
Spośród zmian w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych jedna na pewno nie ucieszy podatników. Od 1 stycznia 2007 r. z ustawy zostanie wykreślone zwolnienie od podatku dla pożyczek przeznaczonych na działalność gospodarczą. Z takich pożyczek korzystają najczęściej najmniejsze firmy.
czytaj więcej

Fiskus będzie mógł samodzielnie określać wartość kupowanego lub darowanego majątku, a po opinię biegłego sięgnie tylko w wyjątkowych sytuacjach.
czytaj więcej

Podczas debaty DGP eksperci dyskutowali nad instrumentami, które mogą pobudzić inwestycje i zachęcić emitentów do wchodzenia na GPW. Minister finansów Teresa Czerwińska przyznała, że resort pracuje nad preferencjami fiskalnymi dla obligacji prorozwojowych. Resort rozważa też możliwość rezygnacji z podatku od czynności cywilnoprawnych przy podwyższeniu kapitału czy łącznego rozliczenia w ramach podatku od zysków kapitałowych
czytaj więcej

Fiskus będzie mógł zakwestionować kwotę wypłaconego wynagrodzenia czy podatku potrąconego i wpłaconego do urzędu skarbowego np. przez notariusza.
czytaj więcej

Zakup gruntów o powierzchni poniżej 1 ha może być wolny od
podatku, jeśli w chwili sprzedaży będą one częścią gospodarstwa rolnego
prowadzonego przez sprzedawcę i powiększą gospodarstwo kupującego –
wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim.
czytaj więcej

Y, spółka z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (podatnik VAT czynny),
15 maja 2018 r. wykonała usługę informatyczną na rzecz bydgoskiej firmy
A (podatnik VAT czynny). Usługa została udokumentowana fakturą
wystawioną 15 maja 2018 r. na kwotę 3690 zł (w tym VAT 690 zł) z
siedmiodniowym terminem płatności, liczonym od dnia doręczenia faktury.
czytaj więcej

- To, o czym mówimy, to mechanizm obejścia przepisów. To pewnego rodzaju taktyka - podatnik koryguje deklaracje, a jednocześnie zakłada, że za jakiś czas złoży ponowną - twierdzi Przemysław Krawczyk. - Państwo nie może stawiać podatnika przed alternatywą: albo korzystasz z prawa do obrony, albo dajemy ci gwarancję niekarania, choć zapewne, gdybyś poszedł do sądu, to sąd by cię uniewinnił - zaznacza dr Tomasz Nowak.
czytaj więcej

Droższe, niedotyczące wszystkich spraw podatkowych i niedostępne dla niektórych podmiotów, aby nie pomagały im w agresywnej optymalizacji. Taką przyszłość interpretacji rysuje Ministerstwo Finansów.
czytaj więcej

Przy sprzedaży przedsiębiorstwa podatek od czynności cywilnoprawnych jest ustalany na podstawie ceny, a nie wartości majątku rzeczowego.
czytaj więcej

Podatnik powinien zapłacić podatek od agio aportowego przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową – twierdzi dyrektor KIS. Co innego wynika z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego.
czytaj więcej

Możliwość, a nie obowiązek powołania biegłego,
nie oznacza, że organ podatkowy dowolnie określi wartość rynkową majątku
na potrzeby podatku od spadków i darowizn lub PCC – zapewnił
wiceminister finansów Tomasz Robaczyński w odpowiedzi na poselską
interpelację.
czytaj więcej

Czy świadczenie usług rozliczania zaliczek od dochodów z wynajmu trzeba ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej? Dlaczego wartości artykułów spożywczych udostępnionych pracownikom do ogólnej konsumpcji nie należy doliczać do ich przychodów? Jaka stawka VAT jest właściwa dla usług rezerwacji taxi? Kiedy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci udziałów spółki cypryjskiej nie jest opodatkowane PCC?
czytaj więcej

Senat przyjął już dużą nowelizację
wprowadzającą uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i
gospodarczym (druk senacki nr 990). Chodzi o zmiany m.in. w ustawach o
PIT i CIT. Rozwiązania przewidziane w tej nowelizacji są z założenia
korzystne dla firm. Większość zacznie obowiązywać już za niecały miesiąc.
czytaj więcej

Będzie można za cały miesiąc złożyć zbiorczą deklarację i jednorazowo wpłacić PCC. To dobra wiadomość m.in. dla pożyczkobiorcy, nabywców dzieł sztuki, dealerów i komisów samochodowych
czytaj więcej

Możliwość kompensowania zysków i strat z inwestycji, preferencje dla obligacji prorozwojowych i likwidacja podatku od podwyższenia kapitału.
czytaj więcej

Jeżeli trzecia z kolei umowa zostanie zawarta w ciągu 14 dni od pierwszej, to każda następna (czwarta, piąta itd.) będzie mogła być rozliczona wraz z poprzednimi.
czytaj więcej

Obowiązek podatkowy liczy się od momentu
uprawomocnienia postanowienia o przysądzeniu własności, nawet jeżeli
licytacja odbyła się przed wprowadzeniem przepisu o zapłacie PCC od
sprzedaży komorniczej – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników