podatek dochodowy od działalności gospodarczej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podatek dochodowy od działalności gospodarczej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podatek dochodowy od działalności gospodarczej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jakie będą progi podatkowe w 2017 roku?

  Jakie będą progi podatkowe w 2017 roku?

  Progi podatkowe to stawki procentowe podatku dochodowego od osób fizycznych. Do uiszczania tej daniny zobowiązane są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W zależności od wysokości osiągniętego dochodu, wyróżnia się pierwszy i drugi próg podatkowy.

  czytaj więcej

 • Do kiedy złożyć PIT 2016 - sprawdź terminy

  Do kiedy złożyć PIT 2016 - sprawdź terminy

  Ministerstwo Finansów podało już terminy, w jakich w 2017 roku podatnicy muszą złożyć deklaracje podatkowe za 2016 rok.

  czytaj więcej

 • Wszystko o podatkach w 2017 roku

  Wszystko o podatkach w 2017 roku

  Kto musi od 1 stycznia składać deklaracje elektroniczne, kogo dotyczy obowiązek płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, kto musi prowadzić dodatkową dokumentację podatkową, do kiedy podwyższone stawki VAT, kogo dotyczy obniżenie stawki CIT z 19 do 15%, kto skorzysta na podwyższeniu limitu zwolnienia podmiotowego do 200 000 zł, kto ma prawo do jednorazowej amortyzacji? Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym oraz o podatku od towarów i usług (VAT) – to między innymi czeka podatników w 2017 roku. Zmian będzie jednak dużo więcej i dotyczyć będą zarówno dużego biznesu, jak i prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

  czytaj więcej

 • PIT-11 za 2016 rok: Do kiedy musisz go otrzymać i co zrobić, gdy pracodawca się spóźnia

  PIT-11 za 2016 rok: Do kiedy musisz go otrzymać i co zrobić, gdy pracodawca się spóźnia

  W 2017 roku pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi PIT-11 za 2016 rok do 28 lutego 2017 roku. Jeżeli tego nie zrobi, grozi mu kara w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

  czytaj więcej

 • Doradcy podatkowi pozytywnie o wstrzymaniu prac nad jednolitym podatkiem

  Doradcy podatkowi pozytywnie o wstrzymaniu prac nad jednolitym podatkiem

  Doradcy podatkowi, z którymi rozmawiała PAP pozytywnie oceniają ogłoszoną w środę decyzję o wstrzymaniu prac nad jednolitym podatkiem. Ich zdaniem zmiana była nieprzemyślana, mogłaby być niebezpieczna dla przedsiębiorców rozliczających się PIT-em.

  czytaj więcej

 • Eksperci: Dla prowadzących działalność gospodarczą zamiast PIT - ryczałt

  Eksperci: Dla prowadzących działalność gospodarczą zamiast PIT - ryczałt

  Likwidacja PIT dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i zastąpienie go podatkiem zryczałtowanym lub formą opodatkowania zbliżoną w konstrukcji prawnej do karty podatkowej - to jeden z postulatów zespołu ekspertów z Akademii Leona Koźmińskiego, który prowadził badania nad systemem podatków dochodowych w Polsce.

  czytaj więcej

 • PIT: Ostatnie chwile na antypodatkową darowiznę

  PIT: Ostatnie chwile na antypodatkową darowiznę

  Do końca roku są jeszcze pewne możliwości, by nieco mniej oddać fiskusowi. Po 1 stycznia 2017 r. już ich nie będzie. Możliwość obniżenia podatku nie dotyczy jednak dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych. Tu przychód pomniejsza się jedynie o koszty uzyskania, a więc np. prowizje od transakcji zakupu i sprzedaży wniesione na rzecz domu maklerskiego.

  czytaj więcej

 • Podatek liniowy czy progresywny. Co powinien wybrać przedsiębiorca?

  Podatek liniowy czy progresywny. Co powinien wybrać przedsiębiorca?

  Prowadzący działalność gospodarczą już w pierwszym miesiącu 2017 roku staną przed wyborem formy opodatkowania. Odpowiednio wybrana metoda odprowadzania podatku od osiągniętego dochodu pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w skali roku. Kiedy podatek liniowy będzie korzystniejszym wyborem niż skala podatkowa?

  czytaj więcej

 • Prof. Mariański: Prawo podatkowe jest wprowadzane bez odpowiedniego vacatio legis [WYWIAD]

  Prof. Mariański: Prawo podatkowe jest wprowadzane bez odpowiedniego vacatio legis [WYWIAD]

  Prawo podatkowe w Polsce jest wprowadzane bez odpowiedniego vacatio legis - mówi w rozmowie z PAP prof. Adam Mariański z Uniwersytetu Łódzkiego. Według niego załatanie dziury w VAT jest możliwe, ale to kwestia bardziej sprawnego aparatu kontroli, a nie zmiany przepisów.

  czytaj więcej

 • Podatki 2017: Nieliczni zyskają, dla większości bez zmian

  Podatki 2017: Nieliczni zyskają, dla większości bez zmian

  W 2017 r. ci, których dochód do opodatkowania nie przekroczy 6600 zł rocznie, nie zapłacą fiskusowi ani złotówki. Stracą ci, którzy wejdą w drugi próg podatkowy (85 528 zł), a najwięcej osoby, które zarabiają najlepiej. Dla większości Polaków jednak nic się nie zmieni

  czytaj więcej

 • Od kiedy stosować kwotę zmniejszającą podatek

  Od kiedy stosować kwotę zmniejszającą podatek

  Pracownik został zatrudniony 19 grudnia 2016 r. Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca otrzyma 30 grudnia. Do 9 grudnia pracował w innej firmie i przy wypłacie pensji została uwzględniona kwota zmniejszająca podatek – 46,33 zł. Kiedy pracownik musi u nas złożyć PIT-2, aby zaliczki pomniejszać o ulgę? I czy już ją zastosować przy obliczaniu zaliczki za pierwszy niepełny miesiąc pracy, tj. za grudzień?

  czytaj więcej

 • PIT 2017: Zobacz najważniejsze zmiany

  PIT 2017: Zobacz najważniejsze zmiany

  Podwyższenie kwoty wolnej od podatku, zakaz zaliczania do kosztów wydatków opłaconych gotówką na kwotę przekraczającą 15 tys. zł – to najważniejsze nowości w PIT, które zaczną obowiązywać lada dzień.

  czytaj więcej

 • Obniżenie stawki CIT w 2017 r.

  Obniżenie stawki CIT w 2017 r.

  Obniżenie stawki CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc., zakłada nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która 1 stycznia wchodzi w życie.

  czytaj więcej

 • 1 stycznia wchodzi w życie "duża" nowelizacja ustawy o VAT

  1 stycznia wchodzi w życie "duża" nowelizacja ustawy o VAT

  Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, która wchodzi w życie 1 stycznia. Zakłada też utrzymanie do końca 2018 r. stawek VAT: 8 i 23 proc.

  czytaj więcej

 • Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w 2017 roku?

  Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w 2017 roku?

  Zgodnie z nowelą VAT, której założenia już obowiązują, limit zwolnienia podmiotowego dla podatników tej daniny ma zostać podniesiony ze 150 tys. do 200 tys. zł. Jakie warunki należy więc spełnić, by skorzystać ze zwolnienia z VAT w 2017 roku?

  czytaj więcej

 • PIT 2017: Trzeba będzie monitorować zarobki zatrudnionych

  PIT 2017: Trzeba będzie monitorować zarobki zatrudnionych

  PIT Gdy dochód pracownika w 2017 r. przekroczy 85 528 zł, pracodawca powinien od następnego miesiąca przestać potrącać kwotę zmniejszającą podatek – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

  czytaj więcej

 • Zmiany w VAT, CIT i PIT. Wyjaśniamy wątpliwości przedsiębiorców

  Zmiany w VAT, CIT i PIT. Wyjaśniamy wątpliwości przedsiębiorców

  Początek roku oznacza zmiany w przepisach prawa podatkowego. To już tradycja, więc i w 2017 r. nowości nie dziwią. Od stycznia znowelizowane zostały m.in. ustawy: o podatku od towarów i usług, podatku dochodowym od osób prawnych, jak i podatku dochodowym od osób fizycznych. Tradycją jest też to, że niektóre ze zmian budzą istotne obawy polskich przedsiębiorców o to, jak sobie poradzą w nowej rzeczywistości, czy właściwie odczytają intencje ustawodawcy i jak odbije się to na ich kieszeniach.

  czytaj więcej

 • Kto roznosi ulotki, płaci PIT, a nie ryczałt

  Kto roznosi ulotki, płaci PIT, a nie ryczałt

  Przedsiębiorca, który wrzuca gazetki do skrzynek, świadczy usługi reklamy, a nie kolportażu – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • VAT: Kompensaty bez preferencji już przed 2017 r.

  VAT: Kompensaty bez preferencji już przed 2017 r.

  Przed 1 stycznia przepisy nie uzależniały wprost prawa do zwrotu VAT w ciągu 25 dni od zapłaty w pieniądzu. Ale sądy i tak uważają, że był taki wymóg.

  czytaj więcej

 • Firmy będą miały swoje 500+

  Firmy będą miały swoje 500+

  Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z nowej ulgi, jego maksymalny zysk podatkowy może wynieść 17,7 tys. zł – wynika z opublikowanego wczoraj projektu Ministerstwa Rozwoju.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników