Podatek VAT do materiałów budowlanych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu Podatek VAT do materiałów budowlanych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące Podatek VAT do materiałów budowlanych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • VAT 2017: Wykonawcy na plus. Ucierpią podwykonawcy

  VAT 2017: Wykonawcy na plus. Ucierpią podwykonawcy

  Wprowadzenie odwrotnego obciążenia w usługach budowlanych może zachwiać płynnością finansową części firm – ostrzegają eksperci. Ich zdaniem nowelizacja ustawy o VAT budzi też wiele pytań i wątpliwości.

  czytaj więcej

 • Oszuści podatkowi na celowniku, ale ucierpieć mogą także uczciwi

  Oszuści podatkowi na celowniku, ale ucierpieć mogą także uczciwi

  Naczelnik urzędu skarbowego może wykreślić firmę z rejestru czynnych podatników VAT z tego powodu, że inna firma wyłudziła podatek. Odzyskanie statusu podatnika nie będzie łatwe.

  czytaj więcej

 • VAT: Kolejne ofiary odwrotnego obciążenia. Budowlanka przenosi się z zakupami za granicę

  VAT: Kolejne ofiary odwrotnego obciążenia. Budowlanka przenosi się z zakupami za granicę

  Po podwykonawcach przyszła kolej na producentów materiałów budowlanych i hurtownie krajowe. To kolejne ofiary odwrotnego obciążenia wprowadzonego od 1 stycznia 2017 r.

  czytaj więcej

 • Księgowość na kilka sposobów

  Księgowość na kilka sposobów

  Od początku roku obowiązuje nowy limit dla przedsiębiorców rozliczających się w ramach uproszczonej księgowości. Został on zwiększony z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Ułatwi to przedsiębiorcom wykonywanie działalności, ale też pozwoli zaoszczędzić na księgowości. Koszty jej prowadzenia w wersji uproszczonej są bowiem około pięciokrotnie niższe niż w przypadku pełnej księgowości.

  czytaj więcej

 • Ulga B+R kusi: Jak prawidłowo zaliczyć wydatki?

  Ulga B+R kusi: Jak prawidłowo zaliczyć wydatki?

  Mimo że ulga na badania i rozwój obowiązuje już ponad rok, ciągle jest słabo znana wśród przedsiębiorców. Badania pokazują, że prawie połowa firm nie wiedziała nawet, że ma prawo do skorzystania z ulgi B+R. A szkoda, bo z roku na rok podatnicy mogą w jej ramach odliczyć coraz więcej.

  czytaj więcej

 • MKiDN ogłosiło nabory wniosków o środki UE w obszarze kultury

  MKiDN ogłosiło nabory wniosków o środki UE w obszarze kultury

  Dwa nabory wniosków o unijne dofinansowanie projektów w obszarze kultury - dla regionów słabiej rozwiniętych oraz dla Mazowsza jako regionu lepiej rozwiniętego - zostały ogłoszone przez MKiDN. Nabory potrwają od 3 kwietnia do 4 maja 2017 r.

  czytaj więcej

 • Odpowiedzialność karną skarbową i karną ponosi obecnie nie tylko księgowa

  Odpowiedzialność karną skarbową i karną ponosi obecnie nie tylko księgowa

  KOWBUD sp. z o.o. zajmuje się dostawą materiałów budowlanych i drobnego sprzętu budowlanego. W przeszłości padła już raz ofiarą grupy przestępców, którzy, podszywając się pod nią, wprowadzali do obrotu faktury rzekomo wystawione przez tę spółkę. Po długim i dość uciążliwym postępowaniu spółka zdołała wykazać i udowodnić, że ani sama jako podmiot, ani też żaden z jej pracowników nie uczestniczyli w tym procederze. Jednak wspomnienia tego nieprzyjemnego incydentu są cały czas obecne w świadomości zarządu i dużej grupy pracowników (tych, którzy de facto musieli wykazywać swoją niewinność). Stąd od początku 2017 r. daje się wyczuć w firmie pewne podenerwowanie wynikające z faktu, że wprowadzono nowe regulacje, które nie tylko zwiększają sankcje karne skarbowe za błędy w fakturach, ale w kodeksie karnym wprowadziły nowe przestępstwa polegające na wystawianiu fikcyjnych (czyli pustych) faktur, podrabianiu takich dokumentów, przerabianiu ich i posługiwaniu się nimi (używaniu ich jako autentycznych). Zwłaszcza wśród osób fakturujących oraz w księgowości zajmującej się rozliczeniem podatków pojawiły się obawy o to, co się stanie, jeżeli sytuacja taka jak w przeszłości będzie miała miejsce ponownie, a tym razem, z jakichś powodów, nie uda się w sposób jednoznaczny przekonać kontrolujących czy może później organy ścigania o tym, że firma jest ofiarą, a jej zarząd i pracownicy w żaden sposób nie uczestniczyli w nielegalnym procederze. Obawy pracowników księgowości są nawet dalej idące. Rośnie bowiem niepokój o to, czy przypadkiem któraś z licznych faktur zakupowych nie okaże się po jakimś czasie pustym dokumentem i czy nie zaprowadzi to osoby, która ją rozliczała, do więzienia.

  czytaj więcej

 • Trudne rozliczenie VAT dla branży budowlanej. Kogo obejmie odwrotne obciążenie?

  Trudne rozliczenie VAT dla branży budowlanej. Kogo obejmie odwrotne obciążenie?

  W tym roku dla branży budowlanej przebudzenie z zimowego snu jest szczególnie trudne. Skutki ciągłej wojny fiskusa z wyłudzeniami VAT odczują firmy z tego właśnie sektora.

  czytaj więcej

 • Nowa ochrona podatnika, ale pożytek niewielki

  Nowa ochrona podatnika, ale pożytek niewielki

  Minister finansów wydał pierwsze objaśnienia. Są one fiskalnym zabezpieczeniem dla firm, które się do nich zastosują. Problem polega na tym, że niewiele wyjaśniają.

  czytaj więcej

 • Jakie są skutki podpisania umowy na roboty budowlane w 2016 r.

  Jakie są skutki podpisania umowy na roboty budowlane w 2016 r.

  Spółka świadcząca usługi budowlane kupuje dla swoich klientów materiały budowlane, których zakup rozlicza z klientem. We wrześniu 2016 r. spółka podpisała umowę na wykonanie w kwietniu 2017 r. robót budowlanych bezpośrednio z inwestorem budowy. W międzyczasie zmienił się inwestor. Aby usprawnić proces budowy, nowy inwestor uzgodnił z poprzednim, że ten dokończy rozpoczęte wcześniej prace budowlane, na które podpisał już umowy z wykonawcami. Jednocześnie strony podpisały umowę na wykonanie robót budowlanych. Jakie będą skutki takiej umowy dla wcześniejszych wykonawców?

  czytaj więcej

 • W revers charge usługa obejmuje też materiały

  W revers charge usługa obejmuje też materiały

   Opodatkowaniu z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia podlega całość usługi budowlanej, na którą składają się zarówno koszty materiału, jak i robocizny – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Przewóz po budowie. Z odwrotnym obciążeniem czy na zasadach ogólnych?

  Przewóz po budowie. Z odwrotnym obciążeniem czy na zasadach ogólnych?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej otwarcie przyznaje, że nie jest uprawniony do właściwego klasyfikowania towaru lub usługi. Szkoda, że na taki komfort nie może sobie pozwolić podatnik.

  czytaj więcej

 • In dubio pro tributario działa, tyle że nie w urzędach

  In dubio pro tributario działa, tyle że nie w urzędach

  Sądy nie wahają się rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatników. I to nie tylko wtedy, gdy mają obiekcje co do treści przepisu, ale i co do faktów.

  czytaj więcej

 • Sprzedałeś nieruchomość - 2 maja mija termin na złożenie PIT-39 i zapłatę podatku

  Sprzedałeś nieruchomość - 2 maja mija termin na złożenie PIT-39 i zapłatę podatku

  PIT-39 muszą złożyć nie tylko sprzedający nieruchomość, lecz także ci, którzy dokonali zamiany.

  czytaj więcej

 • TAX FREE: Cele handlowe nie doczekają się definicji w ustawie o VAT

  TAX FREE: Cele handlowe nie doczekają się definicji w ustawie o VAT

  Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską. Tymczasem brak doprecyzowania tego terminu w przepisach stwarza problemy nie tylko cudzoziemcom robiącym zakupy w Polsce, ale i celnikom.

  czytaj więcej

 • Modzelewski: Regulacje o split payment wymagają poprawy

  Modzelewski: Regulacje o split payment wymagają poprawy

  Regulacje o split payment wymagają poprawy, zachęty do ich stosowania powinny objąć wszystkie transakcje, a nie tylko te, w których zastosowanie może mieć odpowiedzialność solidarna - powiedział PAP doradca podatkowy Zdzisław Modzelewski.

  czytaj więcej

 • Tajemnica skarbowa kurczy się: Fiskus poinformuje kontrahentów podatnika, że nie zapłacił on podatku

  Tajemnica skarbowa kurczy się: Fiskus poinformuje kontrahentów podatnika, że nie zapłacił on podatku

  Już za 3 miesiące urzędy skarbowe mają informować kontrahentów podatnika, że nie zapłacił on daniny, nie złożył deklaracji albo nie wykazał czynności, które miał obowiązek ujawnić.

  czytaj więcej

 • Poradnia rachunkowa z 12 czerwca 2017 r.

  Poradnia rachunkowa z 12 czerwca 2017 r.

  Czy w sprawozdaniu Rb-WSa trzeba ujmować wkład unijny? Poniżej znajdują się odpowiedzi na inne problematyczne kwestie związane z rozliczeniami.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników