obliczanie pkb

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu obliczanie pkb. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące obliczanie pkb.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • System patentowy wrogiem rozwoju? Spory kosztują gospodarkę miliardy dolarów

  System patentowy wrogiem rozwoju? Spory kosztują gospodarkę miliardy dolarów

  Ekonomiści przestrzegają, że na horyzoncie brak jest wielkich idei, które mogłyby dać napęd światowej gospodarce na XXI stulecie. Namierzyli nowego, jednego z największych, wroga rozwoju: system patentowy. Same tylko paraliżujące spory patentowe kosztują gospodarkę miliardy dolarów

  czytaj więcej

 • Obronność sukcesem Komorowskiego

  Obronność sukcesem Komorowskiego

  Prezydentowi Komorowskiemu udały się przede wszystkim kwestie związane z obronnością naszego kraju - uważa Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta. Gość Radiowej Trójki podkreślił, że Bronisław Komorowski dużą uwagę poświęcił trosce o bezpieczeństwo, kontaktom z wojskiem i pilnowaniu budżetu obronnego.

  czytaj więcej

 • Szef ZBP: Wyliczenia KNF ws. ustawy o frankowiczach są niedoszacowane

  Szef ZBP: Wyliczenia KNF ws. ustawy o frankowiczach są niedoszacowane

  Zgodnie z wyliczeniami Komisji Nadzoru Finansowego ws. skutków ustawy o frankowiczach wartość umorzeń związana z przewalutowaniem wraz z kosztami zmiany finansowania i pozostałymi kosztami może wynieść ok. 21,9 mld zł (w tym 18,2 mld zł dotyczyłoby kredytów udzielonych w latach 2007-2008). Eksperci Komisji wyliczyli, że tyle wyniosłaby skumulowana strata banków związana z przewalutowaniem.

  czytaj więcej

 • Grecja: Wskaźniki gospodarcze cofnęły się do okresu drachmy

  Grecja: Wskaźniki gospodarcze cofnęły się do okresu drachmy

  Podstawowe wskaźniki gospodarcze w Grecji cofnęły się do poziomu z 2001 roku, kiedy w obiegu znajdowała się jeszcze grecka waluta - drachma. Największy spadek dotknął depozyty bankowe i rynek nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Likwidacja progów PIT: Stawka jednolita, czyli dla każdego inna

  Likwidacja progów PIT: Stawka jednolita, czyli dla każdego inna

  Zastąpienie trzech danin jedną – jak chce tego PO – oznacza też koniec ulg w PIT i nowy kształt administracji zajmującej się zbieraniem dochodów do państwowej kasy. Propozycja PO oznacza likwidację stałych progów w PIT, ale rzeczywisty podatek wahałby się między 10 a 39,5 proc.

  czytaj więcej

 • Marcin Król: W Polsce nie ma prawdziwej demokracji i wyrazistych poglądów ideowych

  Marcin Król: W Polsce nie ma prawdziwej demokracji i wyrazistych poglądów ideowych

  W Polsce od dawna nie ma prawdziwej demokracji. Nie ma wyraziście zarysowanych poglądów ideowych, nikt nie mówi o radykalnej zmianie. Jest wiele ostrych sformułowań nastawionych wyłącznie na najniższe namiętności - mówi Marcin Król, filozof i historyk idei, jeden z najaktywniejszych polskich publicystów. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego i niegdyś redaktor naczelny „Res Publiki”. Autor wielu książek, najnowsza z nich to „Pora na demokrację” (Znak 2015)

  czytaj więcej

 • Bankowy problem centralny

  Bankowy problem centralny

  Banki centralne miały zapobiegać kryzysom, którym można zapobiec. Miały łagodzić skutki tych kryzysów, których nadejście jest nieuniknione. Miały dbać o to, by naszych portfeli nie pożerała inflacja, a przedsiębiorców – strach przed nieprzewidzianymi wahaniami kursów walut. Miały, ale czy to im się udaje?

  czytaj więcej

 • Hawala: Parabank uchodźców

  Hawala: Parabank uchodźców

  Sekretny i skomplikowany – tak zwykło się pisać o nieformalnym systemie bankowym Trzeciego Świata. Hawala przez wieki służyła kupcom, przez dziesięciolecia – migrantom, przez kilkanaście lat – terrorystom. Dziś służy uciekinierom

  czytaj więcej

 • Nowa ulga badawczo-rozwojowa wsparciem dla innowacyjnych firm?

  Nowa ulga badawczo-rozwojowa wsparciem dla innowacyjnych firm?

  Od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać nowa ulga na badania i rozwój. Zlikwidowana zaś zostanie dotychczasowa ulga na nabycie nowych technologii. Z analizy porównawczej obu ulg wynika, że są to całkowicie inne zachęty podatkowe. Stara ulga nie sprawdziła się w praktyce. Czy nowa zyska popularność u przedsiębiorców? Opinie ekspertów są podzielone.

  czytaj więcej

 • Ekonomiści: Zmiana reguły wydatkowej po to, by PiS mogło spełnić obietnice

  Ekonomiści: Zmiana reguły wydatkowej po to, by PiS mogło spełnić obietnice

  Przygotowany przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych przewiduje zwiększenie limitu wydatkowego "w przypadku przewidywanej realizacji w roku budżetowym istotnych dochodów z działań jednorazowych i tymczasowych" oraz modyfikuje formułę reguły. Znajdujący się w niej wskaźnik inflacji (CPI) wraz z korektą błędów jej prognoz ma zostać zastąpiony sztywnym celem inflacyjnym NBP (obecnie 2,5 proc.).

  czytaj więcej

 • Jankowiak: Budżet 2015 i jego wrażliwe okolice

  Jankowiak: Budżet 2015 i jego wrażliwe okolice

  Kiedy na stronach Ministerstwa Finansów ukazała się zapowiedź skierowania do prac rządowych projektu nowelizacji tegorocznego budżetu z propozycją wzrostu deficytu o 3–4 mld zł, zapanowała konsternacja. Na miesiąc przed końcem roku? W sytuacji braku merytorycznego uzasadnienia dla konieczności zmiany deficytu? Skąd w ogóle taki pomysł?

  czytaj więcej

 • RPP(iS), czyli rada polityki Prawa i Sprawiedliwości

  RPP(iS), czyli rada polityki Prawa i Sprawiedliwości

  PiS bierze pod uwagę obecność w nowej Radzie Polityki Pieniężnej kandydata wskazanego przez opozycję, ale i tak to jego ludzie będą decydowali o obowiązujących zasadach gry.

  czytaj więcej

 • Nierówne zasady płacy minimalnej: Stawka godzinowa na zleceniu wyższa niż na umowie o pracę

  Nierówne zasady płacy minimalnej: Stawka godzinowa na zleceniu wyższa niż na umowie o pracę

  Zleceniobiorcom ma przysługiwać wyższe wynagrodzenie niż pracownikom. Ale nie będzie ono corocznie waloryzowane.

  czytaj więcej

 • Statystyka, sojusznik ekonomicznego kłamstwa

  Statystyka, sojusznik ekonomicznego kłamstwa

  Chciałbym napisać artykuł obalający narosłe wokół statystyk mity. Udowodnić, że – wbrew rzucanym od lat kalumniom – statystyczne dane są wiarygodne, nikt nimi nie manipuluje, że używa się ich do słusznych celów i na ich podstawie formułuje pożyteczne wnioski. Chciałbym, ale nie mogę

  czytaj więcej

 • Od lat sprawiamy wrażenie państwa, które bardziej czuje się w UE gościem niż jej członkiem

  Od lat sprawiamy wrażenie państwa, które bardziej czuje się w UE gościem niż jej członkiem

  Gdy w Sejmie zaczęto bezkarnie szydzić z flagi Unii Europejskiej, a z rządowych pomieszczeń ją wręcz usunięto, pomyślałem sobie, że niektórzy z nas spadli do poziomu kiboli niszczących wszelkie symbole przeciwnych drużyn. To nie podoba się prawie nikomu i to niezależnie od tego, jaki mamy stosunek do innych klubów, a tym bardziej do UE jako organizacji międzynarodowej. Nasze społeczeństwo różnie ocenia członkostwo Polski w Unii, bowiem nie zrobiono zbyt wiele, aby Polacy mogli lepiej poznać ideę integracji europejskiej. Przed referendum w sprawie wejścia do UE ukazano przynajmniej korzyści płynące z naszego członkostwa, ale i tak polska wieś była mu przeciwna. Wystarczyło, że miejscowy kler postraszył rolników perspektywą utraty ziemi otrzymanej w ramach reformy rolnej lub nabytej w wyniku upadku PGR-ów – grunty zabrać lub wykupić mieli, a jakże, Niemcy.

  czytaj więcej

 • Nowa szefowa ZUS: Prezydencka emerytura obniży świadczenia [WYWIAD]

  Nowa szefowa ZUS: Prezydencka emerytura obniży świadczenia [WYWIAD]

  - W żadnej z przygotowanych przez nas prognoz nie ma informacji, czy i o ile może wzrosnąć składka emerytalna. Jeśli otrzymamy zalecenie przygotowania takiego szacunku, to je wykonamy - mówi Gertruda Uścińska.

  czytaj więcej

 • Początek roku przyniósł spadek inwestycji, ale nastroje w przemyśle poszły w górę

  Początek roku przyniósł spadek inwestycji, ale nastroje w przemyśle poszły w górę

  Inwestycje pod kreską. PKB Polski w I kw. 2016 r. wzrósł o 3 proc. rok do roku wobec 4,3 proc. wzrostu w IV kw. 2015 r. Wynik był zgodny z szacunkiem przyspieszonym opublikowanym przez GUS w połowie maja. Na początku roku mieliśmy do czynienia ze spadkiem inwestycji w gospodarce o 1,8 proc.

  czytaj więcej

 • Waloryzacja rent i emerytur: Świadczenia uwzględnią wzrost PKB

  Waloryzacja rent i emerytur: Świadczenia uwzględnią wzrost PKB

  Rosną szanse, że rząd trwale zmieni zasady waloryzacji rent i emerytur. Wzór na podwyżki może odnosić się do wzrostu gospodarczego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników