urząd skarbowy tychy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu urząd skarbowy tychy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące urząd skarbowy tychy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Morawiecki: Rozmawiajmy o przyporządkowaniu udziału samorządów w CIT

  Morawiecki: Rozmawiajmy o przyporządkowaniu udziału samorządów w CIT

  Warto poddać pod dyskusję, w ramach trwających konsultacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, kwestię obecnego przyporządkowania udziału samorządów w podatku CIT, według miejsca rejestracji głównej siedziby spółki – ocenił w piątek w Opolu wicepremier Mateusz Morawiecki.

  czytaj więcej

 • Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Ministerstwo Finansów, dążąc do wyeliminowania wyłudzeń VAT, cały czas pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. We wrześniu Sejm zajmie się kolejnymi legislacyjnymi propozycjami. MF zapowiedziało bowiem nowości w zakresie wyrejestrowania podmiotów prowadzących działalność, zmiany dotyczące odwrotnego obciążenia, likwidację rozliczeń kwartalnych, ograniczenie szybkich (25-dniowych) zwrotów podatku, modyfikację odpowiedzialności solidarnej sprzedawcy i nabywcy, a także wprowadzenie obowiązku składania deklaracji elektronicznych oraz powrót do sankcji VAT. Cel prawidłowy, ale wraz z jego realizacją warto przeanalizować na nowo dorobek orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie pojęć dobrej wiary i należytej staranności, w szczególności przy transakcjach łańcuchowych. Dlaczego? Otóż w trakcie prowadzonego postępowania organy skarbowe analizując dany stan faktyczny, bardzo często przywołują wyroki TSUE, które w danej sprawie nie powinny mieć zastosowania, ponieważ nie dotyczą transakcji łańcuchowych. Fiskus przywołuje bowiem w decyzjach wyroki TSUE, w których trybunał stwierdza, że dobra wiara podatnika nie może rodzić prawa do odliczenia podatku VAT, jeżeli nie są spełnione przesłanki materialne tego prawa. Tak, ale wyroki te nie powinny być powoływane przy transakcjach łańcuchowych, gdzie legalnie działający podatnik może nie dopełnić materialnej przesłanki, a i tak przy zachowaniu dobrej wiary, spełniając przesłanki należytej staranności, powinien mieć prawo do odliczenia VAT. Tak stwierdza TSUE w wyrokach w sprawach ŁWK – 56 EOOD, sygn. C-643/11; Stroj trans EOOD, sygn. C-642/11 i Teleos plc. C-409/04 oraz rzecznik generalny Maciej Szpunar w opinii przedstawionej 11 września 2014 r. w sprawach połączonych C-131/13, C-163/13 i C-164/13. Na te orzeczenia oraz opinie organ choć powinien, to się nie powołuje. Jest to niewłaściwe, ponieważ legalnie działające podmioty mogły nigdy fizycznie nie być w posiadaniu przedmiotu transakcji, a tym samym mogły w ogóle nie wiedzieć, że uczestniczą w oszustwie podatkowym, przyjmując do rozliczenia i wystawiając faktury nieznajdujące pokrycia w rzeczywistym obrocie gospodarczym. Nie znaczy to jednak, że automatycznie w sposób świadomy brały udział w karuzeli podatkowej. Istotne jest bowiem, by podatnik działał w dobrej wierze, dochowując przesłanek należytej staranności.

  czytaj więcej

 • VAT: Bezczynność nie jest rażącym naruszeniem prawa

  VAT: Bezczynność nie jest rażącym naruszeniem prawa

  Nawet jeśli organ od 4 lat nie zwracał podatnikowi VAT, mimo że powinien, a jedynie przedłużał termin na zwrot, to nie oznacza, że dopuścił się rażącego zaniedbania – uznał WSA w Szczecinie.

  czytaj więcej

 • Nie każdy sposób przywrócenia terminu jest skuteczny

  Nie każdy sposób przywrócenia terminu jest skuteczny

  Podatnik powinien sugerować się pouczeniem z tytułu egzekucyjnego, a nie błędną datą wskazaną w uzasadnieniu postanowienia organu I instancji – uznał NSA.

  czytaj więcej

 • Nowy trend w kontrolach skarbowych. Widać już efekty

  Nowy trend w kontrolach skarbowych. Widać już efekty

  Fiskus wziął pod lupę ceny transferowe i optymalizacje podatkowe. Wynik? W pół roku zakwestionował rozliczenia na ponad miliard złotych.

  czytaj więcej

 • Fiskus powinien ustalić faktyczny cel zawartej umowy

  Fiskus powinien ustalić faktyczny cel zawartej umowy

  Ustanowienie służebności mieszkaniowej może być formą rozliczenia majątku wspólnego przez byłych małżonków – uznał NSA.

  czytaj więcej

 • Fiskus spóźnił się ze zwrotem? To wypłaci odsetki

  Fiskus spóźnił się ze zwrotem? To wypłaci odsetki

  Terminowo rozliczyłem się z urzędem skarbowym. W zeznaniu PIT-37 wskazałem, że chcę otrzymać zwrot nadpłaty podatku na konto bankowe. Niestety, mimo upływu trzech miesięcy od złożenia zeznania nie otrzymałem przelewu. Obawiam się, że mogłem popełnić jakiś błąd w rozliczeniu. Czy mogę interweniować, a jeśli tak, to w jaki sposób – pyta pan Przemysław.

  czytaj więcej

 • Gdy ojciec nie łoży na dzieci, alimenty zapłaci ojczym

  Gdy ojciec nie łoży na dzieci, alimenty zapłaci ojczym

  Pani Olga ma dwie córki z poprzedniego związku. Zamierza ponownie wyjść za mąż za dobrze sytuowanego przedsiębiorcę. – Nowy mąż nie chce adoptować moich dzieci, więc zastanawiam się, czy będą na nim ciążyły jakieś obowiązki w stosunku do nich. Czy powinien łożyć na ich utrzymanie, skoro nie otrzymują alimentów od biologicznego ojca. Czy mogą zostać jego spadkobiercami i przyjąć jego nazwisko – zastanawia się kobieta.

  czytaj więcej

 • W Polsce przybywa milionerów. Jesteśmy bogatsi, ale jeszcze nie bogaci

  W Polsce przybywa milionerów. Jesteśmy bogatsi, ale jeszcze nie bogaci

  Prawie 20 tys. osób zarobiło w ubiegłym roku więcej niż milion złotych – wynika z danych zebranych z izb skarbowych. Najwięcej bogatych rozlicza się w urzędach skarbowych w dużych miastach. Prym wiodą urzędy mazowieckie. To w tym regionie milionerów jest najwięcej, bo prawie 5,4 tys. Zamożna jest też Wielkopolska (prawie 2 tys. osób z ponad milionowym dochodem), zaraz za nią są Górny Śląsk i Małopolska – po ponad 1,9 tys.

  czytaj więcej

 • Kto nie podlega ubezpieczeniom z tytułu powołania do zarządu spółdzielni

  Kto nie podlega ubezpieczeniom z tytułu powołania do zarządu spółdzielni

  W naszej spółdzielni mieszkaniowej chcemy powołać dodatkowego członka zarządu. Byłby nim pracownik, kierownik jednego z wydziałów, który pracuje w spółdzielni na etacie. Czy powołanie na takie stanowisko wiąże się z koniecznością podpisania odrębnej umowy i odrębnym obowiązkiem składkowym wobec ZUS z tego tytułu? Wiemy, że w spółkach handlowych sam akt powołania bez istnienia umowy umożliwia pominięcie składek ZUS.

  czytaj więcej

 • Nawet w chorobie podatnik powinien odebrać list od fiskusa

  Nawet w chorobie podatnik powinien odebrać list od fiskusa

  Podatnik, który nie dotrzymał terminu, np. na wniesienie odwołania, nie może tłumaczyć swojej zwłoki chorobą, jeżeli z zaświadczenia lekarskiego wynika, że pacjent może chodzić – orzekł WSA w Gdańsku.

  czytaj więcej

 • Spory o odliczenie VAT w gminach znów trafią do sądów

  Spory o odliczenie VAT w gminach znów trafią do sądów

  Mimo że od początku roku samorządy powinny stosować prewspółczynnik, to część z nich jeszcze tego nie robi. Nadal są bowiem wątpliwości, w jaki sposób go liczyć.

  czytaj więcej

 • Chory lub przebywający w areszcie wójt pozostaje na stanowisku

  Chory lub przebywający w areszcie wójt pozostaje na stanowisku

  Radni w jednej z gmin mają problemy ze swoimi włodarzami. Jeden od kilku miesięcy przebywa w areszcie, a drugi na długotrwałym zwolnieniu. Czy można wygasić mandat takim osobom?

  czytaj więcej

 • KRS alarmuje: Funkcjonariusze KAS ze zbyt łatwym dostępem do broni i danych

  KRS alarmuje: Funkcjonariusze KAS ze zbyt łatwym dostępem do broni i danych

  Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej będą mieli zbyt łatwy dostęp do broni i do danych podatników – uważa Krajowa Rada Sądownicza.

  czytaj więcej

 • Niewinny podatnik też musi uregulować zaległość

  Niewinny podatnik też musi uregulować zaległość

  Nawet gdy sąd karny stwierdzi, że podatnik nie uchylał się od opodatkowania i nie naraził budżetu na straty, to i tak nie uchroni to przed zapłatą zaległej daniny – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • MS o wpisach w księgach wieczystych: Będzie szybciej, taniej i bezpieczniej

  MS o wpisach w księgach wieczystych: Będzie szybciej, taniej i bezpieczniej

  Szybciej, taniej, bezpieczniej - tak resort sprawiedliwości ocenia nowy system informatyczny, pozwalający na wpisy w księgach wieczystych niemal natychmiast po notarialnej czynności kupna-sprzedaży nieruchomości. Wcześniej zabierało to klika dni, co sprzyjało patologiom.

  czytaj więcej

 • Podatki: Kara nawet od niewykorzystanej pożyczki

  Podatki: Kara nawet od niewykorzystanej pożyczki

  Pan Janusz dopiero co kupił mieszkanie w Warszawie. Urząd skarbowy spytał go, skąd wziął na nie pieniądze. Czytelnik kilka miesięcy temu pożyczył sporą kwotę od brata, ale jej nie opodatkował. Części pieniędzy w ogóle nie wydał – wciąż trzyma je w szufladzie. Przed urzędnikami przyznał się jednak do całej pożyczki. – Czy będę musiał zapłacić 20-proc. podatek od całej pożyczonej kwoty – pyta zmartwiony mężczyzna.

  czytaj więcej

 • EPW: Sprzedaż nieruchomości bezpieczniejsza

  EPW: Sprzedaż nieruchomości bezpieczniejsza

  Od 1 lipca w elektronicznym postępowaniu wieczystoksięgowym (EPW) złożono już ponad 100 tys. wniosków o wpis w księdze wieczystej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników