pkb w polsce

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pkb w polsce. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pkb w polsce.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • TTIP: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-USA, a powinniście

  TTIP: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-USA, a powinniście

  Ta kontrowersyjna umowa, negocjowana pomiędzy Unią Europejską a USA, dotyczy także nas, bo jeśli zostanie podpisana, w istotny sposób wpłynie na rynek pracy, bezpieczeństwo żywności czy ochronę danych osobowych. Pytanie: w jaki sposób wpłynie - jest otwarte, bo nadal, pozbawieni dostępu do szczegółowych informacji, poruszamy się w sferze domniemań i informacji z przecieków. Byle się nie okazało, że gdy już poznamy treść umowy, będzie za późno na reakcję, a ACTA przy TTIP okaże się drobiazgiem.

  czytaj więcej

 • Jak Katon o Kartaginie: Uważajcie na TTIP. Zanim będzie za późno

  Jak Katon o Kartaginie: Uważajcie na TTIP. Zanim będzie za późno

  Sposób prowadzenia dyskusji o TTIP jest przerażający i pocieszający zarazem. Przeraża, bo bardzo możliwe, że po ich zakończeniu Europejczyków i Amerykanów nikt nie zapyta o to, czy im się proponowany układ podoba, czy też nie.

  czytaj więcej

 • Sejm uchwalił budżet na 2016. Założony deficyt wynosi 54,7 mld zł

  Sejm uchwalił budżet na 2016. Założony deficyt wynosi 54,7 mld zł

  Zgodnie z założeniami budżetowymi wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc., średnioroczna inflacja - 1,7 proc., a deficyt sektora finansów publicznych - 2,8 proc. PKB. Podczas głosowań nad poprawkami do ustawy, które miały miejsce w nocy z czwartku na piątek oraz w nocy z piątku na sobotę, Sejm zajął się ponad 300 wnioskami. Przyjęto ponad 20 poprawek - wszystkie zgłoszone przez PiS. Zakładały one m.in. zmniejszenie o prawie 10 mln zł budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich.

  czytaj więcej

 • Szałamacha o budżecie na 2016: Pozwoli zrealizować nasz priorytetowy program prorodzinny

  Szałamacha o budżecie na 2016: Pozwoli zrealizować nasz priorytetowy program prorodzinny

  "Ten budżet w rdzeniu swoim opiera się na dokumencie, na stanie finansów, który zastaliśmy. To chyba nikogo nie dziwi. W pełni autorski budżet PiS będzie budżetem przedstawionym na jesieni tego roku i on w pełni będzie mógł realizować nasze priorytety" - poinformował szef resortu finansów.

  czytaj więcej

 • Karczewski: Senackie komisje zajmą się budżetem na 2016 w przyszłym tygodniu

  Karczewski: Senackie komisje zajmą się budżetem na 2016 w przyszłym tygodniu

  "Budżet +przyjdzie+ do nas w przyszłym tygodniu, rozpoczniemy pracę w komisjach. Później zbierze się senacka komisja finansów publicznych i komisje będą decydowały, w jaki sposób zaproponować senatorom głosowanie. Później będą poprawki. Nie jestem w stanie przewidzieć (...), czego będą oczekiwali senatorowie" - mówił w sobotę dziennikarzom marszałek Senatu.

  czytaj więcej

 • Stabilna pozycja złotówki

  Stabilna pozycja złotówki

  Nowy tydzień rozpoczyna się od utrwalenia umocnienia PLN, i to mimo niższego od prognoz odczytu indeksu PMI z Polski czy pogorszenia nastrojów na rynkach Kurs EURPLN po imponującym spadku w piątek o ponad 4 grosze do 4,42, dzisiejsze notowania rozpoczynał próbą zejścia do 4,41.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Potrzebujemy polskiego kapitału zdolnego do ekspansji

  Morawiecki: Potrzebujemy polskiego kapitału zdolnego do ekspansji

  Po 50 latach komunizmu w Polsce nie istnieje obecnie polski kapitał zdolny do ekspansji, uważa wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. "Musimy mieć więcej polskiego kapitału i polskiej własności w polskiej gospodarce - i jest to jedno z naczelnych zadań tego rządu, powiedział Morawiecki dziennikarzom w kuluarach konferencji "Wolność gospodarcza 2016", zorganizowanej przez Warsaw Enterprise Institute (WEI) i ZPP.

  czytaj więcej

 • Ewidencja czasu pracy także dla rolników

  Ewidencja czasu pracy także dla rolników

  Trwają konsultacje projektu nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu i o Państwowej Inspekcji Pracy. Ministerstwo Rodziny chce wprowadzić minimalne godzinowe wynagrodzenie dla pracujących na umowy-zlecenia i pozornie samozatrudnionych. Korzystając z okazji, chciałbym zwrócić uwagę na pozytywne elementy projektu i zaproponować zmianę projektu, która zrówna pracowników realnej gospodarki i rolnictwa.

  czytaj więcej

 • Kijów przenosi się nad Wisłę. Chce tutaj zostać

  Kijów przenosi się nad Wisłę. Chce tutaj zostać

  Rośnie liczba obcokrajowców dostających zgody na pobyt czasowy. Najczęściej są to Ukraińcy, którzy stają się prawdziwą, zinstytucjonalizowaną mniejszością. Ale też mieszkańcy innych krajów chętniej tu pracują i żyją.

  czytaj więcej

 • RPP: Stopy procentowe na obecnym poziomie sprzyjają gospodarce

  RPP: Stopy procentowe na obecnym poziomie sprzyjają gospodarce

  Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny. Rada w komunikacie uznała, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomicznej.

  czytaj więcej

 • NATO słabnie bez kroplówki z gotówki

  NATO słabnie bez kroplówki z gotówki

  Mimo hucznych zapowiedzi po szczycie w Walii Sojusz wydaje coraz mniej na obronność. Choć polski budżet na wojsko nieźle wypada w relacji do PKB, to jest dużo gorzej, jeśli spojrzeć na kwoty bezwzględne.

  czytaj więcej

 • NBP czeka i patrzy, co zrobią inni. Czeka nas łagodniesza polityka pieniężna?

  NBP czeka i patrzy, co zrobią inni. Czeka nas łagodniesza polityka pieniężna?

  Ponieważ większość głównych banków centralnych łagodzi politykę pieniężną, to niewykluczone, że i my będziemy musieli tak zrobić. Jednak niższe stopy procentowe wcale nie są gwarantowane.

  czytaj więcej

 • Słowaccy nacjonaliści idą po władzę

  Słowaccy nacjonaliści idą po władzę

  Na miesiąc przed wyborami najbardziej realnie wygląda koalicja rządzącej dziś lewicy ze skrajną prawicą.

  czytaj więcej

 • Prokurat: 500+? Pieniądze wyrzucone w wyimaginowane dzieci

  Prokurat: 500+? Pieniądze wyrzucone w wyimaginowane dzieci

  Becikowe oraz comiesięczny grant na dziecko to typowe przykłady pozornie dobrych i szlachetnych intencji rządu, które całkowicie zawodzą jako instrument mający przekonać do posiadania dziecka. Jakiś czas temu na polskiej elicie politycznej ktoś przeprowadził incepcję, czego wynikiem jest dyskutowany pomysł wypłacania 500 zł na dziecko miesięcznie. Niedługo i Polska weźmie udział w wyścigu marnotrawstwa, z którego zadowoleni będą głównie urzędnicy, bo niezbędne będą etaty dla rozdzielających fundusze. Nie będziemy z pomysłem sponsorowania urodzeń osamotnieni.

  czytaj więcej

 • Rafalska o programie 500 plus: To absolutnie historyczny projekt

  Rafalska o programie 500 plus: To absolutnie historyczny projekt

  Sejm we wtorek rozpoczął prace nad projektem ustawy wprowadzającym program "Rodzina 500 plus", dzięki któremu rodziny otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

  czytaj więcej

 • Miasta ratują budżet państwa ostatni raz? Samorządy boją się pomysłów PiS

  Miasta ratują budżet państwa ostatni raz? Samorządy boją się pomysłów PiS

  Wyniki największych gmin napawają optymizmem. Ale eksperci i lokalne władze obawiają się skutków reform planowanych przez PiS.

  czytaj więcej

 • Wilczyński: Chińska transformacja a nasz węgiel

  Wilczyński: Chińska transformacja a nasz węgiel

  Ten rok na rynkach energii rozpoczął się sensacyjnie. Agencja Xinhua podała wiadomość o przystąpieniu Chin do likwidacji 4300 kopalń węgla o łącznym wydobyciu 700 mln ton rocznie, a w rezultacie do relokacji 1 mln górników w ciągu trzech lat. Ta wiadomość była jednak zaskoczeniem tylko dla osób niezajmujących się na co dzień zagadnieniami energetycznymi.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne