadkiem inwestycji w gospodarce o 1,8 proc.

  czytaj więcej

 • Waloryzacja rent i emerytur: Świadczenia uwzględnią wzrost PKB

  Waloryzacja rent i emerytur: Świadczenia uwzględnią wzrost PKB

  Rosną szanse, że rząd trwale zmieni zasady waloryzacji rent i emerytur. Wzór na podwyżki może odnosić się do wzrostu gospodarczego.

  czytaj więcej

 • Podwyżki dla rządu Szydło. PiS: Wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie uzależnione od sytuacji gospodarczej

  Podwyżki dla rządu Szydło. PiS: Wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie uzależnione od sytuacji gospodarczej

  Wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, m.in. premiera, ministrów, wiceministrów, będą uzależnione od sytuacji gospodarczej; w czasie koniunktury będą oni zarabiać więcej, a podczas kryzysu mniej - to założenie projektu złożonego w Sejmie przez PiS.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników