spadek mieszkanie podatek

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu spadek mieszkanie podatek. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące spadek mieszkanie podatek.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Kwotę hipoteki można zaliczyć do długów i ciężarów

  Kwotę hipoteki można zaliczyć do długów i ciężarów

  Gdy dochodzi do nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości, to podstawę opodatkowania można pomniejszyć o wartość hipoteki przypadającej na nabywany udział – wyjaśnił dyrektor KIS.

  czytaj więcej

 • Pracujące kobiety – dla nich samych i dla gospodarki

  Pracujące kobiety – dla nich samych i dla gospodarki

  Choć aktywność zawodowa Polek z roku na rok rośnie, to nadal 4 mln z nich nie pracuje i nie szuka zatrudnienia. Odsetek biernych zawodowo kobiet jest w Polsce o 5 proc. wyższy od średniej unijnej i wynosi 34 proc. Sytuację mógłby zmienić częściej stosowany elastyczny czas pracy – wynika z nowego raportu Deloitte „Ukryty potencjał polskiego rynku pracy. Kobiety nieaktywne zawodowo”, przygotowanego na zlecenie Coca-Cola w ramach Forum Rynku Pracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

  czytaj więcej

 • Sprzedałeś nieruchomość? Nie zapomnij do 30 kwietnia złożyć PIT-39

  Sprzedałeś nieruchomość? Nie zapomnij do 30 kwietnia złożyć PIT-39

  Sprzedaż po pięciu latach od nabycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu PIT. Ale nie zawsze jest jasne, jak określić moment nabycia. W ustawie nie ma definicji, nic nie ma też na ten temat w ministerialnych broszurach, a podatnicy wciąż toczą spory z fiskusem.

  czytaj więcej

 • Wielkie pokusy małego oprocentowania

  Wielkie pokusy małego oprocentowania

  Z niskimi stopami procentowymi pożyjemy jeszcze mniej więcej dwa lata. Tak przynajmniej wynika z prognoz Ministerstwa Finansów. Założenia dotyczące rynkowych stóp procentowych znalazły się w najnowszej aktualizacji Programu Konwergencji, którą wczoraj przyjął rząd. MF zakłada, że średnio stopy krótkoterminowe wyniosą 1,7–1,8 proc. w tym i w przyszłym roku i dopiero w 2020 r. wzrosną do 2,4 proc.

  czytaj więcej

 • Krzysztof Czabański: Czas ucywilizować prawa zwierząt [WYWIAD]

  Krzysztof Czabański: Czas ucywilizować prawa zwierząt [WYWIAD]

  Jeśli empatia wobec zwierząt jest ideologią, to tak, jestem ideologiem. I niech mi pan nie wmawia, że chcę zakazać uboju. Ja po prostu zastanawiam się, czy takie postulaty nie pojawią się za kilkanaście lat – w wywiadzie dla Roberta Mazurka mówi Krzysztof Czabański dziennikarz, publicysta, od 2016 r. przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

  czytaj więcej

 • Będzie kilka możliwości sięgnięcia po zgromadzone pieniądze

  Będzie kilka możliwości sięgnięcia po zgromadzone pieniądze

  Co do zasady oszczędności mają umożliwić płynne przejście z okresu aktywności zawodowej na emeryturę. Ustawa o PPK daje jednak również szansę skorzystania z uzbieranego kapitału przed osiągnięciem określonego wieku

  czytaj więcej

 • Imigranci mile widziani w pracy

  Imigranci mile widziani w pracy

  Zasoby kadrowe maleją, a popyt na pracowników jest rekordowy. Czy rozwiązaniem może być przyjmowanie cudzoziemców? Część samorządów doszła do wniosku, że tylko tak można zapewnić przedsiębiorstwom dalszy rozwój.

  czytaj więcej

 • Zbycie nieruchomości po śmierci żony bez PIT

  Zbycie nieruchomości po śmierci żony bez PIT

  Sprzedaż domu lub mieszkania, kupionego do małżeńskiego majątku wspólnego, jest nieopodatkowana również wtedy, gdy po śmierci małżonka dojdzie do działu spadku – orzekł WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Ukraińcy wsiąkają w Polskę. Chcą mieszkać dłużej i mieć stabilną pracę

  Ukraińcy wsiąkają w Polskę. Chcą mieszkać dłużej i mieć stabilną pracę

  Przybysze ze Wschodu chcą mieszkać nad Wisłą dłużej i mieć stabilną pracę, zamiast dorywczej. Dla naszej gospodarki to bardzo dobra tendencja.

  czytaj więcej

 • Czy spłata małżonka uprawnia do ulgi mieszkaniowej?

  Czy spłata małżonka uprawnia do ulgi mieszkaniowej?

  W grudniu 2016 r. podatniczka nabyła postanowieniem sądu o dziale spadku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego po swojej matce. W tym czasie wraz z mężem i dzieckiem mieszkała w domu jednorodzinnym, który wchodził do majątku wspólnego małżonków. W styczniu 2017 r. małżeństwo podatniczki zostało rozwiązane przez rozwód oraz dokonano podziału majątku wspólnego w ten sposób, że stała się ona wyłączną właścicielką domu i została zobowiązana do spłaty męża w wysokości połowy wartości domu, w którym ona nadal mieszka. W tym celu w marcu 2017 r. podatniczka sprzedała mieszkanie nabyte w spadku. Czy kwota ze sprzedaży mieszkania przeznaczona w całości na spłatę zobowiązań na rzecz byłego męża stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe, który pozwala skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego?

  czytaj więcej

 • Na wynajmie mieszkania w Warszawie po roku można zarobić ok. 4 procent wartości lokalu

  Na wynajmie mieszkania w Warszawie po roku można zarobić ok. 4 procent wartości lokalu

  Po wliczeniu wzrostu wartości, kupione rok temu stołeczne mieszkanie mogło przynieść realny zysk rzędu około 10 proc. - powiedział PAP ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Jarosław Jędrzyński. Jak dodał, tylko z wynajmu właściciel stołecznego lokalu zarobił ok. 4-5 proc. wartości nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Koniec podatku od spadków i darowizn

  Koniec podatku od spadków i darowizn

  Wczorajszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie pozostawia wątpliwości: jeśli zgodnie z poleceniem darczyńcy lub testatora kupimy sobie mieszkanie, samochód czy choćby telefon, to fiskus nie dostanie od tego ani grosza. Eksperci mówią wprost: To rewolucja!

  czytaj więcej

 • Kraje PIGS to gospodarcza bomba. Jeśli rząd Włoch zrealizuje obietnice, pogrąży całą UE

  Kraje PIGS to gospodarcza bomba. Jeśli rząd Włoch zrealizuje obietnice, pogrąży całą UE

  Problemy nie znikają, gdy się zamknie oczy. Kraje PIGS – Portugalia, Włochy, Grecja i Hiszpania – to wciąż gospodarcza bomba, której nikt nie umie rozbroić. Tym razem detonator mają Włosi.

  czytaj więcej

 • Marczuk: Warto było umierać za 500+ [WYWIAD]

  Marczuk: Warto było umierać za 500+ [WYWIAD]

  Rodziny są budulcem narodu i powinny mieć do dyspozycji służebne wobec nich państwo. Nie odwrotnie. Rząd nie może jednak nieodpowiedzialnie przyznawać świadczeń wybranym grupom potrzebujących.

  czytaj więcej

 • Jeśli nie ma podatku od darowizny, to jest od nabycia z polecenia

  Jeśli nie ma podatku od darowizny, to jest od nabycia z polecenia

  Nie ma luki, która pozwoliłaby uciec przed podatkiem od spadków i darowizn – twierdzi resort finansów. Eksperci uważają jednak, że nie wiadomo, kto miałby zapłacić daninę.

  czytaj więcej

 • MF szykuje uproszczenia w podatkach, docelowo zlikwiduje 'podatkową niepewność'

  MF szykuje uproszczenia w podatkach, docelowo zlikwiduje 'podatkową niepewność'

  Ministerstwo Finansów pracuje nad uproszczeniami w przepisach, których kluczowe cele to: mniej biurokracji w podatkach, niższe podatki dla biznesu i inwestycji, bardziej przyjazne przepisy oraz wzrost bezpieczeństwa podatników, podał resort. Docelowo resort zamierza "zlikwidować podatkową niepewność, bardziej dokuczliwą od obowiązków podatkowych".

  czytaj więcej

 • Mieszkanie lub dom w zamian za utrzymanie, opiekę lub rentę. Tak działa umowa dożywocia

  Mieszkanie lub dom w zamian za utrzymanie, opiekę lub rentę. Tak działa umowa dożywocia

  Umowa dożywocia zawierana jest notarialnie i polega na zbyciu nieruchomości (np. mieszkania, domu, działki) na rzecz wskazanej osoby, która z kolei jest zobowiązana przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb (możliwe jest także utrzymanie dożywotnika np. w formie regularnie wypłacanej dożywotniej renty).

  czytaj więcej

 • Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku. Co z podatkiem dochodowym?

  Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku. Co z podatkiem dochodowym?

  Czy sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeśli nastąpiła przed upływem pięciu lat od daty nabycia? Tak, ale opodatkowany jest tylko faktyczny dochód. Czyli co?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników