Podatki w Danii

; 1) Dochód osobisty:Dochód ze stosunku pracy po potrąceniu składki na rynek pracy (8%).


 • MF: Nie będzie jednoinstancyjnego postępowania podatkowego

  MF: Nie będzie jednoinstancyjnego postępowania podatkowego

  Podatnik nie będzie się odwoływał od decyzji urzędu od razu do sądu administracyjnego. Resort finansów potwierdził DGP wycofanie się z kontrowersyjnej reformy

  czytaj więcej

 • Mateusz Morawiecki: Jesteśmy nieźli [WYWIAD]

  Mateusz Morawiecki: Jesteśmy nieźli [WYWIAD]

  Niewidzialna ręka rynku musi być wspierana widzialną ręką państwa. Wielkim błędem III RP było rzucenie naszych firm do gry w kapitalizm bez dania im czasu na dostosowanie się do nowych warunków - z Mateuszem Morawieckim rozmawiają Marek Chądzyński i Grzegorz Osiecki.

  czytaj więcej

 • Procedura sądowa jest pracochłonna, nieracjonalna, czasami absurdalna. Terapia szokowa musi nadejść

  Procedura sądowa jest pracochłonna, nieracjonalna, czasami absurdalna. Terapia szokowa musi nadejść

  Szukanie odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć równowagę między niezależnością sędziów a ich rozliczalnością, nie jest końcem demokracji. Łaciński dylemat: kto będzie pilnować samych strażników, jest aktualny w każdej epoce. Polskie sądy wymagają naprawy. Jedni się jej boją, drudzy wyczekują.

  czytaj więcej

 • Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Rodzime programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego sprowadzają się głównie do dopłat dla kupujących własne cztery kąty. Wielokrotnie bardziej efektywny byłby system gwarancji czy zwrotnych pożyczek. O tym, że w Polsce brakuje mieszkań, mało kogo trzeba przekonywać. Efektem jest to, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia. Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie średnia to 48,2 proc.

  czytaj więcej

 • Delegowanie pracowników: PIP uratuje polskie firmy, gdy pomylą się o eurocenta

  Delegowanie pracowników: PIP uratuje polskie firmy, gdy pomylą się o eurocenta

  Rząd zadbał o wentyle bezpieczeństwa, które pozwolą chronić interesy pracodawców delegujących za granicę - mówi w wywiadzie dla DGP Marcin Kiełbasa, prawnik, Inicjatywa Mobilności Pracy.

  czytaj więcej

 • Paragony tylko w sieci. Zmiany od 2017 r.

  Paragony tylko w sieci. Zmiany od 2017 r.

  Papierowe wydruki już niedługo mogą zniknąć z naszego życia. Z końcem 2017 r. biznes czeka wielka wymiana kas fiskalnych na takie, które będą rejestrowały sprzedaż elektronicznie.

  czytaj więcej

 • Dania gotowe sprzedawane w przyczepach z 8-proc. VAT

  Dania gotowe sprzedawane w przyczepach z 8-proc. VAT

  Gotowe posiłki przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, jeśli są sprzedawane przez placówki gastronomiczne, nie mogą być objęte 5-proc. stawką – stwierdził minister finansów w interpretacji ogólnej.

  czytaj więcej

 • Suma wszystkich rozgrywek wokół hazardu

  Suma wszystkich rozgrywek wokół hazardu

  Bukmacherzy, pokerzyści, właściciele automatów, Totalizator Sportowy i związki sportowe – wszyscy ruszyli do boju o kawałek rynku. Gra jest poważna, bo chodzi o blisko 2,5 mld zł rocznie.

  czytaj więcej

 • Plusy rozwodu z Unią Europejską

  Plusy rozwodu z Unią Europejską

  Korzyści dla polskiego rządu z brytyjskiego referendum jest niewiele. Najważniejsze z nich to ewentualny powrót do zwiększenia roli mechanizmu z Joaniny, który pozwala budować mniejszości blokujące kontrowersyjne decyzje. I rezygnacja przez Komisję Europejską z badania jakości stanu demokracji. O tym, że Brexit będzie niekorzystny zarówno z polskiego, jak i unijnego punktu widzenia, nie trzeba nikogo szczególnie przekonywać.

  czytaj więcej

 • Rewolucja w zdrowiu według Radziwiłła: Likwidacja NFZ, darmowe leczenie dla wszystkich [WYWIAD]

  Rewolucja w zdrowiu według Radziwiłła: Likwidacja NFZ, darmowe leczenie dla wszystkich [WYWIAD]

  -  Docelowo o prawie 40 proc. powinny się zwiększyć nakłady na służbę zdrowia, tak by pacjenci odczuli zmianę. Priorytetem jest zapewnienie wszystkim dostępu do leczenia - uważa Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

  czytaj więcej

 • BREXIT: Nowe dymisje i walka o inwestorów

  BREXIT: Nowe dymisje i walka o inwestorów

  Nigel Farage, szef eurosceptycznego ugrupowania UKIP, jest kolejnym brytyjskim politykiem, który ustępuje ze stanowiska po referendum. Min. finansów Wielkiej Brytanii chce przyciągnąć inwestorów obniżając podatek od przedsiębiorców. Włosi i Duńczycy mocno za Unią.

  czytaj więcej

 • Polityka fiskalna: Kontrowersje wokół pieniędzy z helikoptera

  Polityka fiskalna: Kontrowersje wokół pieniędzy z helikoptera

  Stymulowanie popytu drukowaniem pieniędzy może być atrakcyjne tylko na krótkim dystansie. W dłuższej perspektywie wywoła wstrząs daleko odmienny od zamierzonego – hiperinflację oraz poważny kryzys gospodarczy. Większość gospodarek rozwiniętych państw świata po kryzysie z 2008 r. nie może powrócić na ścieżkę oczekiwanego tempa wzrostu. Ożywienie gospodarcze, szczególnie w UE, jest anemiczne. Fiskalne programy wsparcia nadwyrężyły poważnie stan finansów publicznych. Poziom zadłużenia w większości gospodarek UE przekracza ustalony limit z traktatu z Maastricht (dług nie wyższy niż 60 proc. PKB). Ogranicza to poważnie dalsze możliwości ekspansywnej polityki fiskalnej.

  czytaj więcej

 • BREXIT: Kolejne obligacje spadają poniżej zera. Francja, Irlandia kuszą inwestorów

  BREXIT: Kolejne obligacje spadają poniżej zera. Francja, Irlandia kuszą inwestorów

  Oprocentowanie duńskich i japońskich obligacji po raz pierwszy w historii spadło poniżej zera. Gospodarka Wlk. Brytanii może nie być w tak złym stanie jak się o niej mówi. Francja i Irlandia chcą przyciągnąć zagraniczne banki.

  czytaj więcej

 • Europejskie poświadczenie spadkowe. Kiedy potrzebne i jak je uzyskać?

  Europejskie poświadczenie spadkowe. Kiedy potrzebne i jak je uzyskać?

  Europejskie poświadczenie spadkowe to akt potwierdzający prawo do spadku lub do poszczególnych przedmiotów spadkowych, które przysługują spadkobiercom, zapisobiercom, wykonawcom testamentu lub zarządcom spadku. Prawem właściwym dla ogółu spraw dotyczących spadku jest prawo państwa, w którym zmarły miał miejsce zwykłego pobytu w chwili śmierci. Zatem, jeśli zmarły w Irlandii Polak zostawi majątek, do rozstrzygania spraw związanych z dziedziczeniem mają zastosowanie przepisy prawa irlandzkiego, chyba że zmarły zastrzegł w testamencie, że jego spadkobiercy mają dziedziczyć według prawa polskiego.

  czytaj więcej

 • Interpretacje indywidualne nie wybronią branży gastronomicznej

  Interpretacje indywidualne nie wybronią branży gastronomicznej

  Placówki gastronomiczne, które dotychczas stosowały 5-proc. stawkę VAT na posiłki przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, muszą nie tylko objąć dania 8-proc. stawką, lecz także skorygować przeszłe rozliczenia. Niewykluczone są też standardowe kontrole fiskusa w punktach małej gastronomii, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych.

  czytaj więcej

 • Republikański outsider pomoże Trumpowi w walce o Biały Dom

  Republikański outsider pomoże Trumpowi w walce o Biały Dom

  Mike Pence – gubernator Indiany znany z walki o dyscyplinę fiskalną i swego konserwatywnego światopoglądu – został kandydatem na wiceprezydenta. Jego stan jest jednym z najlepiej zarządzanych w USA.

  czytaj więcej

 • Jakie stawki VAT stosuje się w gastronomii

  Jakie stawki VAT stosuje się w gastronomii

  Sprzedaż dań gotowych do bezpośredniego spożycia przez klientów trzeba opodatkować 8-proc. stawką VAT. Jeśli sprzedajemy np. dania mrożone, wtedy możliwe jest zastosowanie niższej stawki, 5 proc.

  czytaj więcej

 • Jednoręcy bandyci jeszcze długo nie wyjdą z sądów

  Jednoręcy bandyci jeszcze długo nie wyjdą z sądów

  Spór o ustawę hazardową wcale się nie kończy. Przedsiębiorcy zapowiadają, że jeśli nowelizacja wejdzie w życie w proponowanym brzmieniu, sprawie znów będzie musiał się przyjrzeć Trybunał Sprawiedliwości UE

  czytaj więcej

 • VAT: MF tłumaczy, dlaczego kebaby będą droższe

  VAT: MF tłumaczy, dlaczego kebaby będą droższe

  Gotowe posiłki przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, sprzedawane przez placówki gastronomiczne, nie mogą korzystać z niższego VAT – wyjaśnił wiceminister finansów Leszek Skiba

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników