sprzedaż działki podatek

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu sprzedaż działki podatek. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące sprzedaż działki podatek.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także mogą przystępować do takich spółek. (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 236 ze zm.)

  czytaj więcej

 • PCC 2016: Więcej warunków przy zwolnieniu dla gospodarstw rolnych

  PCC 2016: Więcej warunków przy zwolnieniu dla gospodarstw rolnych

  Nabywca musi m.in. prowadzić gospodarstwo przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia

  czytaj więcej

 • PCC 2016: Notariusze mają więcej obowiązków, ale mniejszą odpowiedzialność

  PCC 2016: Notariusze mają więcej obowiązków, ale mniejszą odpowiedzialność

  W razie zawarcia umowy w formie aktu notarialnego konieczne jest pobranie i odprowadzenie do właściwego urzędu należnego podatku.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż nieruchomości: Umowa przedwstępna sposobem na niższy podatek

  Sprzedaż nieruchomości: Umowa przedwstępna sposobem na niższy podatek

  Kupujący nieruchomość może zapłacić PCC od ceny ustalonej na kilka lat wstecz – potwierdził WSA w Poznaniu.

  czytaj więcej

 • Banki kluczem do rekordów deweloperskich

  Banki kluczem do rekordów deweloperskich

  Nowe mieszkania przyciągają kupujących. Po sześciu latach wzrostu sprzedaży ten rok może być trudniejszy.

  czytaj więcej

 • Jakie obowiązki podatkowe przy sprzedaży lub wynajęciu nieruchomości

  Jakie obowiązki podatkowe przy sprzedaży lub wynajęciu nieruchomości

  Pan Mariusz jest właścicielem mieszkania w Łodzi i działki w okolicach miasta. Ma też drugie mieszkanie pod Warszawą, które wynajmuje osobie fizycznej. W związku ze zmianą planów życiowych zamierza sprzedać nieruchomości w Łodzi i blisko niej. Chce też wybudować lub kupić dom pod Warszawą, ale w innej miejscowości, niż ma mieszkanie. To z kolei zamierza wynająć spółce, bo liczy na większą kwotę z wynajmu. – W związku z tymi planami będę musiał rozliczyć podatek od nieruchomości. Jak to zrobić – pyta pan Mariusz.

  czytaj więcej

 • Jak sprzedać gospodarstwo rolne i nie płacić podatku

  Jak sprzedać gospodarstwo rolne i nie płacić podatku

  Pan Paweł od trzech lat uprawia pszenicę na odziedziczonym gruncie. Postanowił jednak go sprzedać i przenieść się do innego województwa. Zastanawia się, czy zapłaci podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego. Znajomy poinformował go, że prawidłowa odpowiedź zależy od zamiarów nabywcy co do gospodarstwa. To absurd – twierdzi czytelnik

  czytaj więcej

 • Ze sprzedaży ogródka działkowego trzeba rozliczyć się z fiskusem

  Ze sprzedaży ogródka działkowego trzeba rozliczyć się z fiskusem

  Pani Renata od ponad 15 lat użytkowała działkę należącą do Polskiego Związku Działkowców. W tym roku na podstawie „umowy przeniesienia praw do działki”, którą potwierdził notariusz, sprzedała ogródek za określoną kwotę, od której nabywca zapłacił 2 proc. podatku do urzędu skarbowego. – W tym samym urzędzie uzyskałam potwierdzenie, że jeżeli posiadałam ogródek dłużej niż 5 lat, to nie muszę płacić podatku od przychodu. Zdążyłam się zorientować, że niektóre urzędy skarbowe mają takie samo stanowisko, natomiast inne twierdzą, że trzeba wykazać przychód. Kto ma rację w tej sprawie – zastanawia się pani Renata. – Jeśli jest jednak przychód do opodatkowania, to czy można pomniejszyć go o koszty uzyskania – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Jakie są skutki w VAT sprzedaży gruntu rolnego

  Jakie są skutki w VAT sprzedaży gruntu rolnego

  TEZA: Sprzedając działkę gruntu z majątku osobistego, podatniczka będzie korzystać z przysługującego jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Zatem czynność sprzedaży będzie oznaczała działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o VAT nie mają zastosowania.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż nieruchomości: Fiskus konsekwentny wobec spadkobierców

  Sprzedaż nieruchomości: Fiskus konsekwentny wobec spadkobierców

  Dochód ze sprzedaży nieruchomości jest zwolniony z podatku, jeżeli jest przeznaczony na własne cele mieszkalne, ale preferencja ta przysługuje tylko podatnikom, którzy wzięli kredyt hipoteczny, a nie tym, którzy przejęli dług wraz z odziedziczoną nieruchomością – orzekł WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa: Czy sprzedaż działek po podziale gruntu rolnego podlega VAT

  Poradnia podatkowa: Czy sprzedaż działek po podziale gruntu rolnego podlega VAT

  ● W jaki sposób amortyzować wyposażenie pokoju medycznego● Czy sprzedaż działek po podziale gruntu rolnego podlega VAT● Czy można amortyzować część mieszkania, w którym jest prowadzona działalność● Jaka jest stawka podatku od towarów i usług dla trofeów myśliwskich

  czytaj więcej

 • Ziemia rolna pułapką dla dewelopera

  Ziemia rolna pułapką dla dewelopera

  Problem: Deweloperzy i inni przedsiębiorcy, którzy posiadają ziemię rolną np. w celach inwestycyjnych, z niepokojem przyglądają się pracom nad projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, który wprowadza wiele ograniczeń związanych z obrotem gruntami rolnymi. Ich obawy okazują się całkowicie zasadne. Projektowane zmiany utrudnią bowiem przedsiębiorcom sprzedaż posiadanych gruntów inwestycyjnych. I znacznie zawężą krąg potencjalnych nabywców. Sprawdzamy zatem, co w świetle planowanej ustawy będzie mógł po 30 kwietnia 2016 r. zrobić właściciel nieruchomości rolnej chcący dokonać jej sprzedaży. Niestety, już za dwa miesiące, w sytuacji gdy deweloper zechce sprzedać posiadane działki na rzecz innego podmiotu niż rolnik indywidualny, jednostka samorządu terytorialnego bądź Skarb Państwa, jedynym korzystnym dla niego wyjściem może się okazać wyłączenie działek z produkcji rolnej. A to wiąże się z wysokimi kosztami. Po 30 kwietnia deweloperzy mogą zatem na sprzedaży ziemi rolnej stracić.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż kilkunastu działek nie musi być przychodem z działalności

  Sprzedaż kilkunastu działek nie musi być przychodem z działalności

  O tym, do jakiego źródła w PIT należy zaliczać przychód ze sprzedaży działek, decydują okoliczności każdej sprawy. Nie ma uniwersalnego wzorca opodatkowania – uznał NSA.

  czytaj więcej

 • Obowiązki podatników w kwietniu, czyli czas na rozliczenie PIT za 2015 rok

  Obowiązki podatników w kwietniu, czyli czas na rozliczenie PIT za 2015 rok

  Zeznanie roczne muszą złożyć wszyscy podatnicy, którzy osiągnęli przychody w 2015 r. Oznacza to w praktyce, że do 2 maja zeznanie roczne muszą złożyć podatnicy osiągający dochody z różnych źródeł.

  czytaj więcej

 • Podatek od nieruchomości: Garaż należący do spółki może być opodatkowany preferencyjnie

  Podatek od nieruchomości: Garaż należący do spółki może być opodatkowany preferencyjnie

  Jeśli miejsce postojowe w budynku mieszkalnym nie jest zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, to gmina nie może żądać od niego podatku według najwyższej stawki – uznał WSA w Olsztynie.

  czytaj więcej

 • PIT: Przesunięcia między mężem i żoną nie mają znaczenia

  PIT: Przesunięcia między mężem i żoną nie mają znaczenia

  Małżeńskie umowy, na podstawie których nieruchomość najpierw została włączona do wspólności majątkowej, a potem z niej wyłączona, nie mają wpływu na PIT – uznał NSA.

  czytaj więcej

 • Dział spadku bez znaczenia dla PIT. Istotne jest jego otwarcie

  Dział spadku bez znaczenia dla PIT. Istotne jest jego otwarcie

  Jeśli podatnik odziedziczył udział w nieruchomości, a w wyniku działu spadku nabył kolejną część, to przy sprzedaży musi wziąć pod uwagę, dla celów podatkowych, jedynie datę otwarcia spadku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny

  czytaj więcej

 • Wielkie uziemienie. Nowe rygory w obrocie gruntami rolnymi

  Wielkie uziemienie. Nowe rygory w obrocie gruntami rolnymi

  Wbrew opiniom niektórych prawników, podział nieruchomości może okazać się niewystarczającym narzędziem do walki z nowymi ograniczeniami w obrocie ziemią rolną. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm. – dalej u.g.n.) nie pozwalają niestety na podział gruntów rolnych na działki mniejsze niż 0,3 ha - wyjaśnia adwokat, Maciej Górski.

  czytaj więcej

 • Ulga mieszkaniowa: Preferencja nie przy odrębnych majątkach

  Ulga mieszkaniowa: Preferencja nie przy odrębnych majątkach

  Ulga mieszkaniowa nie przysługuje, jeżeli pieniądze ze sprzedaży mieszkania odziedziczonego przez męża zostaną przeznaczone na remont lokum należącego tylko do żony – potwierdził dyrektor bydgoskiej izby. Z pytaniem wystąpił mężczyzna, który sprzedał odziedziczone mieszkanie przed upływem pięciu lat, co zasadniczo powoduje konieczność zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży. Chciał jednak wydać pieniądze na remont mieszkania, co pozwoliłoby mu uniknąć PIT.

  czytaj więcej

 • Składka audiowizualna to podatek

  Składka audiowizualna to podatek

  Resort kultury zasypały protesty wskazujące na absurdy wynikające z nowego modelu finansowania telewizji publicznej

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników