podatek progresywny

Podatek progresywny - jest metodą obliczania wymiaru podatku, w myśl której wysokość należnego podatku rośnie szybciej niż proporcjonalnie w stosunku do wielkości podstawy opodatkowania.


 • Prezydent podpisał nowelę ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej

  Prezydent podpisał nowelę ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej - poinformowała w czwartek wieczorem Kancelaria Prezydenta RP. Nowelizacja przedłuża zawieszenie tego podatku na kolejny rok - do końca 2018 roku.

  czytaj więcej

 • W katalońskim skoku na niezależność chodzi o podatki

  W katalońskim skoku na niezależność chodzi o podatki

  Władze Katalonii podjęły w ostatnich miesiącach dramatyczną próbę wybicia się na niepodległość. Wiele mówiło się przy tej okazji o powrocie nacjonalizmów, separatyzmów i wykwicie lokalnych tożsamości. Kataloński skok ma jednak również swoje głębokie ekonomiczne uzasadnienia. Krótko mówiąc, chodzi o podatki.  Obserwuje i komentuje Rafał Woś.

  czytaj więcej

 • Woś: Uczmy dzieci, jak zakładać związki

  Woś: Uczmy dzieci, jak zakładać związki

  Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym od lat sączy się uczniom w szkołach neoliberalne ideolo. Zupełnie oficjalnie, a nawet obowiązkowo. Bywa, że wręcz z dumą. Dlatego młodym trzeba podać odtrutkę. Uczyć, jak mają się bronić przed folwarcznymi pracodawcami i jak zakładać związki zawodowe. Robić to należy również oficjalnie, obowiązkowo, a nawet z dumą.

  czytaj więcej

 • Polska Partia Socjalistyczna powstała 125 lat temu w Paryżu

  Polska Partia Socjalistyczna powstała 125 lat temu w Paryżu

  125 lat temu, w listopadzie 1892 roku rozpoczął się w Paryżu zjazd działaczy kilku grup socjalistycznych. Tak zwany Zjazd Paryski uważany jest za początek istnienia Polskiej Partii Socjalistycznej, stawiającej sobie za cel - obok postulatów ekonomicznych i społecznych – odbudowę niepodległego państwa polskiego.

  czytaj więcej

 • Polska to raj podatkowy. Dla bogatych

  Polska to raj podatkowy. Dla bogatych

  Może się wydawać, że mamy system podatkowy gwarantujący obywatelom sprawiedliwą redystrybucję gospodarczego wzrostu. Nic bardziej mylnego.

  czytaj więcej

 • Ryczałt, podatek liniowy czy skala podatkowa? Czas wybrać formę opodatkowania

  Ryczałt, podatek liniowy czy skala podatkowa? Czas wybrać formę opodatkowania

  Przedsiębiorcy już w styczniu staną przed wyborem formy opodatkowania. Dzięki dobrze przemyślanej decyzji będą mogli zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych w skali roku.

  czytaj więcej

 • Atkinson, Milanović, Barkai. Ekonomiści roku 2017

  Atkinson, Milanović, Barkai. Ekonomiści roku 2017

  Najważniejsze wydarzenie w światowej ekonomii w 2017 r.? Dla mnie to druga fala badań nad nierównościami społecznymi, która wlewa się właśnie z hukiem do głównego nurtu publicznej debaty. I oby go na dobre zmieniła.

  czytaj więcej

 • Woś: Wolność liberałów i wolność lewicy [RECENZJA]

  Woś: Wolność liberałów i wolność lewicy [RECENZJA]

  Proszę sobie wyobrazić, że wkłada mi Pan szanowny nos do d... I ja mam nos w d... i Pan ma nos w d... Ale to przecież wcale nie jest to samo”. Powtarzam dykteryjkę Franca Fiszera, którą czytelnik znajdzie także we wstępie do książki Tomasza Szymona Markiewki. Który pokazuje, że przez ostatnich kilka dekad słowa takie jak „wolność” były hasłem powtarzanym niemal bez ustanku przez zwolenników liberalizmu gospodarczego. Jednak ich „wolność” to nie było to samo, o co walczył lud Paryża sześć razy w XIX w. wychodząc na barykady. Zupełnie nie to samo.

  czytaj więcej

 • Nierówności społeczne ceną za rozwój gospodarki?

  Nierówności społeczne ceną za rozwój gospodarki?

  Czy rosnące rozwarstwienie to cena, jaką trzeba zapłacić za rozwój gospodarki? Wcale nie.

  czytaj więcej

 • "Drugi Budapeszt w Warszawie". Czy w Polsce powstanie odpowiednik Jobbiku?

  "Drugi Budapeszt w Warszawie". Czy w Polsce powstanie odpowiednik Jobbiku?

  W znanej zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o tym, że będziemy mieli w Warszawie Budapeszt, niemal wszystko wydaje się na razie sprawdzać. Wszystko, oprócz polskiego odpowiednika Jobbiku. Nad Dunajem nacjonaliści urośli do rangi głównej partii opozycyjnej. Czy w Polsce jest to możliwe? Ostatnio coraz mocniej iskrzy między PiS a częścią prawicowego ludu, który mogą zagospodarować narodowcy.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Energetyczne rozwiązania dla Polski i Europy

  Debata DGP: Energetyczne rozwiązania dla Polski i Europy

  O pakiecie zimowym, w tym o dyrektywie o odnawialnych źródłach energii (OZE), o rynku mocy i energetyce obywatelskiej rozmawialiśmy podczas debaty w redakcji DGP. Wzięli w niej udział europosłowie Jerzy Buzek i Andrzej Grzyb, Anna Ogniewska z Greenpeace oraz Aleksander Śniegocki z WiseEuropa.

  czytaj więcej

 • Energetyczne rozwiązania dla Polski i Europy

  Energetyczne rozwiązania dla Polski i Europy

  O pakiecie zimowym, w tym o dyrektywie o odnawialnych źródłach energii (OZE), o rynku mocy i energetyce obywatelskiej rozmawialiśmy podczas debaty w redakcji DGP. Wzięli w niej udział europosłowie Jerzy Buzek i Andrzej Grzyb, Anna Ogniewska z Greenpeace oraz Aleksander Śniegocki z WiseEuropa.

  czytaj więcej

 • „Optymalne” byłoby o podatkowanie szczęścia w życiu

  „Optymalne” byłoby o podatkowanie szczęścia w życiu

   „ Facet, który powiedział »wolę mieć szczęście niż umiejętności«, miał głębokie zrozumienie ludzkiego losu”. Tym cytatem Woody Allen rozpoczyna film „Wszystko gra”, historię o tym, jak bardzo sukces w życiu może zależeć od łutu szczęścia. Czy ekonomia może mieć na ten temat w ogóle coś do powiedzenia? Okazuje się, że nawet sporo.

  czytaj więcej

 • Od transakcji kryptowalutami trzeba zapłacić PIT

  Od transakcji kryptowalutami trzeba zapłacić PIT

  Kwestia opodatkowania dochodu uzyskanego w związku z transakcjami na rynku kryptowalut nie jest jednoznaczna i łatwa do interpretacji dla podatników. Polskie przepisy nie przewidują bowiem bezpośrednio takiego źródła przychodu.

  czytaj więcej

 • Przy sprzedaży mieszkania przez spółkę osobową ważne jest, kim są jej wspólnicy

  Przy sprzedaży mieszkania przez spółkę osobową ważne jest, kim są jej wspólnicy

  Spółka osobowa, której wspólnikami są osoby fizyczne, postanowiła sprzedać nieruchomość mieszkalną, przy czym nie prowadzi ona działalności w tym zakresie. Jak prawidłowo należy opodatkować przychód uzyskany z tej transakcji?

  czytaj więcej

 • Piłka: To nie koniec demograficznej katastrofy

  Piłka: To nie koniec demograficznej katastrofy

  Według danych GUS w ubiegłym roku w Polsce urodziło się 403 tys. dzieci, więcej niż w 2015 i 2016 r. Rządowe media ogłosiły wielki sukces programu 500+. Koronnym argumentem jest porównanie poziomu urodzeń z prognozą GUS z 2014 r. Wówczas Urząd prognozował, że w 2017 r. urodzenia osiągną poziom 346 tys. W świetle tej prognozy wzrost urodzeń w porównaniu z nią wynosi 57 tys.

  czytaj więcej

 • Jedna stawka VAT na wszystko? To nie musi być zły pomysł!

  Jedna stawka VAT na wszystko? To nie musi być zły pomysł!

  W teorii to ma sens: skoro w wydatkach najbiedniejszych konsumentów na pierwszym miejscu są towary i usługi, bez których nie można się obejść, to zastosowanie niższej stawki na nie wydaje się logiczne. Obciążenie budżetów, gdzie najwięcej miejsca zajmuje żywność, leki, czy produkty higieniczne będzie wtedy mniejsze. Polska – oprócz 23-procentowej stawki podstawowej VAT - stosuje więc zwolnienia z podatku i stawki obniżone, pięcio- i ośmioprocentową.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników