podatek od darowizny

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podatek od darowizny. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podatek od darowizny.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Dom w prezencie od męża nie oznacza podatku dla żony

  Dom w prezencie od męża nie oznacza podatku dla żony

  Małżonkowie, którzy przekazują sobie prawo własności do nieruchomości będącej ich majątkiem wspólnym i dokonują jej zbycia przed upływem pięciu lat, nie muszą uwzględniać przychodu ze sprzedaży w rozliczeniach z fiskusem – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Terminu na zgłoszenie spadku się nie przywraca

  Terminu na zgłoszenie spadku się nie przywraca

  Spadkobierca, który z własnej woli nie uczestniczył w postępowaniu spadkowym i przez to nie dowiedział się w porę o nabyciu spadku, nie ma co liczyć na zwolnienie – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • ZPP: Czas się zająć skargami pauliańskimi fiskusa

  ZPP: Czas się zająć skargami pauliańskimi fiskusa

  Prawo cywilne nie może być wykorzystywane do odzyskiwania należności podatkowych – twierdzi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w piśmie do rzecznika praw obywatelskich.

  czytaj więcej

 • Zwrot darowizny: Czy trzeba płacić podatek?

  Zwrot darowizny: Czy trzeba płacić podatek?

  Jeżeli obdarowany oddaje darczyńcom pieniądze, nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn – potwierdził dyrektor katowickiej izby.

  czytaj więcej

 • Zachowek nie zmniejsza PIT

  Zachowek nie zmniejsza PIT

  Przychodu z odpłatnej sprzedaży odziedziczonego mieszkania nie można pomniejszyć o wypłacony zachowek – wyjaśnił dyrektor bydgoskiej izby. Z pytaniem wystąpiła kobieta, która w spadku po matce otrzymała własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, od którego (na podstawie postanowienia sądu) musiała wypłacić zachowek.

  czytaj więcej

 • Rosja nałożyła embargo, UE utrzymała rekompensatę, a fiskus nadal chce VAT

  Rosja nałożyła embargo, UE utrzymała rekompensatę, a fiskus nadal chce VAT

  Bruksela przedłużyła program pomocy dla sadowników za wycofanie z rynku owoców i warzyw. Takie wsparcie jest niesatysfakcjonujące, a budżet jeszcze na nim zarabia – komentują sami zainteresowani.

  czytaj więcej

 • Dlaczego warto samodzielnie obliczać należne podatki

  Dlaczego warto samodzielnie obliczać należne podatki

  Kto sam nie ureguluje podatku, ten będzie musiał zapłacić tyle, ile wyliczy mu fiskus. Ktoś, kto ukrywa zyski przed skarbówką, musi się liczyć z tym, że urząd sam wymierzy mu zaległą daninę. Praktyka pokazuje, że oszustwo się nie opłaca.

  czytaj więcej

 • Crowdfunding: Zbiórkę pieniędzy w internecie trzeba rozliczyć z fiskusem

  Crowdfunding: Zbiórkę pieniędzy w internecie trzeba rozliczyć z fiskusem

  Internauta, który np. za pośrednictwem kanału Youtube apeluje o finansowe wsparcie na platformie crowdfundingowej powinien rozliczyć pieniądze z fiskusem. Jeśli oszuka darczyńców, to nie będą oni pozbawieni ochrony prawnej.

  czytaj więcej

 • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (cz. 3) [KOMENTARZ]

  Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (cz. 3) [KOMENTARZ]

  W tej części komentarza do ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.; dalej: ustawa o PIT) czytelnicy zapoznają się z m.in. przepisami dotyczącymi kosztów używania samochodów osobowych:

  czytaj więcej

 • Jak dopisać współwłaściciela działki, domu lub mieszkania?

  Jak dopisać współwłaściciela działki, domu lub mieszkania?

  Dopisanie np. małżonka, dziecka lub osoby niespokrewnionej jako współwłaściciela nieruchomości (domu, mieszkania, działki) wymaga najpierw zawarcia umowy darowizny lub sprzedaży w formie aktu notarialnego. Dopiero na tej podstawie można złożyć wniosek do właściwego wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego o odpowiedni wpis w księdze wieczystej nieruchomości. Całą procedurą zajmuje się najczęściej notariusz. Znacznie rzadziej wpis współwłaściciela następuje na podstawie orzeczenia sądu.   

  czytaj więcej

 • Za błędy Kościoła można stracić ulgę

  Za błędy Kościoła można stracić ulgę

  Jeśli obdarowana parafia przeznaczy środki z darowizny na inne cele niż działalność charytatywno-opiekuńcza, podatnik utraci całą preferencję w PIT lub jej część – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Przemysł: Requiem dla Sośnicy i Halemby. PGG odda dwie kopalnie do restrukturyzacji

  Przemysł: Requiem dla Sośnicy i Halemby. PGG odda dwie kopalnie do restrukturyzacji

  Polska Grupa Górnicza chce przekazać na początku 2017 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń dwa zakłady wydobywcze z Rudy Śląskiej i Gliwic. Dla miasta to duży problem. Podobnie jak brak współpracy z rządem.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć przekazanie materiałów informacyjnych dotyczących prowadzonej działalności

  Jak rozliczyć przekazanie materiałów informacyjnych dotyczących prowadzonej działalności

  ABC sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się produkcją mebli (kuchennych, do sypialni, do salonu, dziecięcych). Spółka poniosła 3 października 2016 r. wydatki na nabycie katalogów, broszur i ulotek o charakterze informacyjnym w łącznej wysokości 6150 zł. Wydatki te zostały udokumentowane fakturą wystawioną przez kontrahenta i otrzymaną przez spółkę 3 października 2016 r. VAT od ich nabycia zostanie odliczony w deklaracji VAT-7 za październik 2016 r., a kwota netto zaliczona we wrześniu 2016 r. do kosztów podatkowych. Większość katalogów oraz broszur i ulotek została w połowie października 2016 r. nieodpłatnie przekazana (przesłana za pomocą firm kurierskich) do kontrahentów (sklepy meblowe). Pozostałe katalogi, broszury i ulotki zostały przekazane w połowie października 2016 r. do własnego sklepu firmowego w celu udostępnienia klientom indywidualnym. Jak spółka powinna rozliczyć na gruncie VAT i CIT nieodpłatne przekazanie tych katalogów, broszur i ulotek informacyjnych kontrahentom (sklepy meblowe) oraz nieodpłatne przekazanie ich do własnego sklepu firmowego? VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza za okresy miesięczne.

  czytaj więcej

 • Jędrzejewska: Śpię spokojnie. Nie pytam o darowiznę

  Jędrzejewska: Śpię spokojnie. Nie pytam o darowiznę

  Nie rozumiem, dlaczego miałabym pytać fiskusa, czy darowizna, którą chcę przekazać synowi, nie jest aby sztuczną konstrukcją mającą na celu unikanie opodatkowania. I jeszcze na dodatek płacić za to 20 tys. zł? Kogo stać, niech płaci.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników