pit 36

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pit 36. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pit 36.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Poradnia rachunkowa z dnia 11 grudnia 2017

  Poradnia rachunkowa z dnia 11 grudnia 2017

  Co powinno zawierać sprawozdanie likwidacyjne spółki? Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu rachunkowości.

  czytaj więcej

 • Polska to raj podatkowy. Dla bogatych

  Polska to raj podatkowy. Dla bogatych

  Może się wydawać, że mamy system podatkowy gwarantujący obywatelom sprawiedliwą redystrybucję gospodarczego wzrostu. Nic bardziej mylnego.

  czytaj więcej

 • Ulgi i odliczenia w 2018 roku. Jak zaoszczędzić rozliczając PIT?

  Ulgi i odliczenia w 2018 roku. Jak zaoszczędzić rozliczając PIT?

  Podatnicy mogą sporo zaoszczędzić uwzględniając w formularzu podatkowym poniesione w 2017 roku wydatki. Część z nich można odliczyć od podstawy opodatkowania, a część bezpośrednio od podatku. Co uwzględnić w deklaracji by odprowadzić jak najmniejszy podatek?

  czytaj więcej

 • Jakie składki za pracownika oddelegowanego do Szwecji

  Jakie składki za pracownika oddelegowanego do Szwecji

  W styczniu 2018 r. wysłaliśmy pracownika do pracy do Szwecji. Okres oddelegowania trwa od 15 stycznia do końca lutego 2018 r. Jak prawidłowo ustalić podstawę wymiaru składek na ZUS za oba miesiące, jeśli w Polsce pracownik zarabia 5000 zł miesięcznie, a za okres pracy za granicą – 175 koron za godzinę. Wynagrodzenia są płatne na koniec miesiąca.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo Finansów chwali się sukcesem JPK

  Ministerstwo Finansów chwali się sukcesem JPK

  94,5 proc. wszystkich podatników VAT złożyło w terminie jednolite pliki kontrolne. Tylko 85 tys. spośród 650 mln wykazanych przez nich faktur okazała się podejrzana.

  czytaj więcej

 • Jedna piąta spraw dotyczy interpretacji podatkowych

  Jedna piąta spraw dotyczy interpretacji podatkowych

  Nieznacznie zmniejsza się liczba skarg do sądów administracyjnych, ale nie tych dotyczących podatków. Na ich rozstrzygnięcie trzeba czekać w NSA od roku do dwóch lat. W wojewódzkich jest szybciej.

  czytaj więcej

 • Ceny transferowe. Podatnicy i fiskus wybierają kompromis

  Ceny transferowe. Podatnicy i fiskus wybierają kompromis

  Opodatkowanie transakcji z podmiotami powiązanymi jest tak zawiłe, że przedsiębiorcy wolą czasem dojść do porozumienia z urzędnikami i dopłacić część podatku. Zadowolone są obie strony, a jeszcze bardziej sędziowie.

  czytaj więcej

 • Kowalczyk o Puszczy Białowieskiej: Najpierw opracujemy plan, który uzyska akceptację KE, a dopiero potem go wdrożymy

  Kowalczyk o Puszczy Białowieskiej: Najpierw opracujemy plan, który uzyska akceptację KE, a dopiero potem go wdrożymy

  Jedni chcą Puszczę Białowieską chronić czynnie, poprzez prowadzenie gospodarki leśnej. Inni mówią, by lasu nie dotykać i może coś za 300 lat odrośnie samo. Myślę, że prawda leży pośrodku. Dlatego będę czekał na rekomendacje zespołu i w dialogu z Komisją Europejską opracujemy plan ochrony Puszczy Białowieskiej. Pierwszych wyników prac spodziewam się po dwóch, trzech miesiącach - mówi Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć podwyższenie zasiłku macierzyńskiego, gdy wynagrodzenie zajął komornik

  Jak obliczyć podwyższenie zasiłku macierzyńskiego, gdy wynagrodzenie zajął komornik

  Pracownica zatrudniona na pół etatu otrzymuje wynagrodzenie 1050 zł. Do 9 kwietnia uzyskiwała zasiłek chorobowy 100 proc., a od 10 kwietnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka (80 proc.). Ma prawo do miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek oraz zajęcie komornicze niealimentacyjne na kwotę łącznie 2500 zł. Jak prawidłowo rozliczyć kwiecień z zasiłków, z uwzględnieniem potrącenia?

  czytaj więcej

 • Mniejsza dotacja do emerytur podreperuje państwowe finanse

  Mniejsza dotacja do emerytur podreperuje państwowe finanse

  Rosnące zatrudnienie, coraz wyższe płace i większa liczba legalnie zatrudnionych imigrantów napędzają wpływy ze składek do FUS. Na tyle mocno, by już liczyć, ile zyska na tym budżet.

  czytaj więcej

 • Jak liczyć dwa zajęcia komornicze u niepełnoetatowca

  Jak liczyć dwa zajęcia komornicze u niepełnoetatowca

  Zatrudniamy pracownika na 1/2 etatu (podwyższone koszty uzyskania przychodów, brak prawa do miesięcznej ulgi w PIT-2). Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 1500 zł. Za czerwiec otrzyma też płacę za godziny ponadwymiarowe – 243,75 zł. Uzyskał też nagrodę uznaniową – 400 zł (z zakładowego funduszu nagród) oraz 120 zł należności z tytułu podróży służbowej (do wysokości limitów z rozporządzenia o podróżach służbowych pracowników budżetowych – zwolnione z PIT i ZUS). Dotąd z tytułu alimentów miał zajęcie w wysokości 560 zł miesięcznie. Jego wynagrodzenie zostało ponownie zajęte na inne wierzytelności – łącznie to już ponad 3 tys. zł. Potrącana jest także składka na ubezpieczenie grupowe w kwocie 43 zł. Jak obecnie dokonywać potrąceń?

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć sprzedaż wynajmowanego przez firmę mieszkania

  Jak rozliczyć sprzedaż wynajmowanego przez firmę mieszkania

   Y sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie zajmuje się m.in. wynajmem nieruchomości, w tym mieszkań. Spółka prowadzi działalność od 1995 r. i nie ma statusu małego podatnika ani CIT, ani VAT. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem VAT czynnym. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy, VAT i zaliczki na CIT opłaca za okresy miesięczne. W maju 2005 r. spółka nabyła od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lokal mieszkalny (odrębna własności lokalu wraz z przypadającym na ten lokal udziałem w gruncie) położony w Krakowie za 120 000 zł. 

  czytaj więcej

 • Festiwal Filmowy w Karlowych Warach: „Atak paniki" Maślony powalczy o Kryształowy Globus

  Festiwal Filmowy w Karlowych Warach: „Atak paniki" Maślony powalczy o Kryształowy Globus

  10 polskich filmów - w tym m.in. "Atak paniki" Pawła Maślony, "53 wojny" Ewy Bukowskiej czy "Via Carpatia" Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona - zostanie pokazanych na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Tegoroczna edycja imprezy potrwa do 7 lipca.

  czytaj więcej

 • Rząd podzieli się z gminami wpływami z VAT

  Rząd podzieli się z gminami wpływami z VAT

  Rząd przedstawi w Sejmie informację o możliwości podzielenia się podatkiem z gminami . Po raz pierwszy ten temat zostanie ujęty w formalne ramy

  czytaj więcej

 • Długów wobec ZUS można się pozbyć

  Długów wobec ZUS można się pozbyć

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych powołał w tym roku nowe jednostki organizacyjne – Centra Umorzeń (CUM). Utworzono je po to, by ujednolicić i zobiektywizować zasady rozstrzygnięć dotyczących umarzania lub rozkładania na raty należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Obsługują one już klientów wszystkich 43 oddziałów ZUS, jakie istnieją w kraju. Centra Umorzeń zostały utworzone w I Oddziale w Łodzi – CUM I (pierwsza instancja), Oddziale w Rzeszowie – CUM II (pierwsza instancja), Oddziale w Bielsko-Białej – CUM III (druga instancja).

  czytaj więcej

 • Zmiany w podatku u źródła. Najpierw wpłata, potem ewentualny zwrot

  Zmiany w podatku u źródła. Najpierw wpłata, potem ewentualny zwrot

  Przedsiębiorców, którzy będą wypłacać zagranicznym kontrahentom ponad 2 mln zł rocznie, czekają nowe obowiązki.

  czytaj więcej

 • Nowa ulga na złe długi wymaga dopracowania

  Nowa ulga na złe długi wymaga dopracowania

  Celem nowej preferencji jest zapewnienie ochrony małym przedsiębiorcom, którzy miesiącami muszą czekać na uregulowanie należności przez nierzetelnych kontrahentów. Jednak zdaniem ekspertów może być trudno to osiągnąć.

  czytaj więcej

 • PIT: Do organizacji pożytku publicznego trafiło ponad 761 mln zł

  PIT: Do organizacji pożytku publicznego trafiło ponad 761 mln zł

  W tym roku do organizacji pożytku publicznego trafiło ponad 761 mln zł – podało Ministerstwo Finansów w informacji dotyczącej 1 proc. należnego podatku dochodowego przekazanego w rozliczeniu za 2017 r.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników