związki zawodowe

Związek zawodowy – organizacja społeczna zrzeszająca na zasadzie dobrowolności ludzi pracy najemnej.


 • Karta Górnika: Najważniejsze przywileje pracowników kopalń

  Karta Górnika: Najważniejsze przywileje pracowników kopalń

  Niektóre grupy zawodowe mogą liczyć na specjalne dodatki do stałego wynagrodzenia, dłuższe urlopy, zapomogi czy wcześniejsze i wyższe emerytury. Są to więc przywileje finansowe i dodatki pozapłacowe. Grupami uprzywilejowanymi są lekarze, nauczyciele, politycy, urzędnicy a także górnicy.

  czytaj więcej

 • Absurdalny system: Składka zdrowotna jak podatek - im więcej zarabiamy, tym więcej zapłacimy

  Absurdalny system: Składka zdrowotna jak podatek - im więcej zarabiamy, tym więcej zapłacimy

  Ustawodawca nie może się zdecydować, jaki charakter ma składka zdrowotna. W efekcie w przepisach, które ją regulują, panuje kompletny chaos i już nie wiadomo, jaki cel przyświecał ich twórcom. Na wysokość składek narzekają prawie wszyscy. Składka zdrowotna nie jest tu wyjątkiem. Gdy się jednak przyjrzeć przepisom, to okazuje się, że jej wysokość (zdaniem niektórych – zbyt duża, zdaniem innych – bardzo mała w stosunku do otrzymywanych świadczeń) to tylko wierzchołek góry lodowej. Problemem jest cały system jej obliczania i pobierania. Skomplikowany, niezrozumiały, a co najgorsze – karzący za aktywność i przedsiębiorczość.

  czytaj więcej

 • Pielęgniarki z CZD: Strajkujemy dalej. Propozycje dyrekcji są nie do przyjęcia

  Pielęgniarki z CZD: Strajkujemy dalej. Propozycje dyrekcji są nie do przyjęcia

  Strajkujemy dalej, propozycje dyrekcji są nie do przyjęcia - powiedziała w czwartek dziennikarzom przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy CZD Magdalena Nasiłowska. Jednocześnie zadeklarowała gotowość do dalszych rozmów z dyrekcją.

  czytaj więcej

 • Dyrekcja CZD: Wciąż jesteśmy otwarci na rozmowy z pielęgniarkami

  Dyrekcja CZD: Wciąż jesteśmy otwarci na rozmowy z pielęgniarkami

  W dalszym ciągu jesteśmy otwarte na rozmowy, ale muszą one uwzględniać realną, aktualną sytuację Instytutu - deklaruje dyrektor CZD Małgorzata Syczewska. W szpitalu kolejny dzień trwa strajk pielęgniarek, które domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy

  czytaj więcej

 • Szefowa związku pielęgniarek w CZD: "Dostajemy SMS-y, że centrum zostanie zlikwidowane"

  Szefowa związku pielęgniarek w CZD: "Dostajemy SMS-y, że centrum zostanie zlikwidowane"

  Zaostrza się strajk w Centrum Zdrowia Dziecka. Protestujące pielęgniarki twierdzą, że są zastraszane przez dyrekcję placówki. - Krążą informacje po Centrum Zdrowia Dziecka, że we wtorek będzie zamknięte, zlikwidowane – powiedziała Magdalena Nasiłowska, przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położonych przy CZD. - Nie ma chęci dogadania się, porozumienia się i stworzenia rozwiązania sytuacji, tylko chęć zastraszenia, rodziców i personelu – dodała. Poinformowała, że pielęgniarki otrzymują SMS-y, że szykowane są wypowiedzenia z pracy. - SMS-y są od kierowników danych klinik, piszą, że od wtorku tracimy wszyscy pracę - powiedziała Nasiłowska.

  czytaj więcej

 • Kolejny dzień protestu w CZD. Pielęgniarki wznowiły rozmowy z dyrekcją

  Kolejny dzień protestu w CZD. Pielęgniarki wznowiły rozmowy z dyrekcją

  W sobotę po godz. 10 w Centrum Zdrowia Dziecka dyrekcja szpitala i strajkujące od wtorku pielęgniarki wrócili do rozmów - poinformowała PAP rzeczniczka CZD Katarzyna Gardzińska. Minister zdrowia jest w stałym kontakcie z dyrekcją Centrum - podał w sobotnim komunikacie resort zdrowia.

  czytaj więcej

 • Bez porozumienia w CZD. Rozmowy będą wznowione

  Bez porozumienia w CZD. Rozmowy będą wznowione

  Dyrekcja warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka i strajkujące pielęgniarki, które domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy, w sobotę przerwali negocjacje; do rozmów mają wrócić ok. godz. 18-19, o czym obie strony sporu poinformowały na briefingu prasowym.

  czytaj więcej

 • Dyrekcja CZD i strajkujące pielęgniarki rozmawiają o rozwiązaniu konfliktu

  Dyrekcja CZD i strajkujące pielęgniarki rozmawiają o rozwiązaniu konfliktu

  Dyrekcja warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka oraz strajkujące w szpitalu pielęgniarki, które domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy, w niedzielę w południe rozpoczęli kolejną turę rozmów. Celem jest wypracowanie porozumienia i zakończenie trwającego od kilku dni protestu.

  czytaj więcej

 • Wojna o pomostówkę: O jej losach zdecyduje statystyka

  Wojna o pomostówkę: O jej losach zdecyduje statystyka

  Eksperci sprawdzą, jaki wpływ na dalsze życie ma praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. To element przygotowań Prezydium Rady Dialogu Społecznego do dyskusji o zmianie przepisów dotyczących emerytur pomostowych.

  czytaj więcej

 • Prokurator, specjalista w cyberprzestępczości

  Prokurator, specjalista w cyberprzestępczości

  Od połowy kwietnia w prokuraturze mogą powstawać odrębne, wyspecjalizowane komórki zajmujące się błędami lekarskimi, cyberprzestępczością, przestępczością gospodarczą, finansowo-skarbową, kryminalną etc. Jak tłumaczy prokurator Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej, taką możliwość otworzyło rozporządzenie ministra sprawiedliwości, czyli regulamin wewnętrzny urzędowania prokuratur (Dz.U. z 2016 r. poz. 508).

  czytaj więcej

 • RPO: Zakaz handlu także dla osób na zleceniu

  RPO: Zakaz handlu także dla osób na zleceniu

  Resort pracy będzie musiał rozważyć rozszerzenie listy osób, które nie mogą pracować w sklepach w święta

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników