podatek gruntowy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podatek gruntowy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podatek gruntowy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Będzie nowa opłata lokalna

  Będzie nowa opłata lokalna

  Gminy zostały uprawnione do nakładania opłaty reklamowej. Jej wysokość uzależniono od czasu istnienia tablicy lub urządzenia reklamowego i ich powierzchni.

  czytaj więcej

 • Jakie są skutki w VAT sprzedaży gruntu rolnego

  Jakie są skutki w VAT sprzedaży gruntu rolnego

  TEZA: Sprzedając działkę gruntu z majątku osobistego, podatniczka będzie korzystać z przysługującego jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Zatem czynność sprzedaży będzie oznaczała działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o VAT nie mają zastosowania.

  czytaj więcej

 • Jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko. Poradnik krok po kroku

  Jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko. Poradnik krok po kroku

  Wnioski 500 plus przyjmować będą urzędy gmin i miast lub ośrodki pomocy społecznej. W gminie można je złożyć za pośrednictwem poczty oraz online. Jeśłi wnioskodawca wybierze tę drugą opcję, może to zrobić nie tylko za pośrednictwem portalu Empatia, ale także w banku, w którym osoba wnioskująca ma internetową możliwość obsługi konta. Jak należy wypełnić sam wniosek? Nasz ekspert wyjaśnia krok po kroku.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa: Czy sprzedaż działek po podziale gruntu rolnego podlega VAT

  Poradnia podatkowa: Czy sprzedaż działek po podziale gruntu rolnego podlega VAT

  ● W jaki sposób amortyzować wyposażenie pokoju medycznego● Czy sprzedaż działek po podziale gruntu rolnego podlega VAT● Czy można amortyzować część mieszkania, w którym jest prowadzona działalność● Jaka jest stawka podatku od towarów i usług dla trofeów myśliwskich

  czytaj więcej

 • Kreatywna księgowość kwitnie w samorządach. Nowe reguły zadłużenia się nie zdają egzaminu

  Kreatywna księgowość kwitnie w samorządach. Nowe reguły zadłużenia się nie zdają egzaminu

  Choć nowe reguły zadłużenia się przez gminy obowiązują dopiero od 2014 r., już wiadomo, że nie zdają egzaminu. Władze lokalne nauczyły się omijać przepisy. Resort finansów zapowiada w nich zmiany.

  czytaj więcej

 • Podatek od nieruchomości pod liniami energetycznymi: Przed wydaniem decyzji wójt powinien dokonać oględzin działki

  Podatek od nieruchomości pod liniami energetycznymi: Przed wydaniem decyzji wójt powinien dokonać oględzin działki

  Czy kierownik jednostki może wydać decyzję określającą wysokość podatku od nieruchomości pod napowietrznymi liniami energetycznymi w lesie według stawek dla gruntów przewidzianych dla prowadzenia działalności gospodarczej?

  czytaj więcej

 • Mija pierwszy rok prezydentury Andrzeja Dudy: Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

  Mija pierwszy rok prezydentury Andrzeja Dudy: Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

  Złożone w Sejmie projekty ws. emerytur i kwoty wolnej od podatku, decyzje ws. sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wzmocnienie polityki historycznej – to główne tematy krajowe składające się na obraz prezydentury Andrzeja Dudy w rok po zwycięstwie w wyborach.

  czytaj więcej

 • Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Rodzime programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego sprowadzają się głównie do dopłat dla kupujących własne cztery kąty. Wielokrotnie bardziej efektywny byłby system gwarancji czy zwrotnych pożyczek. O tym, że w Polsce brakuje mieszkań, mało kogo trzeba przekonywać. Efektem jest to, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia. Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie średnia to 48,2 proc.

  czytaj więcej

 • Migracje niszczą budżety miast

  Migracje niszczą budżety miast

  Coraz więcej ludzi przenosi się z aglomeracji do małych miejscowości. Duże samorządy, by zniwelować negatywne skutki tego zjawiska, żądają zmian w ich finansowaniu. Ministerstwo Finansów proponuje kompromisowe rozwiązanie.

  czytaj więcej

 • ETPC nie zajmie się skargą Ukraińców, którzy stracili domy w wyniku wojny

  ETPC nie zajmie się skargą Ukraińców, którzy stracili domy w wyniku wojny

  Z braku odpowiednich dokumentów Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił w czwartek skargi trojga obywateli wschodniej Ukrainy, którzy stracili domy w wyniku wojny. To pierwsza decyzja sędziów ze Strasburga w sprawie konfliktu na wschodniej Ukrainie.

  czytaj więcej

 • W sobotę mija rok od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta RP

  W sobotę mija rok od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta RP

  W sobotę mija rok prezydentury Andrzeja Dudy. Szczyt NATO w Warszawie, którego prezydent był gospodarzem, to jedno z najważniejszych wydarzeń w tym czasie. Do Sejmu trafiły zapowiadane przez Dudę w kampanii projekty ustaw, m.in. ws. wieku emerytalnego. Krytykę opozycji wywołały decyzje prezydenta dot. TK.

  czytaj więcej

 • Dzierżawa to szansa na kupno ziemi rolnej dla przedsiębiorcy

  Dzierżawa to szansa na kupno ziemi rolnej dla przedsiębiorcy

  Prowadzę niewielki obiekt pensjonatowo-gastronomiczny. Zamierzam poszerzyć ofertę dla moich gości. Chciałabym kupić od sąsiada ziemię rolną, która przylega do mojej działki z hotelem, aby hodować tam konie. Słyszałam, że jeśli nie jestem rolnikiem, nie mogę jej kupić. Czy jeśli ją wydzierżawię, będę mogła ją kupić po kilku latach?

  czytaj więcej

 • Opłata reklamowa: Kiedy właściciel mieszkania będzie musiał rozliczyć się z gminą?

  Opłata reklamowa: Kiedy właściciel mieszkania będzie musiał rozliczyć się z gminą?

  Gminy mają możliwość zwiększania swojego budżetu poprzez egzekwowanie tzw. opłaty reklamowej. Jest to konsekwencja wprowadzenia ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, a zatem dbałości o estetykę miasta i pozbyciem się części reklam. Akt ten przyniósł za sobą nowelę ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, dzięki której gminy od września 2015 roku zyskały nowe możliwości.

  czytaj więcej

 • Samorządy: Obecny system finansowania oświaty nie przystaje do rzeczywistości

  Samorządy: Obecny system finansowania oświaty nie przystaje do rzeczywistości

  Obecny system finansowania oświaty nie przystaje do rzeczywistości, brakuje standardów określających liczbę uczniów w oddziale czy klasie, a wychowanie przedszkolne nie jest objęte subwencją oświatową - takie m.in. wady obecnego systemu zauważają samorządowcy, z którymi rozmawiała PAP.

  czytaj więcej

 • Jak korporacje szantażują państwa wykorzystując trybunały arbitrażowe

  Jak korporacje szantażują państwa wykorzystując trybunały arbitrażowe

  Za sprawą umów TTIP i CETA dużo mówi się ostatnio o tzw. trybunałach arbitrażowych. W tych specjalnych parasądach międzynarodowa korporacja może pozwać państwo, w którym zainwestowała, jeśli uzna, że wprowadzone przez to państwo regulacje zmniejszyły jej oczekiwane zyski. Mechanizm ten znacząco uprzywilejowuje firmy międzynarodowe względem państw i firm rodzimych. Daje korporacjom wyjątkowe narzędzie, by wymuszać „odszkodowania” za suwerenne decyzje rządów podejmowane w interesie publicznym, choćby dla ochrony zdrowia obywateli. Co więcej zdarza się, że z lęku przed wielomilionowymi pozwami rządy powstrzymują się przed wprowadzeniem regulacji chroniących środowisko, prawa pracownicze czy konsumenckie.

  czytaj więcej

 • Podatek rolny 2017: Stawki, ulgi i zwolnienia

  Podatek rolny 2017: Stawki, ulgi i zwolnienia

  Podatek rolny płaci się w gminie kwartalnie, od użytków rolnych zajętych na działalność rolniczą. Stawka zależy od średniej ceny skupu żyta, ogłaszanej co roku przez GUS, choć gminy mogą ją obniżać. W 2017 podatek ten wynosi 131,1 zł od 1 hektara przeliczeniowego. Od podatku przysługuje kilkanaście zwolnień i trzy rodzaje ulg

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników