spadek po rodzicach

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu spadek po rodzicach. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące spadek po rodzicach.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Pomoc społeczna w Polsce uzależnia. Program 500+ tylko pogłębi ten problem

  Pomoc społeczna w Polsce uzależnia. Program 500+ tylko pogłębi ten problem

  Polski system zasiłków nie likwiduje bezradności. Kształtuje i promuje bierność, a często jest metodą na życie. Program 500+ jedynie wzmocni te postawy – alarmują eksperci.

  czytaj więcej

 • Odzyskiwanie zaległych składek. ZUS z nowymi przywilejami

  Odzyskiwanie zaległych składek. ZUS z nowymi przywilejami

  W tygodniku Kadry i Płace w dodatku Ubezpieczenia i Świadczenia (nr 23 z 4 lutego 2016 r.) opisywaliśmy już część zmian, które ustawa z 10 września 2015 r. wprowadziła do ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz do ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.; dalej: ustawa systemowa), a dokładnie do przepisów regulujących kwestie zabezpieczeń oraz dochodzenia przez ZUS należności składkowych. Dziś jednak opisujemy je kompleksowo.

  czytaj więcej

 • Sieć Obywatelska Watchdog. Kim są "wściekłe psy stróżujące"?

  Sieć Obywatelska Watchdog. Kim są "wściekłe psy stróżujące"?

  Mieszkają w niewielkich miejscowościach. Nie są szczególnie agresywne, ale szczekają głośno, bywa, że gryzą. Są utrapieniem dla lokalnej władzy, bo patrzą jej na ręce.

  czytaj więcej

 • Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Istotą podatku od spadków i darowizn jest to, że są nim opodatkowane wyłącznie czynności nieodpłatne. Zwracają na to uwagę zarówno organy podatkowe, jak i sądy

  czytaj więcej

 • Sikora: A jeśli 500+ zadziała

  Sikora: A jeśli 500+ zadziała

  Przekonujemy nieprzekonanych, udowadniamy, że więcej to mniej. 500+ jak w soczewce pokazuje, że jako społeczeństwo lubimy dokopać. Generalnie od razu na sercu lżej, jak się nie uda. Za działanie nie pochwalimy, chętnie podstawimy nogę.

  czytaj więcej

 • Czy można sporządzić testament małżeński lub testament wzajemny?

  Czy można sporządzić testament małżeński lub testament wzajemny?

  Zdarza się, że ze względów organizacyjnych, darzący się wielkim zaufaniem małżonkowie chcą spisać wspólny testament. Jedni wolą oszczędzić sobie problemów, jakie mogłyby wyniknąć z dzielenia majątku pomiędzy dzieci, zostawiając tę kwestię na czas po swojej śmierci. Inni nie posiadają dzieci i wolą, by wspólny dorobek życia pozostał do dyspozycji męża czy żony, niż gdyby miał trafić w ręce dalszych krewnych. Wielu może po prostu nie orientować się, w jaki sposób rozrządza się majątek wspólny na wypadek śmierci.

  czytaj więcej

 • Rząd mówi jasno: Polacy mają być szczupli i zdrowi. Za odchudzanie zapłaci państwo

  Rząd mówi jasno: Polacy mają być szczupli i zdrowi. Za odchudzanie zapłaci państwo

  Asystent dla rodzin z otyłością, grupy wsparcia, porady żywieniowe dla rodziców dzieci do 5. roku życia i etykiety na produktach ostrzegające przed niezdrową żywnością – to pomysły rządu na walkę z kilogramami.

  czytaj więcej

 • Elżbieta Rafalska: Minister Szałamacha zadrżałby ze strachu, gdyby usłyszał o moich pomysłach

  Elżbieta Rafalska: Minister Szałamacha zadrżałby ze strachu, gdyby usłyszał o moich pomysłach

  Kolejnym krokiem po 500 zł na dziecko będzie przygotowanie wielokierunkowej strategii wspierania rodziny, np. program mieszkaniowy dla młodych - mówi w wywiadzie dla DGP szefowa resortu pracy Elżbieta Rafalska.

  czytaj więcej

 • Dzięki 500 plus wejdziemy do unijnej czołówki

  Dzięki 500 plus wejdziemy do unijnej czołówki

  W dziedzinie wsparcia dla rodzin byliśmy daleko za innymi krajami. Statystyki się poprawiają, ale oczekiwany efekt wcale nie jest pewny

  czytaj więcej

 • 500+ rewolucją w polityce rodzinnej. Na efekty trzeba jednak poczekać

  500+ rewolucją w polityce rodzinnej. Na efekty trzeba jednak poczekać

  Program powszechnych świadczeń ma spowodować zwiększenie wskaźnika dzietności i zmniejszenie poziomu ubóstwa wśród najmłodszych Polaków. Jednak zdaniem uczestników naszej debaty, aby jego cele zostały osiągnięte, nie można zapominać o inwestycji w edukację i instytucje opieki. Potrzebny jest też monitoring ustawy, bo kumulowanie pomocy finansowej może grozić biernością zawodową rodziców

  czytaj więcej

 • Wolno dziedziczyć nieruchomości po zmianie obywatelstwa

  Wolno dziedziczyć nieruchomości po zmianie obywatelstwa

  Ubiegam się o obywatelstwo innego państwa. Wszystko wskazuje na to, że by je uzyskać, będę musiał zrzec się obywatelstwa polskiego – pisze pan Krzysztof. – Jestem jednak jedynakiem i kiedyś – oby jak najpóźniej – będę dziedziczył po rodzicach w Polsce, w tym dom z siedliskiem. Wiem też, że ciotka, która nie ma spadkobierców, zapisała mi w testamencie działkę rekreacyjną, taki niewielki kawałek ziemi. Czy jeśli zrzeknę się polskiego obywatelstwa, będę mógł kiedyś przejąć rodzinne dobra – zastanawia się czytelnik

  czytaj więcej

 • Dziś oferta specjalna: 500 zł z aborcją i Smoleńskiem w pakiecie. Bierzecie? [FELIETON]

  Dziś oferta specjalna: 500 zł z aborcją i Smoleńskiem w pakiecie. Bierzecie? [FELIETON]

  Ilu z państwa podoba się program 500+, opodatkowanie banków, podwyżka minimalnej stawki godzinowej do 12 zł i zapowiedzi naprawy zdeformowanego rynku pracy? Wielu. Tak po prawdzie to pewnie moglibyście nawet zagłosować na partię, która takie hasła ma na sztandarach.

  czytaj więcej

 • NIK: System szczepień obowiązkowych sprawny. Kalendarz warto rozszerzyć

  NIK: System szczepień obowiązkowych sprawny. Kalendarz warto rozszerzyć

  Obowiązujący w Polsce system szczepień obowiązkowych jest bezpieczny i działa sprawnie – oceniła NIK w opublikowanym w piątek raporcie. Izba wskazała jednocześnie, że katalog szczepień powinien być rozszerzony i unowocześniony.

  czytaj więcej

 • Jedlak: 500+ odrobina prostej ekonomii

  Jedlak: 500+ odrobina prostej ekonomii

  W tym roku w ramach programu 500+ rodziny otrzymają ok. 17 mld zł, w kolejnych latach po ok. 23 mld zł (nominalnie PKB Polski za 2015 r. to 1888 mld zł). Oczywiście, będzie to impuls napędzający konsumpcję. Właściwie już jest, choć wypłaty dopiero się rozpoczynają.

  czytaj więcej

 • Proletariusze są zmęczeni, czyli awans społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce

  Proletariusze są zmęczeni, czyli awans społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce

  Zastanawiam się, co się stało z tą przewodnią siłą narodu, proletariacką, chłoporobotniczą, która całkiem poważnie mówiąc, była przed paroma dekadami napędem polskiego społeczeństwa. Jeśli jej już nie ma, gdzie się podziała? W którą stronę skręciły jej dzieci? Pokończyły wyższe szkoły i awansowały? Potworzyły firmy, zatrudniły mniej zaradnych od siebie, przechodząc na wrogą stronę kapitalistycznych wyzyskiwaczy? A może odpłynęły w stronę Wysp Brytyjskich razem z falą akcesyjnej emigracji? Wszystko to prawda, ale nie do końca. Błądzimy, szukając odpowiedzi, podobnie jak – jako społeczeństwo – wciąż szukamy swojej drogi.

  czytaj więcej

 • Na pomoc księgarzom: Rząd zreformuje rynek wydawniczy

  Na pomoc księgarzom: Rząd zreformuje rynek wydawniczy

  Powrót do prac nad ustawą o jednolitej cenie oraz zmiany na rynku podręczników. Rząd chce poprawić sytuację sprzedawców książek. W ciągu ostatnich dwóch lat wartość rynku książki spadła z 2,68 do 2,32 mld zł – wynika z wyliczeń Biblioteki Analiz. Jeszcze w 2011 r. w Polsce działało 5,8 tys. księgarń. Jak podaje wywiadownia gospodarcza Bisnode Polska, na początku 2015 r. pozostało ich już tylko 5,2 tys., a w ciągu ostatniego roku ich liczba zmniejszyła się o kolejnych 250.

  czytaj więcej

 • Andrysiak: Uberyzacja gospodarki. Czy chcesz cierpieć w imię wolnego rynku?

  Andrysiak: Uberyzacja gospodarki. Czy chcesz cierpieć w imię wolnego rynku?

  Zachwycać się uberyzacją gospodarki to jak świętować własną śmierć. Przedsiębiorcę wymiecie z rynku firma z minimalnymi kosztami, pracownik bez umowy skończy z nosem wlepionym w smartfon, oczekując jakiegokolwiek, choćby najmniejszego, zlecenia. Co gorsza, uberyzacja to naturalna konsekwencja zglobalizowanego wolnego rynku. Może więc trzeba spojrzeć na ten problem inaczej: czy musimy się do tych zasad dostosować, czy je zanegować i zmienić? Innymi słowy: system jest dla ludzi czy ludzie dla systemu?

  czytaj więcej

 • Czynność nieopodatkowana nie uprawnia do odliczenia VAT

  Czynność nieopodatkowana nie uprawnia do odliczenia VAT

  Fundacja, która wybuduje dom dziecka i nieodpłatnie przekaże go powiatowi, nie odejmie podatku zapłaconego w cenie zakupów inwestycyjnych, nawet jeśli za zgodą nowego właściciela odpłatnie wynajmie kilka pokoi – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników