pit 36

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pit 36. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pit 36.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wiceminister finansów: My, jako fiskus, naprawdę nie chcemy więcej niż 19 proc. z realnego zysku przedsiębiorstw

  Wiceminister finansów: My, jako fiskus, naprawdę nie chcemy więcej niż 19 proc. z realnego zysku przedsiębiorstw

  Są dowody, że uczciwy podatkowo rynek oznacza większe dochody firm. Myślę, że każda branża odczuje w niedalekiej przyszłości lepsze, równiejsze boisko do rynkowej gry – zapowiada wiceminister finansów w rozmowie z przedstawicielem przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • MF ujawniło zmiany w PIT od 2020 r.

  MF ujawniło zmiany w PIT od 2020 r.

  Dochody opodatkowane według skali podatkowej będą objęte stawką 17 proc., zamiast dzisiejszej 18 proc. Niezależnie od tego pracownicy będą mieli wyższe koszty odliczane od przychodu. Wszystko to już od 1 stycznia 2020 r.

  czytaj więcej

 • KPMG: Warto opracować nową skalę podatku PIT. Obecnie mamy już 4 stawki

  KPMG: Warto opracować nową skalę podatku PIT. Obecnie mamy już 4 stawki

  Projekt ustawy wprowadzającej zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obniżenia stawki podatku PIT z 18% do 17% spowoduje, że po zmianach w praktyce skala podatkowa będzie się składała z 4 stawek - z uwzględnieniem stawki zerowej i tzw. daniny solidarnościowej. Według KPMG, warto opracować nową skalę podatkową.

  czytaj więcej

 • Obniżka PIT i zwolnienie młodych z podatku. Co to oznacza dla podatników?

  Obniżka PIT i zwolnienie młodych z podatku. Co to oznacza dla podatników?

  O ile pomniejszenie stawki PIT z 18 do 17 proc. ze względu na powszechny charakter zmiany oceniane jest pozytywnie, o tyle zerowy PIT wciąż budzi obawy o nierówne traktowanie. Zmiany w PIT, choć dobre dla podatników, oznaczają też straty dla samorządów.

  czytaj więcej

 • Władze lokalne pod kreską. Rząd: Samorządy w ostatnich latach się bogacą

  Władze lokalne pod kreską. Rząd: Samorządy w ostatnich latach się bogacą

  DGP dotarł do wyliczeń samorządowców dotyczących ich sytuacji finansowej. Wynika z nich, że aż 317 JST było w zeszłym roku pod kreską. Rząd konsekwentnie odpowiada, że samorządy w ostatnich latach się bogacą

  czytaj więcej

 • Jak od 1 sierpnia 2019 r. rozliczać zerowy PIT dla młodych

  Jak od 1 sierpnia 2019 r. rozliczać zerowy PIT dla młodych

  1 sierpnia 2019 r. wchodzi w życie uchwalona 4 lipca 2019 r. nowelizacja m.in. ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387). Na jej podstawie z PIT zostały zwolnione przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów-zleceń, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł (dodany do art. 21 ust. 1 nowy pkt 148 ustawy o PIT).

  czytaj więcej

 • Pod jakim adresem zarejestrować jednoosobową działalność?

  Pod jakim adresem zarejestrować jednoosobową działalność?

  Osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą dla potrzeb podatkowych posługuje się adresem zamieszkania. W przypadku osób fizycznych, zarówno dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i VAT wyznacznikiem właściwości organu podatkowego jest miejsce zamieszkania. Jest tak niezależnie od tego, czy dana osoba ma inne miejsce zamieszkania niż miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Miejsce zamieszkania zgłaszane jest organowi podatkowemu m.in. w formularzu VAT-R składanym celem uzyskania statusu czynnego podatnika VAT.

  czytaj więcej

 • Resort pracy i UODO tłumaczą, kiedy pozyskiwać adresy: zamieszkania, zameldowania i do korespondencji

  Resort pracy i UODO tłumaczą, kiedy pozyskiwać adresy: zamieszkania, zameldowania i do korespondencji

  Ale, niestety, urzędy nie ułatwiają pracy kadrowym. Zresztą tak samo, jak prawo. Nie wszystkiego zawsze można wymagać i nie o wszystko pytać w kwestionariuszu osobowym. Na dodatek uzyskane informacje trzeba przechowywać w różnych miejscach.

  czytaj więcej

 • Polska klasa średnia nie sprzeciwa się programom socjalnym. Po części sama z nich korzysta

  Polska klasa średnia nie sprzeciwa się programom socjalnym. Po części sama z nich korzysta

  Wbrew stereotypom polska klasa średnia nie jest przeciwna programom socjalnym. Być może dlatego, że jej część sama z nich korzysta.

  czytaj więcej

 • Piontkowski: Pieniądze na oświatę dla samorządów to nie tylko subwencja oświatowa

  Piontkowski: Pieniądze na oświatę dla samorządów to nie tylko subwencja oświatowa

  Samorządy dostają pieniądze na zadania oświatowe nie tylko z subwencji oświatowej. Płyną one też z dotacji na przedszkola, subwencji ogólnej czy programu "Aktywna tablica" – przypomniał w czwartek na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  W lipcu 2019 r. księgarnia (sp. z o.o.) zleciła drukarni wydrukowanie dwóch rodzajów bonów. Pierwsze to bony jednego przeznaczenia (można nimi zapłacić za sprzedawane w księgarni multimedia objęte podstawową stawką VAT), a drugie to bony różnego przeznaczenia (można zapłacić za wszystkie sprzedawane w księgarni towary, m.in. multimedia, książki, gazety, artykuły papiernicze obłożone stawkami 23, 8 i 5 proc.). Wartość nominalna obu rodzajów bonów wynosi 50 zł i mogą być zrealizowane tylko w punktach handlowych księgarni, które znajdują się w Polsce. Drukarnia przekazała księgarni bony 29 lipca 2019 r. 1 września 2019 r. dwa bony, każdy innego przeznaczenia, nabyła firma X (podatnik VAT czynny), każdy za cenę brutto 45 zł. Zapłatę za nie księgarnia otrzymała w dniu ich sprzedaży. 1 września księgarnia na udokumentowanie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia wystawiła fakturę, a na udokumentowanie sprzedaży bonu różnego przeznaczenia wystawiła notę. 30 września 2019 r. oba rodzaje bonów zostały zrealizowane – na ich podstawie zostały wydane dwie płyty z muzyką każda o wartości 50 zł. Także 30 września na udokumentowanie wydania płyty, za którą zapłacono bonem jednego przeznaczenia, został wydany jedynie dokument WZ, natomiast wydanie płyty na podstawie bonu różnego przeznaczenia potwierdzono tego samego dnia fakturą.

  czytaj więcej

 • Polskie podatki mało przyjazne dla biznesu. Gorsza jest tylko Francja

  Polskie podatki mało przyjazne dla biznesu. Gorsza jest tylko Francja

  Pod względem konkurencyjności systemu opodatkowania zajmujemy w Europie przedostatnie miejsce. Ostatnia jest Francja. Najbardziej konkurencyjny system ma Estonia. Takie wyniki przedstawiła amerykańska organizacja Tax Foundation w najnowszym rankingu „International Tax Competitiveness Index 2019”.

  czytaj więcej

 • Czas na lokalne budżety. Ale jest problem

  Czas na lokalne budżety. Ale jest problem

  Włodarze w ciągu miesiąca muszą przedstawić radnym plany wpływów i wydatków na 2020 r. Główny problem: mniej wolnych środków.

  czytaj więcej

 • RODO: PIT-y za 2019 rok będą wysłane zatrudnionym na różne adresy

  RODO: PIT-y za 2019 rok będą wysłane zatrudnionym na różne adresy

  W przypadku osób zatrudnionych po 3 maja 2019 r. korespondencja z informacją podatkową powinna co do zasady trafić do ich miejsca zamieszkania. Natomiast tym, których angaż rozpoczął się już wcześniej, dokument niezbędny do rozliczenia rocznego można nadać na adres do korespondencji.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć składkę zdrowotną i zaliczkę PIT przy dochodach z różnych źródeł

  Jak rozliczyć składkę zdrowotną i zaliczkę PIT przy dochodach z różnych źródeł

  Pracownik chorował przez cały październik. Za część miesiąca przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 859,60 zł, a za pozostałą część już zasiłek chorobowy płatny przez pracodawcę w kwocie 1539,40 zł. Pracodawca opłaca za niego także pakiet medyczny w wysokości 65 zł miesięcznie, z czego 5 zł pracownik ma potrącane za zgodą z wynagrodzenia, a 60 zł ponosi pracodawca. Wartość świadczenia w tej wysokości jest zwolniona ze składek na ZUS, ale podlega opodatkowaniu. Pracownik ma prawo do podstawowych kosztów uzysku i ulgi miesięcznej w podatku. Jak rozliczyć przychód za październik, szczególnie z uwzględnieniem zasad dotyczących składki zdrowotnej?

  czytaj więcej

 • Podatnicy, księgowi i programiści mają dość zmian w podatkach

  Podatnicy, księgowi i programiści mają dość zmian w podatkach

  Dajcie nam pół roku bez nowelizacji prawa – apelują przedsiębiorcy i doradcy. Chcą zapoznać się z tym, co już uchwalono. Bo od trzech lat modyfikacje gonią jedna za drugą.

  czytaj więcej

 • Zerowy PIT dla młodych pracowników komplikuje korzystanie z ulgi abolicyjnej

  Zerowy PIT dla młodych pracowników komplikuje korzystanie z ulgi abolicyjnej

  Problemy z rozliczeniem rocznym mogą mieć osoby poniżej 26. roku życia, które zarabiają zarówno w naszym kraju, jak i w innym państwie. Z przepisów nie wynika bowiem, czy nowe zwolnienie podatkowe należy stosować jedynie do dochodu uzyskanego w Polsce czy również do zagranicznego.

  czytaj więcej

 • Subwencja oświatowa w latach 2015-2020 wzrośnie o ponad 9 mld zł

  Subwencja oświatowa w latach 2015-2020 wzrośnie o ponad 9 mld zł

  Subwencja oświatowa w latach 2015-2020 wzrośnie o ponad 9 mld zł – podkreślił w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zwrócił też uwagę, że w latach 2016-2018 dochody samorządów wzrosły o 38 mld zł, w tym dochody własne o ponad 17 mld zł.

  czytaj więcej

 • Przyszłoroczne budżety płacowe z trudem, ale da się przyciąć

  Przyszłoroczne budżety płacowe z trudem, ale da się przyciąć

  Takiej kumulacji czynników mających wpływ na wzrost wydatków na wynagrodzenia dawno nie było. Przedsiębiorcy szukają sposobu na wyjście z sytuacji, a prawnicy podpowiadają możliwe rozwiązania. Eksperci zastrzegają jednak, że bez dobrej woli załogi może się nie udać.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników