podatek od paliwa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podatek od paliwa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podatek od paliwa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Stawki VAT w Polsce i w Europie

  Stawki VAT w Polsce i w Europie

  Ponad cztery lata temu ówczesny rząd podniósł podstawową stawkę VAT do 23 proc. Teoretycznie stawka podatku od towarów i usług nigdy nie powinna być niższa niż 15 proc. i jednocześnie nigdy nie powinna przekroczyć 25 proc. Granica ta wynika z Dyrektywy Rady Europejskiej z 2006 roku, która reguluje stawki VAT w krajach członkowskich UE. W praktyce jednak nie wszystkie rządy stosują się do regulacji zawartych w dyrektywie wymierzając różne stawki VAT. Tym samym stawka tej daniny w Szwajcarii wynosi 8 proc., a na Węgrzech 27 proc. Jak na tle innych państw europejskich prezentuje się Polska?

  czytaj więcej

 • Namysłowski: Musimy uszczelniać system VAT nie czekając na decyzje Brukseli

  Namysłowski: Musimy uszczelniać system VAT nie czekając na decyzje Brukseli

  W Polsce mamy dramatyczną sytuację, jeśli chodzi o skalę wyłudzeń VAT, musimy uszczelniać swój system nie czekając na zmiany w prawie UE - wskazuje w rozmowie z PAP Roman Namysłowski, partner w Crido Taxand, członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego oraz członek VAT Expert Group. VAT Expert Group to ciało doradcze powołane przez Komisję Europejską, które zajmuje się opiniowaniem propozycji zmian legislacyjnych w zakresie VAT na poziomie UE.

  czytaj więcej

 • Podatek handlowy ma promować CIT

  Podatek handlowy ma promować CIT

  Trwają prace nad ostateczną wersją daniny. Przepisy mają uwzględniać płacony przez firmy podatek dochodowy.

  czytaj więcej

 • Akcyza. Problemy z klasyfikacją CN to bolączka wielu branż

  Akcyza. Problemy z klasyfikacją CN to bolączka wielu branż

  Do końca marca wyroby, względem których obowiązek podatkowy powstał jeszcze na dawnych zasadach, a więc w praktyce te wyprodukowane do końca zeszłego roku, mogły być przemieszczane i sprzedawane na starych zasadach. Od początku kwietnia wszystkie wyroby objęte są już nowym reżimem, przez co obrót nimi pociąga za sobą istotne ryzyka.Upłynął bowiem okres przejściowy wynikający z ostatniej nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r. Ustawa w różnym stopniu dotyka wyrobów o różnych klasyfikacjach, a ponownie kluczowego znaczenia nabrała klasyfikacja CN wyrobów akcyzowych pochodzenia naftowego.

  czytaj więcej

 • MF: Co najmniej 2,5 mld zł rocznie da budżetowi uszczelnienie obrotu paliwami

  MF: Co najmniej 2,5 mld zł rocznie da budżetowi uszczelnienie obrotu paliwami

  Co najmniej 2,5 mld zł rocznie da budżetowi uszczelnienie obrotu paliwami - przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT, akcyzie i prawa energetycznego. W perspektywie 10 lat dochody ogółem mogą zwiększyć się o 27,6 mld zł.

  czytaj więcej

 • Rząd uderza w paliwowych oszustów. Do budżetu trafią miliardy złotych

  Rząd uderza w paliwowych oszustów. Do budżetu trafią miliardy złotych

  Nie może być tak, że aut przybywa, a sprzedaż benzyny i ropy maleje. Już za miesiąc uderzymy w oszustów – deklaruje Ministerstwo Finansów.

  czytaj więcej

 • W handlu olejem rzepakowym warto uważać na oszustów

  W handlu olejem rzepakowym warto uważać na oszustów

  Ukazał się kolejny list ostrzegawczy. Tym razem dwa resorty – finansów i rozwoju – ostrzegają podatników VAT przed nadużyciami w obrocie olejem rzepakowym.

  czytaj więcej

 • Koszt używania rzeczy to też ubezpieczenie

  Koszt używania rzeczy to też ubezpieczenie

  Czynsz za wynajem samochodu jest zaliczany do kosztów podatkowych bez ograniczenia, ale koszty ubezpieczenia można ujmować tylko do wysokości kilometrówki – wynika z wyroku NSA. Spór z fiskusem toczył się o to, czy czynsz za najem samochodu wraz z kosztami ubezpieczenia powinien być ujmowany w kosztach podatkowych na zasadach ogólnych (zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy o CIT), czy może z ograniczeniami wynikającymi z art. 16 ust.1 pkt 51 tej ustawy, który mówi o kosztach używania pojazdu.

  czytaj więcej

 • Patologie w akcyzie to kolejny problem dla państwa. Winny węgierski spirytus

  Patologie w akcyzie to kolejny problem dla państwa. Winny węgierski spirytus

  Budżet traci na akcyzie od papierosów 3 mld zł rocznie, od alkoholu – 2 mld zł, a od paliw – 1,5 mld zł. Luka w tym podatku wynosi więc 6,5 mld zł rocznie. Po odniesieniu tych strat do liczby podatników akcyzy (ok. 2 tys.) okazuje się, że jest to znacznie gorszy wynik dla państwa niż w VAT (gdzie jest ok. 2 mln podatników, a luka wynosi ok. 50 mld zł) – wskazywał Szymon Parulski, doradca podatkowy z kancelarii Parulski i Wspólnicy podczas wczorajszej konferencji „Efektywna walka z szarą strefą w akcyzie – 2017 r.”.

  czytaj więcej

 • Czy WOPR może żądać pieniędzy za akcję ratowcznią?

  Czy WOPR może żądać pieniędzy za akcję ratowcznią?

  W zeszły weekend rozpoczęliśmy z kolegami sezon żeglarski. Pływaliśmy omegą. Wiało mocno, a że żeglarze z nas początkujący, mieliśmy wywrotkę – opowiada pan Jerzy. – Szybko podpłynął WOPR, wyciągnęli nas z wody i zapytali, czy postawić łódkę. Było zimno, powiedzieliśmy, że tak. Potem odholowali nas do przystani. I tu – zdziwienie. Dostaliśmy rachunek za pomoc. Czy WOPR ma prawo żądać pieniędzy za akcję ratowniczą – pyta czytelnik. – Tego samego dnia jachty stawiały przy pomocy ratowników jeszcze dwie załogi.

  czytaj więcej

 • Ropa już nie tak tania. Grecy czekają na oddłużenie

  Ropa już nie tak tania. Grecy czekają na oddłużenie

  Siła dolara. W minionym tygodniu euro straciło wobec dolara niemal 1 proc. Jeszcze słabszy wobec amerykańskiej waluty okazał się jen, który stracił 1,9 proc. Na koniec tygodnia za dolara płacono 1,13 euro i 109 jenów.

  czytaj więcej

 • Rażąco niskie sankcje za przemyt. Budżet traci miliony, przestępcy czują się bezkarni

  Rażąco niskie sankcje za przemyt. Budżet traci miliony, przestępcy czują się bezkarni

  Mimo milionowych strat dla budżetu państwa, które powoduje nielegalny obrót alkoholem i papierosami, sprawcy dostają maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych kary. To w żaden sposób nie odstrasza przestępców.

  czytaj więcej

 • Oszuści w VAT przerzucają się na soję i red bulla

  Oszuści w VAT przerzucają się na soję i red bulla

  Towarem wykorzystywanym w karuzeli podatkowej są nie tylko twarde dyski, procesory, telewizory i kamery GoPro . Ostatnio również: folia stretch, kawa, herbata, napoje energetyczne.

  czytaj więcej

 • Spowolnienie w giełdowych spółkach. Choć nie wszystkich

  Spowolnienie w giełdowych spółkach. Choć nie wszystkich

  Dla części branż niższe przychody wcale nie oznaczały pogorszenia wyników. Zawdzięczają to niskim cenom surowców (co przełożyło się na ograniczenie kosztów). Wśród firm notowanych na GPW są jednak i takie, które zwiększyły przychody, a mimo to ich zyski spadły. To głównie banki. Spółki notowane na warszawskiej giełdzie miały w I kw. 136,3 mld zł przychodów – wynika z podsumowania sprawozdań finansowych przeprowadzonego przez DGP. Obroty były o 4,6 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Spadek dotknął przede wszystkim sektora paliwowego i wydobywczego.

  czytaj więcej

 • Grecki parlament przyjął kolejny pakiet oszczędnościowy

  Grecki parlament przyjął kolejny pakiet oszczędnościowy

  Parlament Grecji przyjął w niedzielę późnym wieczorem kolejny pakiet oszczędnościowy na kwotę 1,8 mld euro, co - jak oczekują władze w Atenach - pozwoli na odblokowanie dalszej pomocy od międzynarodowych wierzycieli.

  czytaj więcej

 • Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o VAT

  Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o VAT

  Podczas wtorkowego posiedzenia rząd ma zająć się przygotowanym przez resort finansów projektem noweli ustawy o podatku od towarów i usług. Ma ona prowadzić do uszczelniana pobierania podatku VAT.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników