podatek liniowy zasady

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podatek liniowy zasady. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podatek liniowy zasady.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nieruchomości za granicą, podatek dochodowy w Polsce

  Nieruchomości za granicą, podatek dochodowy w Polsce

  Przedsiębiorca, który sprzedaje i wynajmuje nieruchomości w Albanii, rozliczy się z podatku w Polsce. Ale nie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – wyjaśnił dyrektor KIS.

  czytaj więcej

 • Andrysiak: To nie jest kraj dla lewicy

  Andrysiak: To nie jest kraj dla lewicy

  Czym się różni lewica od prawicy? Podobno tym, że jedni robią coś dla ludzi, drudzy za ludzi. Ale którzy są którzy? W Polsce to bez znaczenia, bo tu nawet wyborcy lewicy są konserwatywni.

  czytaj więcej

 • Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) jest firmą budowlano-montażową. 26 września 2017 r. wykonał i zgłosił do odbioru usługę budowlaną (roboty malarskie, PKWiU 2008 43.34.10.0) na rzecz firmy X (podatnik VAT czynny). Prace polegały na odmalowaniu ścian lokalu użytkowego (biura) firmy X w Gdańsku. Firma X nie refakturuje nabytych usług na rzecz innego podmiotu. Wartość kontraktu wyceniono na kwotę 7000 zł netto. Protokół odbioru prac budowlanych został podpisany 9 października 2017 r. i tego dnia wystawiono fakturę. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć PIT i VAT od wykonanej usługi budowlanej na rzecz firmy X? Podatek VAT i zaliczki na PIT przedsiębiorca rozlicza za okresy miesięczne. PIT rozlicza na zasadach podatku liniowego.

  czytaj więcej

 • Ordynacja podatkowa całkiem na nowo. Będzie można wystąpić z wnioskiem o odpłatną kontrolę

  Ordynacja podatkowa całkiem na nowo. Będzie można wystąpić z wnioskiem o odpłatną kontrolę

  Odpłatna kontrola na wniosek podatnika? Współpraca z urzędem skarbowym w sprawie bieżących rozliczeń? Takie możliwości są przewidziane w proponowanych przepisach.

  czytaj więcej

 • Prawie jedną czwartą PIT płacą liniowcy

  Prawie jedną czwartą PIT płacą liniowcy

  Przedsiębiorców korzystających z 19-proc. stawki było w ubiegłym roku 50 razy mniej niż podatników rozliczających się z fiskusem według skali. Ale wykazali oni tylko trzy razy niższy podatek należny niż osoby rozliczające się na zasadach ogólnych

  czytaj więcej

 • Zieleniecki: Mamy dobrą sytuację, wydatki FUS są w niemal 80 proc. pokrywane z wpłacanych składek

  Zieleniecki: Mamy dobrą sytuację, wydatki FUS są w niemal 80 proc. pokrywane z wpłacanych składek

  - Arbitraż jest większy w przypadku menedżerów, pracowników naukowych i prawników, ale jego możliwości są dużo mniejsze w sferze budżetowej. A spora część objętych tą ustawą to właśnie pracownicy budżetówki - tłumaczy Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  czytaj więcej

 • Warto sprawdzić korzyści, jakie niesie ze sobą nowa premia amortyzacyjna

  Warto sprawdzić korzyści, jakie niesie ze sobą nowa premia amortyzacyjna

  W tym studium przypadku firma planuje zakup środków trwałych i zastanawia się, którą premię amortyzacyjną zastosować: limitowaną do kwoty 50 tys. euro czy nową. Przypomnijmy, że ta druga obowiązuje od 12 sierpnia tego roku, ale prawodawca zastrzegł, iż może mieć zastosowanie do środków trwałych nabytych od początku 2017 r. Aby z niej skorzystać w postaci jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, należy nabyć fabrycznie nowy środek trwały. Nie chodzi przy tym o dowolny środek trwały, a jedynie taki, który zaliczony jest do odpowiedniej grupy KŚT. Ponadto na taki fabrycznie nowy środek trwały trzeba wydać nie mniej niż 10 000 zł. Limit ma charakter roczny, dlatego warto sobie tak zaplanować zakupy, by i w jednym, i w drugim roku całkowicie skorzystać z premii. 

  czytaj więcej

 • Trzydziestokrotność trzeba znieść do końca listopada

  Trzydziestokrotność trzeba znieść do końca listopada

  Rządzący muszą się śpieszyć z uchwaleniem zmian , by ustrzec się wątpliwości konstytucyjnych.

  czytaj więcej

 • Woś: Uczmy dzieci, jak zakładać związki

  Woś: Uczmy dzieci, jak zakładać związki

  Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym od lat sączy się uczniom w szkołach neoliberalne ideolo. Zupełnie oficjalnie, a nawet obowiązkowo. Bywa, że wręcz z dumą. Dlatego młodym trzeba podać odtrutkę. Uczyć, jak mają się bronić przed folwarcznymi pracodawcami i jak zakładać związki zawodowe. Robić to należy również oficjalnie, obowiązkowo, a nawet z dumą.

  czytaj więcej

 • Są legalne sposoby na to, żeby nie stracić 50 procent kosztów

  Są legalne sposoby na to, żeby nie stracić 50 procent kosztów

  Od 2018 r. inżynierowie, tłumacze, projektanci i przedstawiciele innych zawodów nie będą mogli rozliczać się z PIT jak twórcy. Dlatego jednym bardziej opłaci się założyć własną firmę, a innym rozpocząć działalność badawczo-rozwojową.

  czytaj więcej

 • Polska to raj podatkowy. Dla bogatych

  Polska to raj podatkowy. Dla bogatych

  Może się wydawać, że mamy system podatkowy gwarantujący obywatelom sprawiedliwą redystrybucję gospodarczego wzrostu. Nic bardziej mylnego.

  czytaj więcej

 • Gminy zapłacą za źle opodatkowane nieruchomości

  Gminy zapłacą za źle opodatkowane nieruchomości

  Samorządy zasypie lawina wniosków o zwrot niezasadnie pobranych podatków. A w przyszłości czekają je nawet kilkunastokrotnie niższe wpływy do kasy.

  czytaj więcej

 • Zmiany w 2018 roku: Ryczałtowcy zapłacą ekstra podatek od foliówek

  Zmiany w 2018 roku: Ryczałtowcy zapłacą ekstra podatek od foliówek

  Opłata recyklingowa, którą od 2018 r. sklepy pobiorą od klienta, będzie przychodem dla podatników, którzy wybrali ryczałt ewidencjonowany. Nie mogą wykazać jej w kosztach, więc zapłacą od niej daninę.

  czytaj więcej

 • Kalendarz podatnika. Terminy, o których musisz pamiętać w 2018 roku

  Kalendarz podatnika. Terminy, o których musisz pamiętać w 2018 roku

  Rok 2018 to czas zmian w systemie podatkowym. Sprawdź, do kiedy uiszczać płatności, składać niezbędne oświadczenia i deklaracje podatkowe.

  czytaj więcej

 • Nierówności społeczne ceną za rozwój gospodarki?

  Nierówności społeczne ceną za rozwój gospodarki?

  Czy rosnące rozwarstwienie to cena, jaką trzeba zapłacić za rozwój gospodarki? Wcale nie.

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają. Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Dziś prezentujemy te, które dotyczyły podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Duda chce, by TK uchylił ustawę znoszącą limit składek w całości

  Duda chce, by TK uchylił ustawę znoszącą limit składek w całości

  We wniosku w sprawie zniesienia limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z którym zapoznał się DGP, Andrzej Duda krytykuje nie tylko tryb prac nad ustawą, ale przytacza też zarzuty merytoryczne. Do tej pory znany był jedynie komunikat w tej sprawie.

  czytaj więcej

 • Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem może się opłacać

  Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem może się opłacać

  Zasada jest prosta: im większa dysproporcja między zarobkami małżonków, tym bardziej opłaca się wspólne rozliczenie PIT. Podatek oblicza się bowiem w podwójnej wysokości, ale od połowy łącznych dochodów małżonków. Można tym samym uniknąć opodatkowania wyższą, 32 proc. stawką podatku.

  czytaj więcej

 • Gruza: Nie ma możliwości naprawy ustaw o CIT i PIT [WYWIAD]

  Gruza: Nie ma możliwości naprawy ustaw o CIT i PIT [WYWIAD]

  Uszczelnianie VAT jest już na ostatnim etapie i teraz czas uprościć przepisy. W przypadku podatków dochodowych prawdopodobnie konieczne będzie napisanie prawa od nowa - powiedział w wywiadzie dla DGP Paweł Gruza, wiceminister finansów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników